fbpx
Zaznacz stronę
Czas czytania: 6 minut

Niedługo, bo za kilka dni kończę 21 lat. Niedawno miałem czas, w którym sporo myślałem o tym, co robię, co mi się udało i do czego dążę. Dużo rozmawiałem i czytałem, co dało mi solidną podstawę, aby zebrać wszystko w jeden artykuł. Dlaczego tak duża część z nas robi rzeczy, które nie sprawiają satysfakcji? 

Prywatnie akurat mam to szczęście, że dosyć wcześnie starałem się zrozumieć siebie i ukierunkować pod względem tego, co lubię robić. Udało się 🙂

Jedną z takich przełomowych rzeczy, która do mnie doszła już jakiś dłuższy czas temu jest fakt, że moje cele są zupełnie inne od celów osób dookoła. Każdy ma jakieś swoje, inne, indywidualne cele, wizję. I wiecie co jest najlepsze? Nie ma gorszych i lepszych celów, są jedynie inne. Dopóki jednak dają szczęście danej osobie, wszystko jest oki. 


Tu polecam wykład Jacka Walkiewicza

Niestety większość osób jeszcze nie znalazła rzeczy, która rzeczywiście by ich pochłaniała. Poświęcamy więcej czasu na wybór nowej kurtki niż na próby zrozumienia, co lubimy robić. 


Jak znaleźć pracę, którą lubisz wykonywać?

Jeżeli nie wiecie, jak znaleźć pracę, którą lubicie wykonywać, czytajcie dalej lub sprawdźcie wykład Scotta na TEDx

Wykład prowadził Scott Dinsmore. Twórca ruchu Live Your Legend. To ruch, który pomaga osobom z całego świata właśnie znaleźć pracę, jaką lubią. Niestety Scott zmarł w wieku 33 lat w tragicznym wypadku podczas wspinaczki na Kilimandżaro. 


Wracając jednak – Wspomina on w powyższym materiale, że większość osób po otrzymaniu pytania – Dlaczego robisz to, co robisz? Albo nie zna odpowiedzi, albo powie, że dlatego, że ktoś im nakazał to robić. 

Myślę, że w tym polega duży problem naszych czasów. Poddajemy się oczekiwaniom otoczenia nie poświęcając za dużo czasu na refleksję, czy rzeczywiście nas coś pasjonuje. Potem osiągamy jakieś sukcesy w wybranej nam przez innych dziedzinie ale nie czujemy, jakby dochodziło do nas szczęście. Niby wszystko fajnie ale czy o to chodziło?

Czy warto iść na studia, czy lepiej grać na gitarze? To wszystko zależy

Steven Covey powiedziałby, że wspinamy się wtedy na drabinę, która stoi pod złą ścianą. Poświęcamy na to czas, lecz gdy wejdziemy na górę nie odczuwamy takiej satysfakcji. To przecież nie nasza ściana. Możemy jedynie czuć, że spełniliśmy wymagania, które nam stawiano. 

Ja miałem to szczęście, że dosyć wcześnie zastanowiłem się poważnie nad tym, co chcę robić i od tego czasu jestem zupełnie szczęśliwy idąc tą drogą. Ostatniego roku udało mi się spełnić całkiem dużą ilość marzeń z dzieciństwa, a to dopiero początek 🙂


Co lubisz w życiu robić – 3 wspólne cechy osób, które lubią to, co robią

Scott w wykładzie przedstawił teorię, z którą musze się zgodzić. Mówi o tym, że pasjonaci, czyli ta nasza marna mniejszość, która kocha swoją pracę posiada 3 wspólne cechy.


  1. Wiemy, czego szukamy i znamy swoje mocne strony 

Najważniejsze na początku wydaje mi się jest zrozumienie siebie samego. Warto poświęcić czas, aby wejść głębiej i pomyśleć o tym, czego dla siebie chcę, jak wyobrażam sobie swoje życie za kilka, kilkanaście lat. Najlepiej, gdy jeszcze wszystko sobie pozapisujemy. 

Kiedyś zapisywałem wszystkie takie wnioski. Znajomość swoich mocnych stron pozwala skupić się głównie na nich bez zbytniego przywiązywania wagi do rzeczy, w których nie czujemy się tak mocni. Myślę, że skupienie się na najmocniejszych stronach, a odpuszczenie najsłabszych może dać nam znacznie lepsze korzyści niż strata czasu na naprawianie słabych i utrzymanie wszystkich na średnim poziomie.

Jeżeli masz problem ze znalezieniem swoich mocnych stron, jest narzędzie, które w tym pomaga. Strengthsfinder to tylko jedno z wielu, które doskonale się sprawdzają. 

2. Hierarchia wartości 

Dobrze byłoby dowiedzieć się, na jakiej podstawie podejmujemy decyzje w naszym życiu. Przykładowo ja w tym celu od lat bardzo często, gdy pojawi się w mojej głowie dana myśl lub podejmę decyzję, którą podpowiedziała mi intuicja, zastanawiam się, dlaczego to zrobiłem, dlaczego pomyślałem w ten sposób. 

Kiedyś natomiast nosiłem w portfelu listę swoich 10 wartości, aby móc do nich wrócić w dowolnym momencie i zweryfikować z tym, co robię. Poznając się z tej strony wiesz dokładnie, co jest dla Ciebie ważne. Czy najbardziej cenisz sobie rodzinę, sukces, pracę, przyjaciół, zdrowie? Hierarchia wartości wpływa na wszystkie popełniane decyzje i tylko od nas zależy, czy popracujemy nad tym, aby być tego bardziej świadomym. 

3. Doświadczenie 

Zawsze powtarzam, że warto spróbować wielu różnych skrajności, aby finalnie się zbilansować i zrozumieć, co sprawia nam największą przyjemność. Im większa liczba perspektyw, tym większa świadomość i szansa na znalezienie pasjonującego zajęcia. 

Określając swoje mocne strony i hierarchię wartości mamy znacznie większe szanse na pokierowanie swoim doświadczeniem w satysfakcjonującym dla siebie kierunku. Ja zacząłem sprawdzać dosyć wcześnie. 

Moje pierwsze próby to sprzedaż ubrań z lumpeksów i tych, które były dla mnie za małe na olx.pl (wtedy tablica.pl) – byłem na przełomie podstawówki i początku gimnazjum. Następnie próbowałem najróżniejszych zawodów, zdobywałem kompetencje i z czasem coraz bardziej znałem swoje oczekiwania, preferowaną drogę i rzeczy, które mnie pasjonują. Ogromnie dużo czytam przez cały czas od tego okresu i chłonę wszystko, co się dzieje. Staram się korzystać z okazji.

Organizacja eventów, bycie recepcjonistą, granie swojego koncertu, pozycjonowanie stron, sprzedaż, project management i ogrom innych zajęć pozwoliły mi zdobyć dużą liczbę perspektyw, więcej empatii, kompetencji, doświadczenia a także dzięki temu mogłem bardziej zrozumieć siebie. 

Zobacz, czym się zajmuję – Oferta

Kocham to robić

Nie wiedziałbym jednak, że to to, gdybym wcześniej tak dużo nie próbował. 

Gdybym miał cokolwiek doradzić to sprawdzanie, gdzie istnieją tak naprawdę granice. Przykładowo ja robię bardzo dużo rzeczy głównie po to, aby poznać siebie i sprawdzić, jak się czuję w tej sytuacji. To także spełnianie większych i mniejszych marzeń. 

Najlepsze najlepsze paliwo do sukcesu to ludzie dookoła

Jeżeli wydaje Ci się, że niekoniecznie zmierzasz w tą stronę, w jaką chcesz zmierzać w życiu, zobacz na ludzi, którzy są dookoła. Nie raz udowodniono, że w zgranej, dopingującej się grupie osiągamy cel szybciej i w lepszym stylu. Wystarczy trochę dobrej energii! Opowiem tutaj dwie historie 🙂 

Pierwsza jest z Erasmusa z Chorwacji. Ogólnie nasza czwórka lub piątka wpadła na pomysł, aby przepłynąć z Chorwacji do Bośni i Harcegowiny Sawą wpław z jednego brzegu na drugi. Nurt ogromny tak, jak odległość. Czy przepłynąłbym w takich warunkach ten sam dystans sam w te i w drodze powrotnej? Wątpię – tak szczerze ledwo dałem radę, a gdy wyszedłem odetchnąłem, jakbym się otarł o coś poważnego 🙂

Musieliśmy się razem dopingować, krzyczeć na siebie, a nawet ciągnąć za sobą, bo inaczej po prostu ktoś z nas mógłby popłynąć z nurtem. Dosyć niebezpieczne. Wydaje mi się, że właśnie dzięki nastawieniu, wspólnemu celowi i wzajemnej inspiracji przepłynęliśmy Sawę w dwie strony wychodząc z tego cało! 


Niemożliwe staje się normalne 

Następna historia jest o działalności. Zawsze marzyłem o tym, aby założyć firmę, pracować na B2B. Zawsze miałem styczność z biznesem w różnej postaci, jednak brakowało mi tego kroku, aby założyć działalność. Mimo, że nazwę wymyśliłem z przyjacielem już przy pracy nad pierwszym start upem – w gimnazjum! 


Więcej – O mnie

W Polsce jednak mniejszość osób ma firmy, więc podjęcie decyzji nie było takie proste. Zrobiłem to dopiero w sytuacji, gdy wydało mi się to po prostu naturalne w moim towarzystwie. Osoby dookoła zmieniły wszystko, bo dzięki nim pytanie: 

  • Dlaczego założyć firmę?

Zamieniło się 

  • Dlaczego jeszcze jej nie założyłem, dlaczego tak późno? 

Wcześniej byłem pewien możliwości, kompetencji i umiejętności, które pozwolą mi na rozwój. Dzięki wsparciu i podobieństwach osób, które są w moim otoczeniu perspektywa zupełnie się zmieniła, a prowadzenie działalności stało się naturalną rzeczą. 


Najlepszym eksperymentem, jaki można zrobić moim zdaniem jest dobranie sobie inspirujących osób do otoczenia. Wtedy wszystko się zmienia. 

Zawsze dobrze wspominam Toastmasters w Gorzowie, gdzie udało się zebrać niesamowitą społeczność, która przypominała jeden wielki Mastermind. Cały czas czuję ogromną wdzięczność do osób, które uczestniczyły w spotkaniach i całej inicjatywie, bo do teraz mamy kontakt i relacje. Mógłbym śmiało powiedzieć, że to jedna z kilku rzeczy, które miały zasadnicze, fundamentalne znaczenie w moim życiu. Zupełnie je zmieniły. 


Wniosek – Ludzie dookoła potrafią dużo zmienić. Zarówno na lepsze, jak i na gorsze. 

Wyobraź sobie, że samemu pasjonujesz się swoim zajęciem, lecz spędzasz czas z osobami, które dosłownie nienawidzą swojej pracy. Głupio? Niezręcznie? Wyobraź sobie rozmowy, które z nimi prowadzisz. 

W większości przypadków niestety nie prowadzi to do Twojej pasji i rozwoju jako człowieka. Możesz jedynie pozyskać perspektywę i empatię osoby, które nie lubi swojej pracy, lecz na dłuższą metę może mieć to znaczny wpływ na Twoje ogólne nastawienie do życia. Zupełnie inny i pozytywny wpływ będzie miała osoba, która lubi to, co robi i opowie Ci o tym z pasją. Niezależnie od tego, co dokładnie robi. 


Najgorszy możliwy scenariusz – Co najgorszego może się wydarzyć jak się nie uda? 

Często mamy skłonność jako ludzie do wyolbrzymiania problemów, jakie pojawiają się w naszym umyśle. Gdy przychodzi moment podjęcia ważnej decyzji, wyobrażamy sobie siebie bezdomnych gdzieś pod mostem. Może być to dopingujące, lecz to lekka przesada.

Realnie podchodząc do sprawy stosunkowo łatwo możemy oszacować, co najgorszego może przynieść podjęcie danej decyzji w naszym życiu. Najczęściej po podjęciu próby zmiany lub podjęcia ważnej decyzji najgorsze, co może się stać to stracenie pewnej części majątku, albo bycie w tym samym miejscu, co przed podjęciem decyzji. 


Na większość rzeczy, które dzieją się w życiu często nie mamy dużego wpływu. Powyższe kilka aspektów, a chociażby te 3 na początku to jednak rzeczy, które w pełni kontrolujemy i możemy nimi manipulować.

Więc wystarczy teraz sobie odpowiedzieć na bardzo proste pytanie…

Powodzenia 🙂

Facebook
LinkedIn
Instagram