fbpx
Zaznacz stronę
Czas czytania: 3 minut

Ogromna ilość osób ma problem ze stworzeniem estetycznego CV. Podejrzewam, że szczególnie licealiści, którzy piszą teraz maturę. Nic dziwnego, że zastanawiają się jak zrobić dobre CV. Warto wiedzieć, jakie elementy są szczególnie ważne, aby zwrócić uwagę pracodawcy i sprawić, że to właśnie nas zaprosi na rozmowę rekrutacyjną. Obecnie nie jest trudno się wyróżnić. Zawsze mam lekkie zdziwko, gdy widzę, że potencjalnym kandydatom nie chce się poświęcić odrobiny więcej czasu, aby zadbać o szczegóły. Poniżej podrzucę kilka narzędzi przydatnych przy pisaniu CV i opowiem o paru ułatwieniach.  

Pamiętam, gdy jeszcze miałem kilkanaście lat i rozglądałem się za pracą. Dostawałem ją bez problemu. Może to z powodu estetyki CV, bo gdy widziałem konkurencyjne dokumenty, byłem w szoku, że dorośli ludzie nie potrafią się za to zabrać. Napisz do mnie, to podeślę coś z tamtych czasów. 

Jak zrobić dobre CV? – Kreatory, z którymi zrobisz to lepiej 

Pisanie CV przestaje być trudne, jeżeli używamy do niego specjalnie przeznaczonych kreatorów i mamy odrobinę wyobraźni. Wtedy możemy edytować dokument wedle naszego uznania. Byłem pod wrażeniem, ale dokumenty, które niektórzy podają osobom, które mają je rekrutować, wzbudzają uśmiech. Zdjęcia z kotem lub dzieckiem to klasyk, ale zdarzają się gorsze rzeczy. 🙂  

Interwiev me – Polskie narzędzie do tworzenia CV 

Interwiev me to obecnie jeden z lepszych kreatorów, jaki znam. Za drobną opłatą otrzymujesz sporo szablonów i możliwości. Jedną z zalet, jakie zauważyłem jest też oszczędne zajmowanie miejsca przez treść. Często w kreatorach tekst zostaje tak rozmieszczony, że CV studenta ma minimum 3 strony. Interwievme pomoże nam tego uniknąć.  

Gdy wejdziecie na stronę, zobaczycie także przykładowe CV, które powinno Wam pomóc przy kreacji swojego.  

Kreator CV na pracuj.pl  

Prosty, szybki i darmowy. Jeżeli tworzysz swoje pierwsze CV i nie masz tam za dużo informacji do zamieszczenia, polecałbym wybór tego szablonu. Problem występuje, gdy kandydat ma więcej doświadczenia. Wtedy po wprowadzeniu cała treść zajmie nam z trzy strony – problem, o którym mówiłem wcześniej.  

Canva 

WWNarzędzie do tworzenia grafiki dobre na każdą okazję 🙂 Pomaga także tutaj. Wystarczy wybrać odpowiedni format, szablon i zacząć tworzyć Ta opcja również jest darmowa. Za pomocą tego narzędzia mamy szansę stworzyć odrobinę bardziej kreatywne CV niż w dwóch poprzednich kreatorach.  Warto wspomnieć też, że wprowadzona została Polska wersja językowa i wiele nowych funkcji.

Enhancv  

Kreator, na który natknąłem się przypadkiem całkiem niedawno. Pozwala stworzyć przyjemne wizualnie i kreatywne CV. Jeżeli chcesz skorzystać z tego rozwiązania, musisz wziąć pod uwagę, że podstawowe opcje są za darmo, ale za niektóre dodatkowe elementy będziesz zmuszony zapłacić. Może się zdarzyć, że nie będziesz potrzebował dodatkowych elementów. Wtedy zrobisz wszystko za free.  

Podrzuciłem tylko platformy, z którymi miałem wcześniej kontakt i testowałem. Po wpisaniu w Google “Kreator CV” znajdziesz ogromną ilość wyników. Jeżeli coś innego przypadnie Ci do gustu, cieszę się razem z Tobą.  


Jak znaleźć pracę? – Elementy CV

Tak serio – nie ma jednej sprawdzonej metody, która obowiązuje przy tworzeniu CV. W zależności od branży, w której pracujesz i firmy, do której aplikujesz, CV będzie wyglądało inaczej.  

Elementy CV, które powinny znaleźć się jednak w każdym dokumencie to dane osobowe, doświadczenie, edukacja, umiejętności, certyfikaty i zainteresowania. Coraz częściej widzę dokumenty, w których opisywane są mocne strony. Dobrym pomysłem będzie także dodanie podsumowania zawodowego.  

Doświadczenie – Zadbaj, aby napisać o zakresie swoich obowiązków. Pamiętaj także, aby cały dokument był sporządzony w podobnej formie. Jeżeli miałeś poprzednio dwóch pracodawców, zarówno w pierwszym punkcie, jak w drugim wymień obowiązki w jeden sposób. Zrobić to punktując je lub za pomocą kilku ciągłych zdań.

Estetyka i kolory – Warto zadbać, aby nasze CV było estetyczne. Wykorzystanie wzoru i delikatnych kolorów powinno nadać mu charakteru i wyróżnić wśród innych, takich samych, szarych kartek. Może teraz poświęcisz chwilę więcej, ale później to Ty zostaniesz zauważony. Oczywiście mam na myśli nowoczesny design – nie dodanie byle jakiego, dziwnego tła!

Zainteresowania – Jeżeli posiadasz niekonwencjonalne zainteresowanie, warto je zawrzeć. Wyobraź sobie, ile pracodawca widzi dokumentów aplikacyjnych, na których napisane jest to samo: podróże, czytanie, psychologia. Jeżeli masz pasję, która się wyróżnia, czemu tego nie ujawnić? Pewnie wzbudzi zaufanie i pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Oryginalni ludzie z pasją są w cenie. Interesujesz się hodowlą żółwi? Świetnie się składa – napisz o tym 🙂  

Linki do profili społecznościowych – Wpisywać, czy nie wpisywać?  

Ja jestem zwolennikiem udostępniania swoich profili w mediach społecznościowych pracodawcy. Dzięki temu jest w stanie lepiej stwierdzić, czy dopasujemy się do środowiska pracy, jakie chce stworzyć. Osobiście zawsze umieszczałem link do: 

Facebooka 

LinkedIn  

I nie spotkałem się z ani jedną negatywną opinią na ten temat.  

Poza tym, żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku. Nawet jeżeli nie wpiszesz adresu prowadzącego do Twoich mediów społecznościowych, dostęp do nich będzie łatwy. Zadbaj więc lepiej, aby wyglądały dobrze!  

 

Jeżeli masz pytania, dalej nie wiesz, jak zrobić dobre CV, jesteś w trakcie pisania i zastanawiasz się nad jednym z elementów, pisz śmiało! 🙂  

Facebook
LinkedIn
Instagram