fbpx
Zaznacz stronę
Czas czytania: 2 minut

Snapchat to jedno z najbardziej wyjątkowych mediów społecznościowych. Używamy go bardzo często do komunikacji z naszymi znajomymi, wysyłania klatek z naszego prywatnego życia i udostępniania zabawnych sytuacji. Obecnie bardzo popularny wśród naszego pokolenia. Często zupełnie nierozumiany przez starszych (nawet niewiele) ludzi. Pomiędzy nim, a InstaStory i MyDay widać zasadnicze różnice. Tekst skierowany jest raczej do osób, które nie wiedzą do końca z czym je się tą aplikację i do czego jej używać. Obecni użytkownicy raczej nic nowego tutaj nie znajdą 🙂

Snapchat – Historia – Jak powstał  

Snapchat został założony przez dwóch studentów ze Stanforda – Evana Spiegela oraz Roberta Murphy’ego w 2011 roku. Anegdotyczna historia głosi, że pewnego dnia zastanawiali się, czy wstawić zdjęcie z imprezy na Facebooka. Na tej samej imprezie stwierdzili, że Facebook jest zbyt oficjalny i stworzą aplikację, która da ludziom więcej swobody. Mamy to! 

Czym charakteryzuje się Snapchat? 

Snapchat stał się najbardziej prywatnym medium społecznościowym. Tworzymy swoje konto w taki sposób, że widzialna dla innych użytkowników pozostaje jedynie nasza nazwa, która nie ma najczęściej nic związanego z imieniem i nazwiskiem. Zupełnie inaczej niż ma to miejsce na Facebooku. Kolejną rzeczą, która go wyróżniała (dopóki Instagram nie zaczął go kopiować) była ulotność treści (nadal jest). Od początku istnienia aplikacji amerykańskie nastolatki znalazły w niej idealny sposób, aby posyłać znajomym swoje roznegliżowane zdjęcia. W przypadku, gdy inna osoba robi screena wysłanego przez Ciebie zdjęcia, filmiku lub wiadomości, zostajesz o tym poinformowany powiadomieniem. Dodatkowo na Snapchacie Twoje zdjęcia zobaczą tylko osoby, którym na to pozwolisz. 

Snapchat

Snapchat

Wiadomości tekstowe – Możemy wysłać nasze wiadomości tekstowe znajomym. Zazwyczaj w sytuacji, gdy ją odczytają i wyjdą z okienka konwersacji, nie będą ona dłużej dostępna. Nie przeczyta ich drugi raz. Jedynym sposobem, aby zostały jest zapisanie za pomocą naciśnięcia na nią palcem. Jeżeli ktoś zapisze naszą wiadomość, zostanie ona też w okienku konwersacji (jeżeli nie zostanie zapisana, nie zostanie tam – jasne).  

Zdjęcia – Jeżeli wysyłasz zdjęcie, możesz ustawić, czy chcesz, aby znajomi widzieli je przez jedną sekundę, czy 10. Dostępna jest także opcja, która pozwoli wyświetlać wysłane przez nas zdjęcia znajomym tak długo, aż im się nie znudzi i ich nie przewiną.  

Materiały wideo – Podobnie, jak ze zdjęciami. Obecnie można nagrywać na Snapchacie filmiki dłuższe niż 10 sekund. Wtedy pokazują się one naszym znajomym jako kolejne snapy.  

MyStory – To oddzielna część Snapchata. Taka Facebookowa tablica z jednym ważnym wyjątkiem. Treści, które tam wrzucamy, znikają po 24h. Ulotność treści powoduje, że ludzie mogą dokumentować każdy swój dzień i w czasie rzeczywistym informować znajomych, co robią i z kim. 

Różnica między Snapem, a InstaStory? – Instagram stał sie bardziej poufny, bardziej prywatny

Generalnie nasze pokolenie upatrzyło sobie Snapchat jako aplikacje, gdzie możemy pokazać więcej siebie. Kulisy naszego życia. Młodzi ludzie mogą wrzucać zdjęcia z prywatnych imprez nie martwiąc się o to, że powiedziały mamie, że śpią u koleżanki. Aplikacja charakteryzuje się młodą grupą docelową. Zazwyczaj to ludzie od kilkunastu lat (lub mniej) do ponad dwudziestu. Jeżeli firmy upatrują sobie w podobnym targecie swoich klientów, warto wejść w to medium ze swoją kampanią!

Jeżeli dalej nie rozumiesz Snapa, a komunikowanie się z jego pomocą i zrozumienie go sprawia Ci problem, napisz do mnie. Pomogę Ci go zrozumieć lub wykorzystać w celach marketingowych 🙂

Facebook
LinkedIn
Instagram