Może zastanawiałeś/aś sie jak kontrolować swój budżet w 2017 roku. Możliwe, że chciałbyś wiedzieć jak z większą skutecznością zarządzać środkami, stopniowo minimalizować niepotrzebne koszty, zmniejszyć ryzyko nadmiernej konsumpcji. Jeżeli tak, to poniżej znajdziesz coś dla siebie. Przygotowałem Ci w dolnej części wpisu mały Excel’owy plik, który pomoże Ci ogarnąć w całości Twój budżet w 2017. roku.


Narzędzie zrobiłem na potrzeby indywidualne, początkowo było dopasowane wyłącznie do mnie. Ten jest bardziej uniwersalny. Ma być intuicyjny i nie sprawiać problemów  w użytkowaniu. Nie miałem nigdy wcześniej zamysłu, aby się nim dzielić.


Coś podobnego udostępniał do publicznego użytku u siebie Michał Szafrański na blogu TUTAJ


Dosyć rozbudowane, przyjemne narzędzie. Przeglądałem, sprawdzałem ale wydało mi się za długie. Dla siebie potrzebowałem czegoś prostszego w zwięzłej formie. Budżet plan który zrobiłem dla siebie kilka lat temu odpowiada moim potrzebom. Możesz wybrać ten, który będzie lepszy dla Ciebie. Najważniejsze jest tutaj wyrobienie sobie nawyku kontrolowania swoich finansów, a to jakiego używasz narzędzia, to drugorzędna sprawa.

 Dlaczego warto z tego korzystać?

  • – Dzięki niemu możesz co roku sprawdzać jak Twoje dochody zmieniają się  porównaniu do wydatków i szacować, czy poruszasz się do przodu.
  • – Możesz stopniowo określać które wydatki da się zmniejszyć tak, aby poziom życia znacząco nie spadł. Niektóre są stałe i nic z nimi nie zrobisz. Na pewno jednak znajdziesz dające się ściąć.
  • – Jeżeli masz cele, które kosztują, to łatwiej Ci będzie realnie spojrzeć na Twoje możliwości i oszczędzać tak, aby nie skończyło się na „planowałem ale coś nie wypaliło w tym roku, może w następnym będzie mnie stać”
  • – Uniknięcie sytuacji, w której nie wiesz ile masz pieniędzy, gdzie Ci zniknęły, jak je wydałeś itp.

Dobra, to jak to wygląda?

Tu są screeny

Edytowałem komórki, żeby każdy w miarę możliwości mógł indywidualnie wpisać to, co mu odpowiada. Dodatkowo są krótkie instrukcje. Opisałem też jak wzory obliczają Ci wartości z komórek. Mam nadzieję, że jest  w miarę intuicyjnie.

Uzupełnia się bardzo mało komórek, bo potem większość robią komendy.

Screen 1

budżet 2017

budżet 2017

Screen 2

Raczej wszystko widać.

 

Plik składa się z dwóch części. Druga jest pod przyszłe cele, budżet i wszystkie planowane wydatki. Tak wiem, łatwo na to wpaść.

 

Szablon zrobiłem, jak miałem sporo czasu na zabawę w Excelu jakoś ponad 2 lata temu. Od dwóch lat, co roku wprowadzam sobie poprawki, aby lepiej działał.  Jak możesz się domyślać, podrasowuje budżet i pomaga w dużym stopniu. Teraz nie wyobrażam zarządzania swoimi finansami, pieniędzmi bez czegoś podobnego.


Teraz ważne

Żebym mógł dać Ci darmowy szablon przedstawiony powyżej, napisz do mnie na maila

Adres: adrianpredkiewiczpl@gmail.com

W odpowiedzi wyślę plik Excel, który pokazałem powyżej!


 

 

Nie ma za co!

 

Jeżeli masz pytania: adrianpredkiewiczpl@gmail.com

Pin It on Pinterest

Share This