fbpx
Zaznacz stronę
Czas czytania: 3 minut

Kanban, o którym chciałbym powiedzieć to system, który jest jednym z odłamów metodyk zwinnych Agile. Pozwala on stosunkowo łatwo zarządzać poszczególnymi etapami projektu dbając o wykonanie danego zadania w określonym czasie i zapobiegając marnowaniu zasobów. Charakteryzuje go kilka zasad, których przestrzeganie pomaga utrzymać wysoką efektywność pracy zespołu. 


Historia Kanban – Powstał dużo wcześniej niż samo pojęcie Agile

Wbrew pozorom Kanban jest dosyć starym pojęciem. Został opracowany już w latach pięćdziesiątych w Japonii jako metoda zarządzania produkcją. Wiele osób już na początku słusznie się domyśla, że skuteczność metody jako jedni z pierwszych udowodnili ludzie z Toyoty. To tam już po trzech latach zauważono:

  • Wzrost produkcji o 30 %
  • Redukcję zapasów o 60% 
  • Zmniejszenie braków o 90% 
  • Redukcję przestrzeni produkcyjnej o 15%
  • Redukcję operatorów i przedstawicieli personelu administracyjnio-technicznego o 15%

Źródło: Wikipedia 

Następnie zaczęto dostrzegać, że metodologia sprawdza się także w innych dziedzinach życia, a w tym w produkcji oprogramowania. Kanban z dumą dołączył do zbioru technik Agile czyniąc zespoły pracujące w zaawansowanych technologiach jeszcze bardziej skutecznymi. 


Na czym polega Kanban?

Kanban służy przede wszystkich optymalizacji procesu pracy za pomocą wizualizacji przebiegu wszystkich zadań, ograniczenia ilości pracy w toku, aktywnym zarządzaniem pracą w toku, a także poddawanie wspomnianego przepływu pracy inspekcji i adaptacji. 

Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że wspomniany system nie narzuca początkowo żadnych zmian w procesie. Opiera się w większym stopniu na zwizualizowaniu, usprawnieniu mierzenia poszczególnych czynników, a następnie wspólnym ich ulepszaniu. 

Doskonale sprawdza się w sytuacjach i projektach, w których trudne do zaplanowania z początku są wszystkie zadania. Jeżeli nie jesteśmy w stanie przewidzieć, ile nowych rzeczy do zrobienia dojdzie, jakiej będą wielkości itp. To dobra okazja, aby go wykorzystać. Niekoniecznie natomiast może służyć do tworzenia produktów, gdyż wtedy będziemy mogli wdrożyć z powodzeniem SCRUM. 

Warto wspomnieć także o tym, że w Kanbanie ważne będzie opracowanie i przedstawienie razem z konsultacją zespołowi zasad pracy. Wspólnie można je modyfikować. Technika zakłada jednak, że zmiana może odbyć się w każdym momencie. Nie można przewidzieć ile pracy dojdzie do kolejki. Nie czekamy też na dodatkowe aktywności po wykonaniu zadania. Ile razy skończony jest kolejny task, bierzemy następny z kolejki w trybie ciągłym. 


Zasady Kanban 

  1. Zobrazuj przepływ pracy 

Tablica Kanban – Przepływ pracy 

Tak zazwyczaj wygląda tablica Kanban. Pozwala nam ona zwizualizować pracę nad kolejnymi zadaniami i zwiększyć świadomość wykonywanej pracy. 

Tablica Kanban

2. Ogranicz WIP (Work in Progress)

Ograniczenie pracy w toku to głównie zadbanie o to, aby zbyt dużo zadań nie trafiło w jednym czasie do środkowej kolumny. Powinniśmy na podstawie obserwacji i analizy określić, ile zadań maksymalnie może się tam znaleźć. Natomiast, gdy zwolni się miejsce w kolumnie, odrazu powinniśmy wciskać tam następne zadanie (system pull).

3. Zarządzaj przepływem

Mierzymy czas, jaki zajmuje wykonanie całych zadań lub części projektu i wspólnie pracujemy nad rozwiązaniami mającymi z biegiem czasu go ulepszać.

4. Ustal wyraźne zasady 

Wszyscy powinni znać definicję wykonanego zadania. Zadbajmy o to, aby każdy wiedział, kiedy można uznać dane zadanie za wykonane i przenieść je do następnej kolumny. 

5. Wspólnie ulepszaj 

Dyskutujcie i czyńcie pracę jeszcze efektywniejszą! 🙂 

Widać już na pierwszy rzut oka, że system nie jest skoncentrowany na dany produkt, lecz na ciągły proces wykonywania zadań. Sprawdzi się podobnie dobrze przy utrzymywaniu systemu, jak zadaniach administracyjnych, związanych z marketingiem i innymi. Okazuje się prostszy od SCRUM, co przeważa nad tym, że to właśnie na niego firmy decydują się często jako pierwszy po podjęciu decyzji o wejściu w Agile. 

Użycie danego systemu uzależnione powinno być od celów i przeznaczenia. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania, napisz do mnie


Przy pisaniu wspierałem się własnymi doświadczeniami z systemem i książką:

SCRUM – Teoria i praktyka w metodach Agile – Krystian Kaczor 

Facebook
LinkedIn
Instagram