fbpx
Zaznacz stronę
Czas czytania: 2 minut

Efekt Krugera-Dunninga to teoria, która wyjaśnia, jak daleko trzeba dojść, aby wiedzieć, że nic się nie wie. Jeżeli zdarzyło Ci się doświadczyć długiej specjalizacji w jakiejś dziedzinie, z pewnością będziesz wiedział, o czym mowa. Pierwszy raz, gdy o tym usłyszałem, nawet lekko się uśmiechnąłem. Ogromna ilość osób, szczególnie na początku swojej przygody z daną dziedziną znacznie przecenia swoje możliwości. Znacznie gorzej, gdy jest zamknięty na uwagi bardziej doświadczonych kolegów. Dlatego takie sytuacje mają miejsce? Wyjaśnię w poniższym artykule.


Efekt Krugera-Dunninga – Co to jest? – Ciekawostka psychologiczna

Efekt Kugera-Dunninga to zjawisko, które zauważyli razem Justin Kruger i David Dunning z Uniwersytetu Cornella. Pokazali oni, że osoby, które nie mają kwalifikacji w danej dziedzinie mają ponadprzeciętną zdolność do przeceniania swoich umiejętności. Możemy sobie wyobrazić w tym miejscu licealistę, który zaraz po zakończeniu szkoły myśli, że wie już wszystko o rynku pracy i swojej branży. Powoduje to następnie bolesne zderzenie z rzeczywistością, które natomiast jest potrzebne, aby później dojść do perfekcji, uzyskać tytuł eksperta. Ciekawostkę jest natomiast, że test udowodnił, że nawet w roli eksperta poziom pewności siebie w stosunku do wykonania zadania zazwyczaj nie wracaj już na tak wysoki poziom, jak na samym początku.


Wykres Krugera-Dunninga – Badania psychologiczne

Zależność została pokazana na wykresie. Postarałem się go odzwierciedlić, żeby można było uświadomić sobie, o jakim zjawisku dokładnie mówimy.

Sam będąc początkującym myślałem dużo o tym, że jestem najlepszy na świecie i znam odpowiedzi na wszystkie pytania. Dopiero z czasem zacząłem zauważać takie zjawiska jak klątwa wiedzy, znacznie częstsze używanie słowa “to zależy”, czy nie tak wielka pewność siebie, jak na początku.

Ciekawym faktem jest również to, że wspomniany efekt ma zastosowanie niezależnie od branży, w której pracują poszczególne osoby. Bez względu na to, czy pod lupę weźmiemy budownictwo, czy finanse, możemy spotkać się ze wspomnianym efektem. Według Wikipedii mężczyźni wykazali, że osoby bez kwalifikacji:

  1. nie dostrzegają swojego niskiego poziomu zdolności,
  2. niestety nie potrafią prawidłowo ocenić poziomu zdolności u siebie,
  3. nie potrafią prawidłowo ocenić poziomu zdolności u innych,
  4. rozpoznają i uznają swój niski poziom zdolności dopiero po odpowiednim treningu danej umiejętności

Dunning i Kruger sprawdzili ową samoocenę dotyczącą szczegółowo logicznego myślenia, humoru i znajomości gramatyki. Odbyło się to po testach. Okazało się, że osoby oceniające swoje umiejętności otrzymały najgorsze wyniki. Studenci najbardziej kompetentni natomiast nie doceniali swoich umiejętności.
Świadomość niewątpliwie może zmniejszyć skłonność do zbytniego przeceniania swoich możliwości na początku drogi w wybranej dziedzinie. Mam nadzieję, że Wam pomoże! Jeżeli natomiast sądzicie, że możecie mieć problem, aby zatrzymać w głowie powyższe informacje, przeczytajcie o metodach zapamiętywania.

Facebook
LinkedIn
Instagram