Wystąpienia publiczne to coś, z czym możesz spotkać się przy okazji prezentacji, mów lub prowadzenia kursów i szkoleń. Ja występuje przy różnych okazjach i projektach od 2015 roku. Wtedy też zacząłem uczestniczyć w spotkaniach klubu Toastmasters(świetnie wspominam). Założyłem też razem ze swoim wspólnikiem Gavel Club dla młodych mówców. Od tego czasu przyszło mi przygotowywać wiele wystąpień. Było też mnóstwo improwizacji na scenie. W tym tekście postaram się przybliżyć podstawowe wskazówki przy wystąpieniach publicznych.  Wiele osób ma z tym problem lub nie wie, czego się spodziewać po wyjściu na scenę. Generalnie nie ma czego się bać. Większość lęków, które mają początkujący są wyolbrzymione i szybko znikają, gdy tylko zaczną mówić.

Wpis mi trochę zwariował i zdania przenoszą się nie tak, jak powinny. Mimo to mam nadzieję, że znajdziesz dużo przydatnych informacji!

wystąpienia publiczne

Wystąpienia publiczne – 5 praktycznych wskazówek

1. W jaki sposób przygotować materiał? 

Wystąpienie publiczne na początku trzeba przygotować. Już na początku chcę zaznaczyć, że uczenie się na pamięć całej mowy albo czytanie jej nie ma najmniejszego sensu. Jasne, można napisać sobie mowę wcześniej I kilka razy skorzystałem z tej opcji.  Uczenie się jej na pamięć powoduje tylko stres przy sytuacji, gdy zapomnisz o części zdania. Skupiasz się wtedy na kompletnie niewłaściwych rzeczach. Myślisz o tym, jakie zdanie jest następne, a nie o wartości, jaką przekazujesz. W moim przypadku najlepiej sprawdzało się wypisywanie punktów mowy. Tytułów lub tematów, które chcę rozwinąć, to wszystko.  

2. Pozbywanie się stresu, tremy 

Jest milion sposobów na pozbycie się stresu przed wystąpieniem. Ja miałem z tym problem tylko przy pierwszych wystąpieniach. Później nagle zdajesz sobie sprawę, że jeżeli masz okazję przekazać coś wartościowego przy większej publice, to super.  Nie ma się czym przejmować, bo jesteś w stanie odpowiedzieć na każde powiązane pytanie i masz wiedzę. Przy prowadzeniu spotkań przy jednym z projektów w drużynie napędzaliśmy się przed wejściem na sale podnosząc  ręce do góry. Dopingowaliśmy się przy tym. Dziwnie to wyglądało ale pomagało, a przynajmniej wmawialiśmy sobie, że pomaga. Efekty były dobre. 

3. Mowa ciała i głos 

Najlepsze pozycja, jaką mógłbym Ci polecić z zakresu mowy ciała to Allan i Barbara Pease “Mowa ciała”. Bardzo ważne jest, żebyś nad nią zapanował. Po tym, jak poćwiczysz, będziesz umiał dopasować odpowiednią ilość gestów do swojego wystąpienia. Ważne, aby wszystko wyglądało autentycznie. Dużo osób, które szkoliły się z zakresu mowy ciała i wystąpień, jest bardzo sztywnie i sztucznie, gdy mówią. Odnosisz wtedy wrażenie, jakbyś oglądał roboty. Może sprawdza się to w internetowych kursach, gdzie słuchasz samego dźwięku i możesz przyśpieszyć x2 ale w rzeczywistości bardzo nudzi publikę. Znajdź swój styl, dopasuj mowę ciała, ćwicz intonację i praktykuj! Współcześnie bardzo dobrze sprawdza się odchodzenie od schematów I praktykowanie indywidualnych praktyk w wystąpieniach. 

4. Opowiedz historię dopasowaną do Twojej grupy odbiorców

 Możliwe, że będziesz występował przed różnego rodzaju publiką. Możesz wtedy dopasować do niej odpowiednią historię. Historie z emocjami, pobudzające naszą wyobraźnie są potrzebne, aby zainteresować słuchacza I przekazać myśl. 

5. Zachęcenie do działania (call to action)  

Na końcu jest taka obowiązkowa część. Wystąpienia publiczne powinny się kończyć wezwaniem do działania. Najlepiej, aby Twoje wystąpienie do czegoś prowadziło. Nawet, jeżeli to kurs, przy końcówce dobrze jest podać rzecz, od której można zacząć działanie.

Mam nadzieję, że trochę Ci to pomoże. Jeżeli nie, napisz, a może będę mógł Ci dać jeszcze coś wartościowego! 

Pin It on Pinterest

Share This