fbpx
Czas czytania: 3 minut

Holandia to jedno z dość charakterystycznych i pięknych miejsc w Europie. Przekonaliśmy się o tym z Michałem i Tomkiem podczas naszej spontanicznej wycieczki. Plan dopinał Michał. Mieliśmy szybko dotrzeć do Rotterdamu, aby spędzić tam jeden dzień i noc, a później ruszyć na Amsterdam. Jeżeli pominiemy cztery odrzucone rezerwacje z hotelu, wyczerpującą drogę i kilka innych przeszkód, udało się.

Podróż do Holandii – Startujemy 

Naszą podróż do Holandii zaczęliśmy o północy. Noc to jednak nienajlepsza pora na wyjazd. Szczególnie, kiedy w ciągu dnia ma się jeszcze sporo zajęć. Po kilku godzinach jazdy byliśmy tak zmęczeni, że musieliśmy zatrzymać się na stacji i spać w samochodzie. Tak nam się wycieczka przedłużyła z dziewięciu do trzynastu godzin. A Rotterdam czekał.  

Na co uważać podczas podróży samochodem?  

Parkingi są w Holandii bardzo drogie. My akurat mieliśmy bezpłatny obok hotelu, ale jeżeli decydujemy się na samochód, weźmy pod uwagę koszt parkingu – trzy euro za godzinę.  

Rowerzyści – Są wszędzie!

W Rotterdamie wczuliśmy się w klimat. Generalnie zarówno Rotterdam, jak Amsterdam wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Sam byłem zdziwiony, gdy zobaczyłem, ile serio mają mieszkańców.  

Na praktycznie każdym rogu można kupić sobie jakiś specyfik na lepsze samopoczucie. Sprzedawcy skręcają wąsy, pomagają i tworzą jeszcze inne cuda. Nie ma większego znaczenia, czy jesteś turystą, czy nie. Ochroniarzowi pokazujesz dowód, wchodzisz, a reszta według uznania.  

Ja byłem zdziwiony, bo w Polsce nie widzi się podobnych widoków. Tam nawet, gdy wyjdzie się przed hotel o szóstej rano, można spotkać luzujących się mieszkańców z dymiącymi bibułkami.  

 Jak dużo w Holandii jest Polaków?  

Jedną z rzeczy, która nas zaskoczyła, to ilość Polaków w Holandii. Podczas remontu w naszym hotelu usłyszeliśmy rzucane Polskie słówka – tak tak, wulgarne. Holendrzy też często potrafią powiedzieć kilka słów po Polsku. Zaczepiali nas nawet w pubach, gdy usłyszeli, że rozmawiamy po naszemu. Na ulicach spotkacie też takie wynalazki jak “Polski market” z naszymi produktami 🙂  

Amsterdam – Przystanek drugi 

Holandia samochodem – Uliczki w Amsterdamie 

Mieliśmy ochotę na McDonalds. Skoro najbliższy lokal był tylko dwa km od nas, czemu nie pojechać autem? To był jeden z gorszych pomysłów. Uliczki trudne i niezrozumiałe. Wszędzie rowerzyści, komunikacja i trąbienie. Szybko wróciliśmy, aby przesiąść się do komunikacji.  

W hotelu kolejna niespodzianka. Recepcjonista mówi nam coś w stylu: 

“Sorki chłopaki. Widzę, że mam cztery rezerwacje, ale wszystkie odrzuciliśmy. Nie mamy miejsc już w hotelu.”

Na chwile opuściliśmy ręce, ale po kilku minutach okazało się, że piąta rezerwacja wpadła, a my mamy gdzie spać. Hura! 

podróż do Holandii

Wieczór w Amsterdamie to prawie jak film.  Ogólnie Tomek uznał, że jeżeli istnieje granica demoralizacji, to właśnie tam. 😀 Wszędzie tłumy, czerwone uliczki i jeden zapach. Lokale pełne, ale ogólnie bardzo bezpiecznie (przynajmniej takie odnosi się wrażenie – może przez zaburzoną świadomość).  Staraliśmy się głównie wyluzować, pochodzić i wsiąknąć kulturę. Greenhouse’y, Pitbulle i inne takie.

Amsterdam

Stamtąd nie mam zdjęć – podobno dziewczyny się denerwują. Na uliczkach jest zakaz na każdej szybie.  

Podróż do Holandii, a szczególnie do Amsterdamu daje dużo nowych perspektyw i niespodziewanych przeżyć. Poleciłbym każdemu.

A, zapomniałbym. Bez względu na porę roku jest tam całkiem dużo turystów.   

A, na głównych ulicach ciemne typki próbują wcisnąć najróżniejsze rzeczy do brania. Podchodzą, szepczą do ludków i się oddalają. Nie wiem, jak to działa dokładnie. Podejrzewam, że wtedy taki chętny za nimi idzie, ale my nie skorzystaliśmy. 

Atrakcje turystyczne?  

Ja jestem zwolennikiem bardziej wnikania w kulturę i sprawdzania miejsc, do których chodzą lokalsi. Chodzi o to, żeby przyjąć ich perspektywę i klimat kraju. Dlatego nie przywiązywaliśmy wagi do miejsc typowo dla turystów z milionem kolejek i biletami.  

A później wróciliśmy. Zresetowani i gotowi na kolejne wyzwania! 

Londyn na tanio