fbpx
Zaznacz stronę
Czas czytania: 2 minut

Każdy z nas codziennie rozmawia z dużą ilością osób. Prawie każdy. Są jeszcze nerdy. Pewnie zastanawiałeś już się, dlaczego z jednymi osobami rozmawia Ci się lepiej, a z drugimi gorzej. Są ludzie, z którymi rozmowa to czysta przyjemność. Z innymi nie możesz dogadać się wcale, a jedyne o czym myślisz w trakcie rozmowy, to w jaki sposób uciec i zatrzasnąć drzwi za sobą. Często chcesz z kimś znaleźć wspólny język, ale po prostu nie wiesz w jaki sposób. Bez względu, czy to Twoja dziewczyna, czy kumpel z tej samej szkoły, uczelni. Jak wiemy dobre chęci rzadko wystarczają. Pokażę Ci 3 niezmiernie istotne rzeczy, które pomogą zwiększyć jakość Twoich codziennych kontaktów i rozmów.


 

  1. Spójność

Możesz to zobaczyć na pierwszy rzut oka u kogokolwiek. Niezręczna rozmowa, nienaturalne pytania, kompletny brak połączenia. Takie dukanie na siłę. Myśli „A”, mówi „B”. Jakoś odruchowo wtedy nie masz zaufania i nic z siebie nie wykrztusisz. Lubimy ludzi, którzy są naturalni. Maska, którą założysz jest tak łatwa do zdjęcia, że byle dziecko by ją zauważyło, a co dopiero ktoś rozmawiający z Tobą. Poziom jakości Twoich relacji jest zależny od stopnia spójności, który osiągniesz. Dlatego już lepiej mówić coś, co wychodzi od Ciebie, niż tłamsić się pod jakąś presją, próbując mówić to, czego się od Ciebie pozornie oczekuje. Warto przestać się bać bycia sobą. Zobaczysz efekty.

  1. Dopasowanie

Gdy już będziesz spójny warto popracować nad czymś, co przeniesie Twoje rozmowy na wyższy poziom. Dopasowanie. Załóżmy, że już masz swoją treść, nie jesteś niezręczny. Teraz pora wnieść jakość. Każdy z kim rozmawiasz ma określony ton głosu. Mówi z daną prędkością. Oddycha w jakimś tempie. Ma swoją postawę, charakterystyczne ruchy. Z natury lubimy ludzi podobnych do nas w jakimś stopniu. Założę się, że często to zauważasz. A oto, co możesz z tym zrobić. Mówi się, że osoba nie jest w stanie przyjmować informacji szybciej, niż je wypowiada. To oznacza, że nie powinieneś nawalać słowami jak z karabinu maszynowego, kiedy styl Twojego rozmówcy jest podobny do spokojnego psychoterapeuty. Nie zrozumiecie się wtedy, to jasne. Dodatkowo warto zadbać o podobny ton i tempo wciągania powietrza, gesty. Jednak to wszystko jest mało ważne, jeżeli nie ma jednej, prostej podstawy, poniżej.

  1. Kontakt wzrokowy

Doświadczyłeś pewnie już tego rodzaju irytacji, gdy rozmawiałeś z kimś naprzeciwko i rozmówca patrzał się dosłownie w każdą stronę, tylko nie w Twoją. Oglądasz się wtedy za siebie, na boki, podążając za jego wzrokiem. Obracasz się i nic. Okazuje się, że najwyraźniej albo nie ma ochoty z Tobą rozmawiać, nie potrafi, stresuje się. Skreśl wybrane. Jeżeli miałbym wymienić coś, co jest bezdyskusyjnie jedną z najważniejszych rzeczy w jakichkolwiek kontaktach, to byłby to kontakt wzrokowy. Nie polecam lekceważyć.


 

To podstawy. Banalne, ale co najważniejsze, niezwykle efektywne. Możliwe, że już je znasz. Jednak mimo, że można łatwo jest dojść do tego samemu, wciąż spotykamy się z górą podobnych niedoskonałości. Naturalnie, na początku możesz nie zwracać na to uwagi. Nie jest za późno. Gdy zacząłem dużo diametralnie się zmieniło. Przedstawione wyżej fakty i czynności to wyłącznie metody na ulepszanie siebie i procesu Twoich rozmów. 

Facebook
LinkedIn
Instagram