fbpx
Zaznacz stronę
Czas czytania: 2 minut

Sprzedaż na Facebooku ostatnio stała się znacznie łatwiejsza. Do Polski wszedł Marketplace – miejsce, które pozwala Ci sprzedać cokolwiek bezpośrednio przez Facebooka. Marketplace to konkurencja dla olx i innych witryn oferujących sprzedaż przedmiotów lokalnie i nie tylko. Do tego jest za darmo. Zobaczymy, czy Mark zrobił to lepiej niż inni – moim zdaniem, tak. Dzisiaj pokaże łatwość, z jaką każdy może coś wystawić lub kupić na Marketplace. 

Sprzedaż na Facebooku

Sprzedaż na Facebooku

Jak używać Marketplace? – Dodawanie przedmiotów 

Bardzo intuicyjnie, prosto i szybko, czyli tak, jak powinno być w mediach społecznościowych. Sprzedaż przez internet w kilka chwil. Do Marketplace wejdziesz klikając w ikonę straganu na dole ekranu (Gdy jesteś na smartfonie). Instrukcję graficzną załączam poniżej. Gdy chcemy wejść z komputera, ikonę znajdziemy w lewym górnym rogu Facebooka.  

Później wybierasz, jakiego rodzaju rzecz chciałbyś kupić lub sprzedać. Następnie wypełniasz podstawowe pola i publikujesz, nic więcej nie potrzeba.  

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja, gdy chcesz cokolwiek kupić. Wystarczy, że znajdziesz przedmiot, klikniesz i widzisz osobę sprzedającą. Później piszesz do niej bezpośrednio w messengerze i zamykacie sprzedaż. Płatności odbywają się poza aplikacją (coś w stylu olx). Moim zdaniem ryzyko mniejsze, niż na olx chociażby ze względu, że na Facebooku sprawia się wrażenie mniej anonimowego, niż u konkurenta.  

sprzedaż na facebooku, Marketplace

sprzedaż na facebooku, Marketplace

Sprzedaż na Facebooku – Marketplace w przyszłości 

Sprzedaż przez internet z miesiąca na miesiąc staje się coraz prostsza i bardziej powszechna. Myślę, że Marketplace z czasem zostawi olx w tyle. Kiedyś jeszcze z chęcią wystawiałem ogłoszenia na oldschoolową “tablicę”. Teraz stopniowo nakłada się ograniczenia, opłaty itp. Facebook nie dość, że skrócił nam całą drogę, uczynił prostszym cały proces, to jeszcze za darmo. Przynajmniej na chwilę obecną. Większość z nas przyzwyczai się do Marketplace dopiero za jakiś czas, więc chwile poczekamy. Później sam postaram się przetestować na przykładowym produkcie, na którym z portali szybciej się sprzeda. Wam też życzę powodzenia. Sprzedawajcie skutecznie swoje wszystkie nieużywane, niepotrzebne przedmioty. Na pewno znajdzie się ktoś, komu się przydadzą!

Odświeżanie ofert na Marketplace

Zaraz po wejściu wspomnianej funkcji do Polski, dużo mówiło się o tym, że nie można odświeżać ofert. Teraz jest to możliwe. Możesz to zrobić nawet kilka razy, co tydzień. Dzięki temu świetnie w ten sposób zaczęły sprzedawać firmy oferujące produkty w niektórych niszach. To dla nich potężna sprzedażowa pomoc, gdyż ludzie szukają i pytają o dużą ilość przedmiotów, a kontakt ze sprzedającym jest stosunkowo łatwy. Trudno jest jednak sprawdzić, czy dany produkt będzie miał popyt w tym miejscu przed tym, jak się go wystawi, więc zalecam spróbować na własną rękę 😉

Marketplace w e-commerce

Marketplace na Facebooku zyskał uznanie także w ecommerce. Wiele sklepów wykorzystuje okazję, jaką dał im Facebook i sprzedaje za pośrednictwem tego medium swoje produkty. Jeżeli jesteś sprzedawcą, zdecydowanie polecam przetestować użyteczność Marketplace w Twojej firmie, gdyż może okazać się, że stworzysz w ten sposób dodatkowy, działający kanał sprzedaży.

Zerknij też do tekstu o potencjale grup na Facebooku

Facebook
LinkedIn
Instagram