fbpx
Zaznacz stronę
Czas czytania: 3 minut

Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak zrobić live na Facebooku, ten artykuł pomoże Ci postawić pierwsze kroki. Wiemy już, że taka forma komunikacji zarówno na stronie firmowej, jak profilu prywatnym zwiększa zasięg i sprawia, że użytkownicy bardziej się angażują. Gdy tylko osoba prowadząca zadba o wszystkie potrzebne elementy, live to ciekawa i zachęcająca forma przekazania wszystkiego, co chcemy powiedzieć. Poniżej napiszę także o swoich pierwszych doświadczeniach i wyborze mikrofonu, który sprawdzi się na początku. 

Jak zrobić transmisję live na Facebooku?  

Po pierwsze powinniśmy zdecydować, czy będziemy startować z live na Facebooku spontanicznie, czy wcześniej go zaplanujemy. Zdecydowanie korzystniej wpływa na zasięg druga opcja, ponieważ Twoja grupa docelowa zdąży dowiedzieć się o tym, że coś zamierzasz w danym czasie. Możesz także stworzyć wydarzenie na Facebooku, aby zgromadzić więcej odbiorców lub wykorzystać grupy, w których jesteś. Odpowiednie dobranie tematyki do danej grupy jest kluczowe, jednak o tym porozmawiamy kiedy indziej – lub na moich live’ach na profilu prywatnym 🙂

Facebook

 

Planowanie live na Facebooku – Jak to zrobić?  

Jeżeli chcemy zaplanować live na Facebooku, nic prostszego. Wystarczy kilka kliknięć i mamy.

Planowanie live na Facebooku to parę kliknięć:

1. Transmisja wideo na Facebooku

2. Połącz

3. Wpisujemy odpowiednie informacje w puste pola

4. Planujemy w prawym dolnym rogu

Uruchomić możemy go zarówno z telefonu, jak z komputera lub tabletu, gdy wciśniemy odpowiednią ikonę. Wtedy jednak transmisja rozpocznie się teraz.  

Jeżeli chcielibyśmy odpalić live z poziomu grupy, strony na Facebooku lub profilu prywatnego, powinniśmy się upewnić, że właśnie tam startujemy. Nikt nie chciałby rozpocząć transmisji w miejscu, którego zupełnie nie było w planach – szczególnie na innej stronie firmowej.

Ostatnio jednak dużą popularnością cieszy się Tworzenie oddzielnych wydarzeń ogłaszających live, a później publikowanie go w nich.  


Techniczne planowanie to jedno, ale powinieneś także określić, ile czasu będzie trwała transmisja, o czym chciałbyś mówić, w jakiej kolejności i jak planujesz wzbudzić zainteresowanie, zaangażowanie odbiorców. Przykładowo możesz planować zadawać konkretne pytania, które wzbudzą zachęcą obserwatorów do rozmowy z Tobą. 

Jak dobrać sprzęt na początku – Co jest potrzebne?

Warto zastanowić się, gdzie będziemy nagrywać i co dokładnie. Na tej podstawie określimy, czy potrzebujemy programu do liveów, kilku kamer, czy chociażby mikrofon. Możliwe, że wystarczy nam jedynie telefon z dobrą kamerą.  

Ja najczęściej nagrywam materiały live, w których jestem sam na ekranie i rozmawiam na wybrany wcześniej temat. Czasem nagrywam także live’y w formie wywiadów. Najczęściej na początku wystarczał mi do tego telefon (IPhone 7 Plus sprawdzał się super).  

Przy wywiadach bez mikrofonu będzie trudno. Po pierwszym materiale tego typu z miejsca zdecydowałem się na zakup mikrofonu, który mogę bez problemu podłączyć do mojego urządzenia mobilnego. Mikrofon, o którym mówię jest marki BOYA – dostępny między innymi na Allegro. Można wybrać model z jednym mikrofonem (jeżeli nagrywamy w pojedynkę) lub dwoma (gdy nagrywamy wywiady). Najlepsze jest to, że podczas korzystania z niego nie musimy ustawiać żadnych konfiguracji. Podłączamy i wciskamy przycisk rozpoczęcia transmisji. 

Najczęściej używany program zewnętrzny do obsługi i przeprowadzania live’ów to OBS (Open Broadcaster Software) 

Nie zapomnijmy także o czymś stabilnym, aby nic się nie przewróciło w czasie nagrywania. Na rynku istnieje dużo statywów, które umożliwiają ustabilizowanie telefonu lub kamery. Z pewnością każdy jest w stanie wybrać coś, co mieści się w jego budżecie i możliwościach.  

Live na Facebooku – Na początku warto pamiętać 

Przy prowadzeniu live powinniśmy być autentyczni. Zastanówmy się, co ma się podczas niego wydarzyć i rozpocznijmy transmisję. Wtedy z każdym kolejnym materiałem będziemy lepsi.  

Samo techniczne opracowanie prostego live nie jest trudne. Najczęściej nie wymaga zbytniej ilości sprzętu lub dużego budżetu. Zrobimy to w domowych warunkach. Inna sprawa, gdy chcielibyśmy stworzyć live z kilku kamer i o danej specyfice wizualnej. To już kolejny poziom techniczny, który mógłby być w innym tekście.  

Każdy może popełnić błąd. Jeżeli oglądałeś już inne transmisje, wiesz, że czasem uniknięcie dziwnego gestu lub nietrafionego komentarza jest trudne. Sam przy pierwszych nagraniach popełniałem trochę błędów. Teraz jest znacznie lepiej, jednak za każdym razem znajdzie się coś, co można poprawić.

Teraz już wiesz, jak rozpocząć swój pierwszy live krok po kroku.

Powodzenia, a ja mam nadzieję, że go wkrótce będę mógł zobaczyć. Jeżeli masz pytania, napisz do mnie 🙂   

Facebook
LinkedIn
Instagram