fbpx
Zaznacz stronę
Czas czytania: 3 minut

Podobno ludzie boją się bardziej przemawiać i występować publicznie niż boją się śmierci. To oznacza, że nauka i przełamywanie swoich granic w tym zakresie jest bardzo ważne. Szczególnie, jeżeli w Twojej pracy lub życiu prywatnym często stajesz w sytuacji, gdy musisz coś zaprezentować przed zarządem lub zdać raport przed publiką. Wystąpienia publiczne jednak można dopracowywać z czasem. Poniżej opisałem 5 prostych, praktycznych wskazówek, od których dobrze będzie zacząć. 


Wystąpienia publiczne – Po co trenować mówienie przed publiką?

Wystąpienia publiczne i umiejętność ciekawego, interesującego produktu, usługi lub swoich wyników przed ludźmi to kompetencja ogromnej wagi. Nie tylko, gdy mowa o osobach zarządzających, negocjujących milionowe kontrakty i przedstawiających prezentacje przed prezesami spółek. Nawet osoba, która idzie po podwyżkę powinna posiadać tego typu przygotowanie z wystąpień, aby lepiej argumentować i zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie zapytania. 

Sam występuję przed grupami od 10 do 200 osób, a szkolenia i wystąpienia publiczne to część mojej pracy. Spowodowana poniekąd koniecznością prezentacji osiąganych wyników marketingowych. Innym powodem, dlaczego to robię jest chęć dzielenia się wiedzą w sposób skuteczny i wartościowy dla uczestników. Trzeba powiem dobrze przemawiać, aby osoby znajdujące się na sali wyniosły coś dla siebie. Nie licząc oczywiście ciastek i innego poczęstunku dostępnego podczas przemówienia, prezentacji lub szkolenia. 


Jak poprawić swoje następne wystąpienie publiczne lub mowę? 

  1. Przygotowanie – Wystąpienie publiczne na początku trzeba przygotować. Już na początku chcę zaznaczyć, że uczenie się na pamięć całej mowy albo czytanie jej nie ma najmniejszego sensu. Jasne, można napisać sobie mowę wcześniej I kilka razy skorzystałem z tej opcji. Uczenie się jej na pamięć natomiast powoduje tylko stres przy sytuacji, gdy zapomnisz o danej części zdania. Skupiasz się wtedy na kompletnie niewłaściwych rzeczach. Myślisz o tym, jakie zdanie jest następne, a nie o wartości, jaką przekazujesz. W moim przypadku najlepiej sprawdzało się wypisywanie punktów mowy. Tytułów lub tematów, które chcę rozwinąć, to wszystko. To strategia, która sprawdza się szczególnie w sytuacji, gdy jesteś specjalistą w danej dziedzinie i dobrze znasz temat. Wiedza o tym, że jesteś w stanie odeprzeć i odpowiedzieć poprawnie, a co więcej, w sposób wartościowy, na każde pytanie dodaje większej pewności siebie. 
  2. Pozbywanie się stresu lub tremy – Jest milion sposobów na pozbycie się stresu przed wystąpieniem. Ja miałem z tym problem tylko przy pierwszych wystąpieniach. Później nagle zdajesz sobie sprawę, że jeżeli masz okazję przekazać coś wartościowego przy większej publice, to super.  Nie ma się czym przejmować, bo jesteś w stanie odpowiedzieć na każde powiązane pytanie i masz wiedzę. Podczas prowadzenia spotkań przy jednym z projektów w drużynie napędzaliśmy się przed wejściem na salę podnosząc ręce do góry. Dopingowaliśmy się przy tym. Dziwnie to wyglądało ale pomagało, a przynajmniej wmawialiśmy sobie, że pomaga. Efekty były dobre. Pozwala to naładować się pozytywną energią zaraz przed wejściem na scenę. Niekiedy dobrze jest wykonać parę podskoków lub podjąć inną aktywność. 
  3. Dopracowanie mowy ciała – Najlepsze pozycja, jaką mógłbym Ci polecić z zakresu mowy ciała to Allan i Barbara Pease”Mowa ciała”. Bardzo ważne jest, żebyś nad nią zapanował. Po tym, jak poćwiczysz, będziesz umiał dopasować odpowiednią ilość gestów do swojego wystąpienia. Ważne, aby wszystko wyglądało autentycznie, a jeszcze lepiej, było takie. Dużo osób, które szkoliły się z zakresu mowy ciała i wystąpień, jest bardzo sztywna i sztuczna, gdy mówi. Można wtedy odnieść wrażenie, jakby oglądało się roboty. Może sprawdza się to w internetowych kursach, gdzie słuchasz samego dźwięku i możesz przyspieszyć x2 ale w rzeczywistości bardzo nudzi publikę. Znajdź swój styl, dopasuj mowę ciała, ćwicz intonację i praktykuj! Współcześnie bardzo dobrze sprawdza się odchodzenie od schematów I praktykowanie indywidualnych praktyk w wystąpieniach. https://www.youtube.com/watch?v=NZWPsqiVJ9Y
  4. Opowiadanie historii w sposób pozwalający publice się utożsamić – Możliwe, że będziesz występował przed różnego rodzaju publiką. Możesz wtedy dopasować do niej odpowiednią historię. Historie z emocjami, pobudzające naszą wyobraźnie są potrzebne, aby zainteresować słuchacza I przekazać myśl. Więcej o storytellingu pisałem w innych artykułach. 
  5. Call To Action (CTA), czyli wezwanie do działania – Na końcu jest taka obowiązkowa część. Wystąpienia publiczne powinny się kończyć wezwaniem do działania. Najlepiej, aby Twoje wystąpienie do czegoś prowadziło. Nawet, jeżeli to kurs, przy końcówce dobrze jest podać rzecz, od której można zacząć działanie. Ważne, abyś na końcu wspomniał, jaki jest następny krok do zrobienia przez odbiorców. 

Jestem pewny, że powyższe informacje pozwolą na natychmiastową poprawę. Przynajmniej początkującym, gdyż to informacje, od których można zacząć swoją przygodę z doskonaleniem. 


Gdzie doskonalić przemówienia publiczne? 

Nauka wystąpień publicznych może być problematyczna. Nie mówiąc już o sytuacji, w której myślimy o robieniu tego na własną rękę. Niektórzy wynajmują szkoleniowca, a inni wpuszczają się na głęboką wodę licząc, że sobie poradzi. Istnieją jednak kluby, które umożliwiają wzrost w tym zakresie, a w dodatku można podczas spotkań poznać wiele wartościowych osób. Kluby te nazywają się Toastmasters, a każdy z nich jest częścią większej organizacji. Znajdują się w każdym z większych miast, a w niektórych są nawet podzielone tematycznie. Nawet kilka spotkań i aktywne uczestnictwo może pomóc Ci poprawić swój poziom. Mam nadzieję, że się uda. Powodzenia!

Facebook
LinkedIn
Instagram