fbpx
Czas czytania: 2 minut

Południowe Włochy to kolejny kierunek, który szczerze mnie zainteresował. Podczas erasmusa szczególnie zakumplowaliśmy się z Johnym i Paolą – parą z Włoch. Ostatniego dnia sprawdziliśmy loty na Bari – miejscowości bardzo blisko miast, w których mieszkają. Wizzair nie zawiódł, bo gdy zobaczyliśmy ceny aż szkoda było nie kupić. Tak zaczęła się podróż.  

Dobry przykład na to, że przyjaźnie zawarte podczas projektów w różnych częściach świata nie kończą się tam. Co chwila widzę nowy post na Instagramie z hashtagiem #reunion. To często znajomości na lata.  

Nasi amici to super ludzie i mega jesteśmy im wdzięczni za wszystko, co dla nas zrobili.  

O wymianie na Cyprze pisałem tutaj – Najlepsza Polska ekipa na Cyprze podczas Erasmus+

Nasza podróż do Włoch – Przylot i pierwsze lody 

Podróż do Włoch zaczęła się na Bari. Stamtąd odebrali nas nasi amici. To miejsce na kozaku zrobiło wrażenie, ale w centrum widać dużo turystów. Pierwszy przystanek – lody, bo przecież temperatura wynosiła grubo ponad 30 stopni.  

Spadł mi patyczek.  

Podniosłem.  

  • Co ty robisz, to są Włochy. – Wtedy jeszcze nie zrozumiałem  
  • Podnoszę, wyrzucę to do śmieci.  
  • Tu się tak nie robi. Jak coś ludziom spadnie to zostaje. – Śmieszki  

Potem zrozumiałem. Generalnie Południowe Włochy to miejsce, gdzie nie dba się zbytnio o porządek. Zrozumiałem to głównie podczas jazdy po poszczególnych miastach. Przy drodze było pełno różnych papierów i butelek. Mogłoby być czyściej, ale jak dla mnie, to też tworzyło jakiś klimat. Nawet z tymi niedoskonałościami Włochy są piękne. 

Generalnie trochę czasu spędziliśmy w Bari, Rutigliano, Conversano, Noicattaro, Cozze, Polignano a mare i Alberobello. Pewnie gdzieś jeszcze, ale przynajmniej dla mnie przy tak dużej ilości miejsc zapamiętanie wszystkich jest trudne.  

Każde miasto ma piękne, wąskie uliczki, a w Alberobello zobaczyliśmy charakterystyczne, białe, unikatowe domki – Trulle. Miasto jest jednym z 47 miejsc, które zostało wpisane na listę UNESCO. 

Ciao amici

Ludzie w tym kraju są świetni. Gestykulują bardzo dużo, przez co stosunkowo łatwo ich zrozumieć bez słów, gdy używają swojego języka. Świetnie się z nimi bawiliśmy. Co prawda na początku wyszedłem na sztywniaka, bo witałem się uściskiem dłoni lub przytulałem, a we Włoszech ludzie buziakują się po policzkach przy przywitaniu i pożegnaniu. Było trzeba szybko się zaadoptować. No i lubią dziewczyny z Polski – dużo pytali. 🙂  

Zauważyłem też zarówno u naszych przyjaciół, jak na imprezkach i innych wydarzeniach, na których byliśmy, że ogólnie są zabawni i mili. Zawsze, gdy potrzebowaliśmy pomocy, dostawaliśmy ją. 

Zainspirowało mnie, że Włosi mają mega wyczucie stylu. Znaczna większość jest dobrze ubrana, a nawet lepiej. Modowo czołówka. Szczególnie mnie to pochłonęło, bo w tym samym czasie Polak i wyczucie stylu to jak oksymoron. Mam nadzieję, że troszkę czasu i się nauczymy.

Wreszcie Fendi, Gucci, Versace, Prada, czy Dolce&Gabbana to tylko kilka z wielu Włoskich marek znanych na całym świecie.

Jeszcze łatwiej nam się komunikowało, jak temat schodził na muzykę, bo przecież Sfera Ebbasta nagrał kawałek z Quebonafide, a tam troszkę osób też zna ten kawałek. Sfera jest tam superstar, a tutaj Jakub, więc w sumie nic dziwnego.

Południowe Włochy – Pizza pasta prosecco 

Południowe Włochy to idealne miejsce, aby spróbować lokalnego jedzenia. Klasyki, których spróbowaliśmy to spaghetti, pizza, cannelloni, focaccia, panzerotti i panini. Prawda – we Włoszech smakują fenomenalnie.  Jakoś dużo tam jedzą. Byli zdziwieni, jak mówiliśmy, że Polsce taką pizzę na dwójkę zamawiamy.  

Jak obiad to winko lub piwko, jak kolacja to winko. Byliśmy też na imprezie z okazji roku działalności Rush Barber Shop – salonu znajomego naszych znajomych. Na imprezkach pije się zazwyczaj prosecco lub smakową wódkę z redbullem. Więcej mam na swoim InstaStory.

Południowe Włochy zrobiły takie wrażenie, że mógłbym pisać i pisać. Bez wahania polecam odwiedzić te rejony – szczególnie, gdy loty są tanie. Sam nie mogę się doczekać, gdy przyjdzie mi tam wrócić choć na trochę. 

Grazie, arrivederci