Kolejne roczniki nie wiedzą, czy warto iść na studia. Nic dziwnego, bo z jednej strony niektórzy mówią im, że absolutnie i system edukacji be, a z drugiej strony naciskają rodzice i reszta społeczności. A przecież wszyscy koledzy z liceum idą! Ja myślę, że to, czy warto zależy od Twojej sytuacji.
Sam nie neguję żadnego rozwiązania. To, co jest dobre dla Ciebie nie musi być dobre dla mnie i odwrotnie. Uznałem jednak, że może przyda Ci się następna perspektywa.
Sam jestem obecnie ogromnie zainspirowany tak dużymi możliwościami studiowania za granicą. Może nie w swoim kontekście, ale ogólnie. Istnieje tyle opcji i super miejsc, gdzie można studiować. Aż mi się miło robi, jak myślę, ile można przeżyć, gdy dokona się dobrego wyboru.
Kilka lat temu zrobiliśmy o tym projekt – Nigdy się nie znudzi 🙂
Ja akurat nie miałem problemu z decyzją. Zdecydowałem się ominąć studia. Wiedziałem, w którą stronę chciałbym się rozwijać, co chcę robić i co ważniejsze – miałem doświadczenie, całkiem spore. Nie miałem też wtedy napędu finansowego w postaci kieszeni rodziców, więc wybór był dosyć jasny – robię dalej to, co kocham i w czym jestem najlepszy.
Myślę, że w sytuacji, gdy już wybrało się swoją ścieżkę i ma się możliwość przeskoczenia studiów, warto to zrobić. Jeżeli nie ma się takiej możliwości – warto na nie iść. Żadna opcja nie jest lepsza czy gorsza. Wszystko zależy od tego, jak widzi się dalej swoje życie, jaki jest stopień samoświadomości i Twoje oczekiwania.
Praca nie jest celem studiów, tylko ich efektem ubocznym – Chyba, że uczysz się do zawodu, do którego są konieczne.
Fantastyczny wykład na TEDxKoninED – Dobrze się ogląda
Spis treści
Czy warto iść na studia – Zależy, czy wiesz, po co tam idziesz?
Wydaje mi się, że ważniejszym od pytania czy warto iść na studia, jest wiedza, po co się tam idzie. Jeżeli to wiesz, jesteś w stanie wynieść z nich ogromną wartość. Mam znajomych, którzy podczas studiów rozwinęli świetne projekty, znaleźli współpracowników, znajomych, drugie połówki, przeżyli świetne chwile i nabrali w międzyczasie doświadczenia na stażach.
Po co iść na studia?
- Poznać nowe osoby skupione wokół tego samego tematu, co daje większą siatkę kontaktów zawodowych w przyszłości.
- Zrozumieć, co chce się robić w życiu – umówmy się. Jeżeli nie wiesz wcale, co robić, dobrze jest pójść na studia, aby zyskać nową perspektywę, doświadczyć kilku przeżyć, odbyć kilka staży i wpaść na kilka pomysłów.
- Zyskać doświadczenie. Mówi się, że studia uniemożliwiają zyskanie doświadczenia zawodowego, lecz angażując się w organizacje studenckie, wolontariaty i projekty na uczelni często jesteś w stanie zdobyć dużo kompetencji pożądanych na rynku.
- Otoczyć się środowiskiem, które pozwala rosnąć.
- Wyjechać na więcej projektów międzynarodowych i wymian – podróżować.
- Zadowolić rodziców.
A z drugiej strony są też ludki, które nic specjalnego podczas studiów nie robią. A rodzice płaco
Jakie wybrać studia? – Najlepsze kierunki studiów
Następnym pytaniem, jakie sobie często stawiamy po liceum jest “Jakie wybrać studia?”. Kolejna sprawa, do której są różne podejścia. Możesz wybrać coś z listy “Najlepsze kierunki studiów”,“Przyszłościowe kierunki studiów” lub zastanowić się, w czym możesz być najlepszy i dopasować to do współczesnego otoczenia. Jeżeli przy wyborze studiów będziesz kierował się tylko szacowaną wielkością zarobków, a wcale tym, czy to lubisz, prawdopodobnie szybko zrezygnujesz. To zawsze jest ta sama historia 🙂
Równie dobrze możesz zacząć studiować przedmiot, który Cię interesuje i się zaangażować. Długoterminowo przy odpowiednim zaangażowaniu znajdziesz sposób, aby skalować zarobki, wyspecjalizować się w danym kierunku lub znaleźć dobrą pracę.
Nawet w sytuacji, gdy przykładowo rysujesz. Nie wiem, czy stwierdzisz, że bardziej odpowiada Ci grafika, tworzenie animacji, czy architektura. Znajdziesz coś, co da Ci możliwość spełnienia. Tak będzie z większością zawodów.
Czy iść na studia – Zawody, których możesz nauczyć się szybciej i lepiej
Istnieje wiele zawodów, których szybciej nauczysz się omijając studia. Często nie rozumiem aplikacji na kierunki studiów, które dają to samo w kilka lat, co roczny staż u jednego z pracodawców. Strata czasu.
Często lepiej uczyć się i zdobywać doświadczenie jednocześnie w danej firmie, jeżeli mamy taką możliwość. Wiele firm (np. IT) przyucza swoich pracowników praktycznie od zera, ponieważ wie, że taka inwestycja będzie im się opłacać w dłuższej perspektywie. Warto zastanowić się, czy nie ma szybszych i skuteczniejszych metod na osiągnięcie swoich celów niż uczelnia.
Zawsze można także zrobić studia hobbystycznie, zaocznie. Możliwości jest bardzo dużo. Łączenie studiów z pracą też jest całkiem mądre w niektórych przypadkach. Nie ma jednego rozwiązania i odpowiedzi, która się sprawdza zawsze. Każdy z nas otrzymałby inną odpowiedź.
W każdym razie, wszyscy mamy inne cele i możliwości – to do nich powinniśmy dopasować naszą decyzję dotyczącą wyboru studiów.
Powodzonka!