Kolejny rok, kolejny spis książek, które udało mi się przeczytać. Staram się zawrzeć krótką opinię o każdej z nich, wraz z ewentualną rekomendacją. Możliwe, że poniższe tytuły posłużą za pewnego rodzaju inspirację podczas planowania Waszego rozwoju w kolejnych miesiącach. Jeżeli macie swoje top wybory, które szczególnie zapadły Wam w pamięć, napiszcie w komentarzu!
Porozumienie bez przemocy – Marshall B Rosenberg – Książka, której przeczytanie i zastosowanie w codziennej komunikacji rozwiązało ogromną liczbę wyzwań, którą wtedy miałem. Bardzo wartościowa książka pod względem nauki wyrażania swoich potrzeb i nauki rozumienia, z empatią, potrzeb innych. Komunikowanie się z pomocą “Porozumienia bez przemocy” czasem miało niemal efekt magicznej różdżki, która poprawia relacje i umożliwia lepsze zrozumienie drugiego człowieka.
“Kiedy ludzie zaczynają mówić o tym, czego potrzebują, zamiast nawzajem wytykać sobie błędy, wtedy dużo łatwiej jest zaspokajać potrzeby wszystkich zainteresowanych.”
Szkoła bohaterek i bohaterów – Jak radzić sobie z życiem – Przemek Staroń – Dostałem tę książkę na urodziny i entuzjastycznie do niej podszedłem. Opowiadała ona o wartościach i prawdach o życiu, na przykładach historii bohaterów z filmów i bajek, najczęściej znanych z dzieciństwa. Wszystko miało postać pewnego rodzaju metafory. Bardzo szybko ją przeczytałem, a sam proces był fantastyczną przygodą.
“I nawet jeśli ktoś nie wierzy w życie po życiu, nie może nie wierzyć w życie za życia.”
One Year On a Bike – from Amsterdam to Singapore – Historia ze zdjęciami i małą ilością tekstu, lecz taka, która wciąga i chce się ją czytać. Opowiadała o długiej podróży, na rowerze, od Amsterdamu do Singapuru. Uwzględniała emocje i dialogi wewnętrzne bohatera, a w dodatku nierozłączną jej częścią były piękne fotografie.
Czuły narrator – Olga Tokarczuk – Jak można trafnie przeczytać w internecie, to taka opowieść o współczesnym świecie. Pełna emocji i ciekawych fragmentów. Bardzo dobrze czytało mi się ją w godzinach wieczornych, do snu.
“(…) podróżnik z Zachodu traktuje świat jako nie do końca realny. Przemyka przez odwiedzane kraje i kultury niczym wiecznie spieszący się cień, niczego nie dotykając, w nic się nie angażując, zamknięty w bańce swojego poczucia wyższości.”
Dzieci Norwegii – O państwie (nad) opiekuńczym – Maciej Czarnecki – Jestem zafascynowany krajami skandynawskimi i Norwegią od lat, a szczególnie po pierwszej, krótkiej podróży do Oslo. Pozycja ta przykuła moją uwagę, gdyż chciałem poczytać trochę o “ciemnych” stronach kraju, który wydaje mi się tak świetny pod względem architektury, kultury, zaufania społecznego, spokoju. Opowiada o wychowywaniu dzieci, szczególnie z perspektywy polaków, w tym kraju i instytucji “Barnevernet”, która ma w założeniu pomagać w prawidłowym rozwoju dziecka podczas procesu wychowawczego. Opisy w książce nie są jednostronne, lecz samo opisanie mechanizmów i norm w Norwegii pod względem wychowania, a także niezrozumienie polaków, było dosyć ciekawą lekcją.
Ego to Twój wróg – Ryan Holiday – Bardzo przyjemnie mi się ją czytało, a także wracało regularnie na przestrzeni czasu do treści w niej zawartych. Bardzo trafnie i prosto opisuje mechanizmy rządzące ego podczas różnych sytuacji, podając przykłady. Jest krótka i prosta, lecz akurat w tym przypadku trafiająca w punkty, w które powinna, według mnie.
“Jest to charakterystyczna cecha myślenia wybitnych ludzi. Nie chodzi o to, że dopatrują się błędów w każdym sukcesie. Stosują się jednak do standardów, które wykraczają ponad to, co społeczeństwo uważa za obiektywny sukces. Dlatego nie zwracają dużej uwagi na to, co myślą inni. Dbają o to, by spełniać własne standardy – a są one znacznie wyższe niż u innych ludzi”
“Wśród ludzi, którzy zdobyli sławę i władzę, można wyróżnić dwie grupy: tych urodzonych z wiarą w siebie i tych, w których rośnie ona powoli wraz z rzeczywistymi osiągnięciami. Dla tych drugich sukces stale okazuje się zaskoczeniem, a smak jego owoców jest bardziej zachwycający, przy czym rozkoszują się oni nim ostrożnie, z dręczącym poczuciem wątpliwości, czy wszystko to nie jest tylko snem. W tych wątpliwościach kryje się prawdziwa skromność. Nie jest to tylko pozorne i nieszczere umniejszanie własnych zasług ale skromność rozumiana tak jak przez Greków, jako “umiarkowanie”. To postawa, a nie poza”
Samotność długodystansowca – Alan Sillitoe – Książka wychowanka domu poprawczego, który w bezpośredni sposób, za pomocą emocjonalnego języka, próbuje opisać otaczający go świat i rzeczywistość, w której żyje, z własnej perspektywy. Genialna książka.
“Bo wydaje mi się, że ten długodystansowy poranny bieg, że każdy taki bieg to całe życie – wiem, marne życie – ale całe życie, pełne cierpień i szczęścia, i różnych zdarzeń.”
Wolność od znanego – Jiddu Krishnamurti – Duchowa książka. Według mnie ciekawa i pozwalająca złapać trochę luzu, innej perspektywy. Wiele fragmentów w niej pozostało zaznaczonych.
“Do prawdy nie wiodą żadne ścieżki, bo to jest pięknem prawdy, że jest ona żywa. Ścieżka może prowadzić do rzeczy martwej, gdyż rzecz martwa tkwi w jednym miejscu, jest statyczna. Gdy ujrzycie, że prawda jest czymś żywym, poruszającym się, nie znającym spoczynku, że nie ma ona świątyni, meczetu czy kościoła, że nie może was do niej zaprowadzić żadna religia, żaden nauczyciel, żaden filozof, nikt w ogóle, wtedy też zrozumiecie, że żywym elementem prawdy jest to, czym obecnie jesteście – wasz gniew, wasza brutalność, wasza przemoc, rozpacz, cierpienie i smutek. Zrozumienie tego wszystkiego jest prawdą i możecie ją pojąć tylko wtedy, gdy dowiecie się, jak należy na te problemy w waszym życiu patrzeć. Nie można tego ujrzeć przez pryzmat ideologii, słów, uczucia nadziei, czy strachu.”
Skuszeni – Jak tworzyć produkty kształtujące nawyki konsumentów – Ryan Hoover – Pozycja branżowa, która na przykładach wyjaśniała podstawowe UX’owe praktyki zwiększające m.in. lojalność konsumentów. Szybka i przyjemna lektura na wieczory.
Czakry dla początkujących – David Pond – Widać, że to rok, w którym mocno pracowałem nad wewnętrzną spójnością i długotrwałym spokojem, również emocjonalnym. Książka, która pomogła podczas późniejszych medytacji, a także wdrożyła mnie nieco bardziej w teoretyczną stronę czakr.
“Aby zrównoważyć czakrę, musimy mieć wiarę w cudowną rzeczywistość, która znajduję się ponad wszelkimi podziałami.”
Model Biznesowy Ty – Timothy Clark, Alexander Osterwalder, Yves Pigneur – Przybliża temat projektowania własnej ścieżki kariery, a także ułatwia szukanie “Product Market Fit”. Podczas “warsztatu” w książce uczymy się spojrzeć na siebie jak na model biznesowy. Uświadamiamy sobie, że odpowiednie potraktowanie Business Canvas, może znacznie zwiększyć szansę na świadome kierowanie swoją ścieżką kariery. Sam szablon Business Canvas zdarza się podarowywać podczas wykładów w liceach. Uważam to narzędzie za bardzo wartościowe.
Szczęście. Poradnik dla pesymistów – Oliver Burkeman – Dużo w niej zaznaczyłem, gdyż wyjaśniała kilka mechanizmów stojących za złym samopoczuciem, a co ważniejsze, dawała swego rodzaju “przyzwolenie” na nie. Pokazuje, że to też jest ok.
“To mój osąd na temat wkurzającego kolegi z pracy, strasznego korka czy przypalonego jedzenia jest powodem mojego zdenerwowania, a nie sytuacja sama w sobie.”
Najtrudniejsze w tym, co trudne. Prowadzenie biznesu, gdy nie ma łatwych odpowiedzi – Ben Horowitz – Podejmuje problemy właścicieli i managerów zarządzających w różnego rodzaju firmach. Opisuje dynamikę stojącą często za konfliktami i pomaga w szukania odpowiedzi na pytania “nietechniczne”, gdy zarządza się zespołem lub zespołami. Osobiście mi nieco pomogła. Faktycznie daje dużo odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w najróżniejszych sytuacjach w prowadzeniu firmy.
“Ojciec zwrócił się do mnie z dziwnym pytaniem:
- Synu, czy wiesz co jest tanie?
- Nie, co? – Nie miałem zielonego pojęcia, o co mu chodzi.
- Kwiaty. Kwiaty są naprawdę tanie. A wiesz, co jest drogie?
- Nie wiem…
- Rozwód
Coś w tym żarcie, który tak naprawdę wcale nie miał być żartem, uświadomiło mi, jak cenny jest czas”
Po pierwsze zysk – Mike Michalowicz – Interesujące podejście do planowania zyskowności firmy i dbania o to, by przynosiła ona faktyczny dochód, przy dodatnim cashflow. Autor zwraca uwagę na własny system, który umożliwia weryfikację pomysłów i pracę nad odpowiednimi procesami w ramach firmy.
Rigcz – Krzysztof Gonciarz – Nikomu nie trzeba przedstawiać Rigczu. Powiem tylko, że z mojego punktu widzenia, bardzo przyjemna książka. Dobrze mi się ją czytało.
Niskobudżetowy Startup – Chris Guillebeau – Kilka wartych uwagi informacji o procesie projektowania produktu z punktu widzenia wartości, jaką ma zaoferować rynkowi. Pozycja podejmuje również temat dopasowania kształtu i rozmiaru firmy, do aktualnych celów i priorytetów życiowych.
Traktat o łuskaniu fasoli – Wiesław Myśliwski – Proste przedstawienie skomplikowanych elementów życia, jak np. przemijanie i wybrane emocje.
“Śmiech to zdolność człowieka do obrony przed światem, przed sobą. Pozbawić go tej zdolności to uczynić go bezbronnym.”
Netflix. To się nie uda – Marc Randolph – Jestem fanem. Czytanie tej książki było ekscytujące. Podobała mi się możliwość poznania perspektywy, podejścia do błędów, a także pierwszych etapów powstawania Netflixa, za czasu pierwszego CEO. Wyjaśnia, czym dla niego jest sukces, kultura organizacyjna, proces tworzenia firmy, a także rola najbliższych w życiu.
“Częścią tego wyobrażenia była tęsknota za łatwiejszym, wolniej płynącym życiem – za wyjściem z kołowrotka. Było coś kuszącego w pracy, którą zostawiasz po zakończeniu pracy. Jestem pewien, że dla Lorraine to marzenie malowało się w równie żywych kolorach. Przez lata tolerowała moją tendencję do odpływania myślami w połowie zdania, gdy do mojej głowy wkraczała praca. Przyzwyczaiła się do czekania dwóch albo trzech sekund, których potrzebowałem, aby zarejestrować to, co do mnie powiedziała, i oderwać się od pracy, by odpowiedzieć.”
“Zdaję sobie sprawę, że giełda nigdy nie odzwierciedla prawdziwej wartości firmy, jednak nie mogę się oprzeć i muszę to napisać – w chwili powstawania tej książki przedsiębiorstwo, którego Blockbuster nie chciał kupić za pięćdziesiąt milionów, jest warte sto pięćdziesiąt miliardów dolarów. Zgadnij, gdzie podział się Blockbuster.”
Zachłanny mózg – Sebastian Bohler – Opowieść i wyjaśnienie o tym, dlaczego jako gatunek jesteśmy zachłanni. Autor próbuje wyjaśnić, jak szukać umiaru i co może zminimalizować negatywny wpływ człowieka na planetę.
“Nasza niezdolność do zachowania umiaru wynika w istocie z trybu działania odwagi układu nagrody (prążkowie), ma on bowiem przewagę nad ^racjonalnymi^ obszarami mózgu”
Podróże poza ciałem – Robert A. Monroe – Ciekawe studium nad przypadkami wychodzenia z ciała i osiągania innych, niecodziennych stanów świadomości.
Nie zawierałem szczegółowego opisu każdej z książek. Możecie je znaleźć w serwisach, które konkretnie tym się zajmują. Mam nadzieję, że może staną się inspiracją chociaż dla wybranej grupy osób. Jeżeli przeczytaliście którąś książkę z powyższej listy, podzielcie się opinią w komentarzu!