fbpx
Czas czytania: 7 minut

Podobnie jak każdego roku, dzielę się zestawem książek, które udało mi się przeczytać. Każdą pozycję staram się uzupełnić o krótki opis i moje spostrzeżenia, a do niektórych dołączam wybrany cytat. Mam nadzieję, że chociażby kilka tytułów z poniższej listy posłuży Ci za inspirację przy planowaniu swojego rozwoju w kolejnym roku. 

Czytanie każdej z książek jest dla mnie przygodą. Bez względu na to, czym mam styczność z literaturą biznesową, czy np. powieścią, książka zabiera mnie w pewną podróż. Czasem wracam usatysfakcjonowany i chcę więcej, a czasem żałuję, że się wybrałem. Zobaczcie, jak było tym razem. Kolejność przypadkowa. 

 

Sztuka obsługi penisa – Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski – Autor traktując seksualność mężczyzny holistycznie wyjaśnia, jak ona działa, a także jak wpływać na nią, by osiągać długoterminowo dobre rezultaty. Świetna książka, która w sposób merytoryczny traktuje o męskiej seksualności, zważając na różne, poważne zagrożenia, których ryzyko wzrasta z wiekiem. Pokazuje, że czasem, by odblokować ciało, należy pracować z umysłem. 

“Twoje oczekiwania nie są moimi obietnicami.”

Solista – Piotr C – Są takie pozycje, które czytam tylko ze względu na sentyment do autora i ta niewątpliwie taką była. Niezależnie od tego, który jego tytuł weźmiemy akurat do ręki, mamy wrażenie, że czytamy tą samą książkę. Podobne przemyślenia i brak nowych pomysłów sprawiają, że w kolejnych pozycjach trudno odnaleźć coś świeżego. Książka ok.

“Kiedy nie wiesz, o co zapytać dziecko, bo nie macie żadnych tematów wspólnych, pytasz, jak było w szkole. Męża pytasz, jak było w pracy. Proste.”

Koń, który mnie wybrał – Susan Richards – Piękna powieść, którą dostałem w prezencie (trochę w żartach). Czytałem mocno zainteresowany fabułą i tym, jak zachowują się konie w różnych sytuacjach. Doskonałe opisy zwierząt, a także ich odczuć, emocji. Mimo, że to powieść, nauczyłem się całkiem sporo o ich zwyczajach i oswajaniu. 

“To, co jeszcze mi pozostało ze zdrowia psychicznego, zawdzięczałam pisarzom i książkom, które albo pozwalały mi zapomnieć o problemach, albo pomagały mi je zrozumieć.”

 

Momo – Michael Ende – Jedna z najbardziej genialnych książek, które przeczytałem w tym roku i kiedykolwiek. Opowieść (tak, to opowieść) jest o dziewczynce, która doświadcza radości życia i wolnego czasu, lecz następnie pojawiają się szarzy panowie. Zadaniem szarych panów jest kradzież czasu, co bardzo dobrze im wychodzi. Im więcej ludzie oszczędzają czasu, tym mniej go mają. Autor maluje przed czytelnikami, które mają zwrócić uwagę na to, co naprawdę w życiu ważne. 

“Istnieje pewna wielka, a przy tym całkiem zwyczajna tajemnica. Jest własnością wszystkich, każdy ją zna, lecz bardzo niewielu zastanawiało się nad nią kiedykolwiek. Większość ludzi przyjmuje ją jako oczywistość i nie dziwi się ani trochę. Tą tajemnicą jest czas. 

Do jego mierzenia służą kalendarze i zegary, niewiele to jednak mówi, gdyż każdy wie, że jedna godzina może się człowiekowi wiecznością, ale niekiedy może też mijać jak chwila – w zależności od tego, co się w ciągu tej godziny przeżywa. 

Bo czas to życie. A życie mieszka w sercu.” 

5 języków miłości – Gary Chapman – Książka pomogła mi zrozumieć, że sposób, w jaki interpretujemy, czy komuś zależy / kocha nas, jest inny dla każdej osoby. Jedna osoba wyraża miłość poprzez upominki, a dla innej ważne są słowa lub wartościowe spędzanie wolnego czasu. Jeżeli jedna osoba ceni sobie słowa, a otrzymuje upominki, może nie dostrzegać starań i miłości drugiej połówki. Uświadomienie sobie tego umożliwiło mi lepsze poznanie swojego języka miłości. 

“- Czy zaczynasz rozumieć, dlaczego tak jest? – zapytałem. – Jej język miłości stanowi dobry czas. Spędzałeś z nią tak niewiele chwil, że jej zbiornik na miłość jest pusty. Betty Jo nie znajduje bezpieczeństwa w Twojej miłości, dlatego odreagowuje, odnosząc się do tego, co według niej zabiera Twój czas – Twojej pracy.  Tak naprawdę nie nienawidzi tego, co robisz. Nienawidzi tego, że tak rzadko czuje Twoją miłość. Na to jest jedna rada Bill i nie jest ona prosta. Musisz znaleźć czas dla Betty Jo. Musisz ją kochać przy użyciu odpowiedniego języka miłości”

Przekraczanie poziomów świadomości – David R. Hawkins – Uwielbiam książki tego autora i całą koncepcję, którą przybliża. Książka to podróż po stanach świadomości, a także sposobach przejścia z jednego do drugiego. Autor charakteryzuje to, z czym łączy się przekraczanie jednego stanu i wkraczanie w inny. Kolorowe kartki były w ruchu, a ja zaznaczyłem dziesiątki fragmentów. 

“W miarę jak ludzie rozwijają się duchowo, każdy poziom, na który wkraczają, oferuje swoje własne testy czy pokusy, mogące zwabić nieostrożnych. Najlepiej spośród nich znane są oczywiście bogactwo, władza, prestiż (duma poprzedza upadek; władza korumpuje; a władza absolutna korumpuje w sposób absolutny itp.). Klinicznie opisuje się to jako “Pokusę Lucyfera” – władzy dla samej władzy czy panowania nad innymi. Przyczyną błędu jest przypisywanie źródła władzy edo, “ja”, zamiast Boskości. Podobne upadki można zaobserwować w świecie świeckim, w którym prezesi korporacji tracą wszelkie poczucie rzeczywistości i poddają się żądzy nieograniczonej władzy. Wstyd wynika także z nadużywania swoich wpływów i duchowego, czy religijnego statusu, co widać w porażkach upadłych guru, niegdyś cieszących się uznaniem i ogromnym bogactwem” 

Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg – Maria Mazurek, Jerzy Vetulani – Bardzo interesująca, lekka książka, w której poznajemy działanie naszego mózgu. Napisana w formie wywiadu, co czyni treść bardzo przystępną. 

Zasady Zarządzania – Jemielniak Dariusz , Koźmiński Andrzej K. , Latusek-Jurczak Dominika – Studiowanie zarządzania to również też literatura obowiązkowa. Podręcznik z zarządzania często towarzyszył mi podczas pierwszego roku studiów na Akademii Leona Koźmińskiego. 

Teoria organizacji – Latusek-Jurczak Dominika – Podobnie jak w powyższym przypadku, na książkę trafiłem dzięki studiowaniu na ALK. Pozycja traktuje o tym, jak zmieniała się teoria zarządzania na przestrzeni lat, a także jak ewoluowały poszczególne koncepcje. 

Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć – Keller Gary , Papasan Jay – Bardzo spodobała mi się koncepcja książki, według której mamy skupić się na jednej, najważniejszej rzeczy. Brakowało mi w tym roku tego skupienia. Rozproszyłem swoje działania, a może skupiając się na ich mniejszej liczbie lepiej bym na tym wyszedł? Tego się już nie dowiem ale treść zawarta w książce doskonale pokazała, jak to, że wybieramy “jedną rzecz” wpływa na szansę jej osiągnięcia. 

“Jeśli ludzie, z którymi spędzamy czas, mają znaczne osiągnięcia, ich poczynania mogą nas zainspirować (…) Dzieci, które przyjaźniły się z najlepszymi uczniami, same także poprawiały swoje wyniki w nauce.”

Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek – Rachel Heller, Amir Levine – Genialna pozycja, od której nie mogłem się oderwać przez cały dzień. Udało mi się ją skończyć w czasie jego trwania, bo inaczej chyba nie poszedłbym spać. Partnerstwo bliskości do książka, w której autorka przybliża w sposób praktyczny wykorzystanie Teorii więzi Bowlby’ego. Poznanie swojego stylu przywiązania (a także stylu Partnerki) umożliwiło nam lepszą komunikację. Treść wnosi ogromną wartość do codziennego życia. 

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie –  Natalia de Barbaro – Przeczytałem, aby poznać lepiej perspektywę kobiet na kobiecość, a także wyzwania, z którymi się mierzą. W treści znajdziemy dużo informacji o stereotypach i sposobach, które pomagają z nimi walczyć. 

Cztery umowy – Ruiz Don Miguel – Krótki ale ciekawy, duchowy przewodnik, który wciągnąłem bardzo szybko. Opowiada o wolności, radości życia, mądrości. 

“Gdy robisz coś dla samej przyjemności, podejmujesz działania dlatego, że to lubisz. Działanie jest życiem, pełnią życia. Bezczynność jest odrzuceniem życia.”

Viral. Jak zarażać ideami i tworzyć wirusowe treści – Piotr Bucki – Przeczytasz w niej wiele o ludzkich emocjach, które wpływają na to, że niektórymi treściami się dzielimy, a inne zostawiamy dla siebie. Poznasz sposoby, aby zwiększyć szansę osiągnięcia efektu wirusowego rozprzestrzeniania się treści w komunikacji. 

Jak rozmawiać z nieznajomymi. Co powinniśmy wiedzieć o ludziach, o których nic nie wiemy – Malcolm Gladwell – Gdy wychodzi nowa książka od Malcolma, ja od razu mam ochotę ją przeczytać wiedząc, że będzie ciekawa. Mam za sobą już kilka jego pozycji i nigdy nie przestaje zaskakiwać ilością informacji, poziomem zgłębienia tematu i stylem. Podczas lektury wspomnianej książki zastanowisz się, czy ufać nieznajomym i jak zabezpieczyć się przed różnego rodzaju oszustwami. 

Nie ma – Mariusz Szczygieł – Pierwsza książka Mariusza, którą przeczytałem. Jestem usatysfakcjonowany, a treść jest lepsza niż myślałem przed jej rozpoczęciem. Lekka lektura do poduszki. Autor potrafi pomagać budować obrazy w wyobraźni, a także wrzuca w tekst wiele ciekawych faktów. 

Scaling Up. Dlaczego niektóre firmy odnoszą sukces, a inne nie? – Verne Harnish – Bezsprzecznie najlepsza biznesowa pozycja, którą przeczytałem w tym roku. Moim zdaniem w zarządzaniu jedna z bardziej merytorycznych i praktycznych książek. Udostępnia wiele narzędzi, które mogłem natychmiast wykorzystać w swojej firmie poprawiając jej procesy. Treść w niej to wiedza i zestawy porad, które mają Ci pomóc w budowaniu i zarządzaniu szybko rosnącymi firmami. Wbrew pozorom radzenie sobie ze wzrostem (a już szczególnie bardzo szybkim) nie jest proste. 

Szef to zawód – Gut Jerzy , Haman Wojciech – Treść w tej książce to takie “polskie realia zarządzania”. Znalazłem kilka ważnych i wartościowych elementów, jak np. “expose szefa”. Wydaje się dostosowana do polskich realiów, jednak ja po jej przeczytaniu czułem niedosyt. Moim zdaniem jest świetnym podręcznikiem dla osób, które postanawiają popracować nad swoim zarządzaniem, lecz nie robiły tego wcześniej. 

Znajdziemy tam jednak dosłownie kilka struktur słownych, które mogą pomóc w rozmowach i innych interakcjach z pracownikami “na szybko”. Po merytoryczną wiedzę będziemy musieli sięgnąć do innych pozycji.

 

Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla? – Janina Bąk – Statystyka na studiach stała się początkiem, dzięki któremu sięgnąłem po tę książkę. Umożliwiła mi poznanie pierwszych zagadnień i nabranie pozytywnego nastawienia w stosunku do tego przedmiotu. Janina wyjaśnia w prosty sposób, dlaczego statystyka jest potrzebna, pomocna, a niekiedy niezbędna w wielu dziedzinach. 

“Wykres kołowy to taki Fiat Multipla świata statystyki – niby ładnie wygląda, ale nikt go nie szanuje.”

Zrozumieć marketing – Marek Piasek, Artur Jabłoński – Zbiór kilku teorii marketingu i case studies. Posłuży za ciekawy start dla początkujących w tej dziedzinie. Bardzo szybko można przez nią przebrnąć ale notatek nie miałem zbyt wiele. 

Reklama na LinkedIn – Artur Jabłoński – Bardzo doceniam książki branżowe Artura. Ciekawie przybliża każdy z systemów reklamowych, pokazując jego możliwe opcje wykorzystania, wady i zalety. Podobnie było i w tym przypadku. Podczas czytania zostaniesz przeprowadzony po medium, jakim jest LinkedIn, systemie reklamowym na tej platformie, a także sposobach analizowania swoich działań. 

Duży mały poradnik życia – James Brown – Zbiór porad życiowych, które każdy powinien przeczytać. Niektóre przydatne, z innymi wcale byś się nie zgodził. Przewracanie kolejnych kartek i odkrywanie, co się na nich kryje było dla mnie jednak bardzo dobrą zabawą przez dłuższy czas. Tak dobrą, że następnie podarowałem sobie i jeszcze kilkorgu bliskim osobom kalendarz na podstawie książki. 

Plemię mentorów. 11 pytań do najlepszych na świecie – Timothy Ferriss – Kolejny autor, którego książki (i podcast) uwielbiam. Zdaje się w taki sposób przeprowadzać większość wywiadów, by wyciągać ze swoich gości bardzo wartościowe informacje. Jak? Po prostu jego też to interesuje. Podczas czytania Plemienia Mentorów mogłem zobaczyć, co cenią inni mistrzowie swoich dziedzin, jak spędzają czas, a także jak myślą o codziennych sprawach. Wzmocniło to moją pewność siebie i utwierdziło w tym, że warto samemu podejmować decyzję dotyczącą tego, co chcemy długoterminowo robić. 

“Nie ma nic lepszego niż siedzenie w knajpce z żoną po 42 latach bycia razem i odczuwanie radości z tego powodu” 

Dajcie znać w komentarzu, jakie to Wy książki ostatnio przeczytaliście! A może macie inne opinie o powyższych? Chętnie się wymienię.