Podobnie jak każdego roku, dzielę się zestawem książek, które udało mi się przeczytać. Każdą pozycję staram się uzupełnić o krótki opis i moje spostrzeżenia, a do niektórych dołączam wybrany cytat. Mam nadzieję, że chociażby kilka tytułów z poniższej listy posłuży Ci za inspirację przy planowaniu swojego rozwoju w kolejnym roku.
Czytanie każdej z książek jest dla mnie przygodą. Bez względu na to, czym mam styczność z literaturą biznesową, czy np. powieścią, książka zabiera mnie w pewną podróż. Czasem wracam usatysfakcjonowany i chcę więcej, a czasem żałuję, że się na nią wybrałem. Zobaczcie, jak było tym razem. Kolejność przypadkowa.
-
Spis treści
Droga – Cormac McCarthy
Jeżeli lubicie książki o ostatnich śladach naszej cywilizacji i kataklizmach, które niszczą planetę, książka bardzo Wam się spodoba. Znajdziecie w niej pełno emocji. Trzyma w napięciu na każdej stronie. Opowiada o ojcu z synem, którzy przemierzają świat po katastrofie.
“Zapominamy to, co chcemy pamiętać, a pamiętamy to, o czym chcielibyśmy zapomnieć.”
-
Potęga Irracjonalności – Dan Ariely
Jedna z najlepszych książek przeczytanych nie tylko w tym roku ale kiedykolwiek! Genialnie porusza temat irracjonalnych decyzji, ekonomii behawioralnej i zachowań ludzi. Przeczytacie w niej o tym, dlaczego starając się myśleć racjonalnie, jako ludzie podejmujemy tak dużo irracjonalnych ocen, osądów i decyzji. Nie dość, że sporo się nauczyłem przy tej lekturze, to jeszcze dobrze się bawiłem. Nawet teraz zdarza mi się przytoczyć wybraną ciekawostkę, której się z niej dowiedziałem, podczas rozmowy ze znajomymi.
“Gdybym miał wyciągnąć jeden wniosek z badań opisanych w tej książce, to powiedziałbym, że jesteśmy pionkami w grze, którą ledwo pojmujemy. Zazwyczaj myślimy, że siedzimy za kierownicą, mamy całkowitą kontrolę nad decyzjami, które podejmujemy, i kierunkiem, w jakim zmierza nasze życie, ale niestety niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością, a dużo z naszymi pragnieniami – z tym, jak chcemy się postrzegać.”
-
Sztuka równowagi finansowej – Kuba Midel
Prosta książka, którą udało mi się przeczytać w jeden wieczór. Opowiada o równowadze finansowej (dokładnie jak w tytule) i dobrze jest sobie przypomnieć rzeczy, które są w niej zapisane. Kuba opisuje różne modele życia (jak je postrzega) i opisuje je wyciągając na powierzchnię plusy i minusy. Przykładowo porównuje model przedsiębiorczy do modelu rentierskiego.
-
Poradnik Design Thinking, czyli jak wykorzystać myślenie projektowe – Beata Michalska
Jeżeli szukacie wiedzy o nowoczesnych sposobach prowadzenia projektów i szybkiego tworzenia prototypów, produktów, usług, to książka dla Was. Dzięki niej dużo dowiedziałem się o organizacji warsztatów design thinking, procesu projektowego i elementów, które powinny się w nim znaleźć. Dzięki tej książce i wiedzy w niej zdobędziecie trochę inspiracji o organizacji projektów celem zwiększenia ich efektywności podczas pracy zespołowej.
“Design Thinking jest procesem iteracyjnym. Iteracja to inaczej wielokrotne powtarzanie pewnych czynności lub tego samego procesu w celu osiągnięcia postawionego na samym początku celu lub uzyskania pożądanego wyniku. Każde powtórzenie procesu określa się mianem iteracji, a rezultat każdej iteracji stanowi punkt wyjścia do kolejnej.”
-
Testowanie pomysłów biznesowych – J. Bland David, Alexander Osterwalder
Autorzy w ciekawy i merytoryczny sposób zebrali do jednego miejsca metody testowania pomysłów biznesowych w taki sposób, aby zwiększyć ich szansę powodzenia. Bardzo dużo opisanych dokładnie sposobów, niemalże pod każdy projekt i na każdą kieszeń. Nie testować swoich pomysłów przed wprowadzaniem ich w życie i podejmowaniem decyzji nie jest zbyt mądre. Jeżeli planujesz odpalać kolejne projekty, polecam.
-
Szczytowe Stany Świadomości – Teoria i zastosowania – Grant McFetridge
Miałem niejasne, dziwne odczucia po przeczytaniu tej książki. Ogólnie nie jest ona dla każdego i ja też podchodzę do przedstawianych w niej teorii w sposób mocno sceptyczny. Traktuje ona o tym, w jaki sposób trauma, ze szczególną uwagą na wydarzenia prenatalne i rozwojowe, wpływa na nasze życie, świadomość, relacje i zdrowie w kolejnych etapach życia. Tak jak jednak powiedziałem, teorie tam przedstawiane są nieco… oryginalne.
-
Inaczej niż w lustrze – Damian Dawid Nowak
Książka z wierszami od kolegi ze studiów, który jednocześnie jest autorem. Bardzo ciekawe i miłe oderwanie się od literatury biznesowej, jaka dominowała u mnie w 2023. roku. Znajdziecie w niej głównie interesujące wiersze.
-
Masaż tantryczny – Govinda Kalashatra
Jednym z moich celów na rok 2023. był powrót do masażu tantrycznego i tantry jako takiej. Książka pomogła mi na nowo opanować poszczególne techniki. Polecam w przypadku zainteresowania się tematem. Przeczytać można o samych technikach, procesie masażu, a także sposobach na połączenie olejków do masażu.
-
Start – up i Venture Capital – Szymon Janiak
Trochę w stronę start-upów i Venture Capital. Osoby, które mnie znają, wiedzą, że jestem zwolennikiem budowania firmy na swoim kapitale (bootstrapping) w miarę możliwości. Lubię jednak ciągle dowiadywać się jakie są możliwości.
Szymon Janiak zgrabnie wprowadza nas w świat Venture Capital i przedstawia poszczególne jego elementy. Czytając wspomnianą książkę można zdobyć większość podstaw, gdy rozważa się finansowanie z pomocą funduszy Venture Capital. Gdyby wielu Founderów ją przeczytało, z pewnością byłoby mniej poszkodowanych wśród osób, które mają za sobą ten typ finansowania.
-
Rzeka genów – Richard Dawkins
Uwielbiam tego autora i sposób, w jaki wyjaśnia poszczególne rzeczy związane z naturą. Podczas lektury tej książki również się nie zawiodłem. Wiele ciekawych rzeczy na temat genów, przyrody, ludzi i innych stworzeń ze świata zwierząt.
“Natura nie jest okrutna, lecz tylko bezdusznie obojętna. To jedna z najtrudniejszych do zaakceptowania przez ludzi nauk wynikających z obserwacji przyrody.”
-
Sztuka obsługi waginy – Andrzej Gryżewski, Jagna Kaczanowska
Po pierwszej części, o której pisałem w artykule dotyczącym książek przeczytanych w 2022. roku nie mogłem się powstrzymać, aby przeczytać drugą. W formie wywiadu fantastycznie i głęboko poruszane są w niej tematy kobiecej seksualności (i myślenia o niej), zmian na przestrzeni czasu, a także takich codziennych dylematów, z jakimi można się zmagać w kontekście własnego ciała.
-
The Code of the Extraordinary Mind: 10 Unconventional Laws to Redefine Your Life and Succeed On Your Own Terms – Vishen Lakhiani
Kolejna z książek, o której śmiało mógłbym powiedzieć, że miała bardzo duży wpływ na moje życie w tym roku. Podejmuje temat szczęścia, projektowania własnego życia, dokonywania wyborów i poznawania siebie w coraz większym stopniu. Autor natomiast ma też sporo ciekawych materiałów wideo w internecie, na swoich profilach. Jeden z nich pojawił się w jednym z wydań mojego newslettera.
“The people making you feel guilty for going your own way and choosing your own life are simply saying, ‘Look at me. I’m better than you because my chains are bigger.’ It takes courage to break those chains and define your own life.” So dare to live your precious days on Earth to their fullest, true to yourself, with open heart and thoughtful mind, and with the courage to change what doesn’t work and accept the consequences. You may find that you can fly farther than you ever imagined.”
-
Wojny Biznesowe – David Brown
Uwielbiam! Wyjątkowo ciekawa książka. Skradła moje serce dlatego, że bardzo interesuje mnie historia biznesowa firm od początków po osiągnięcie statusu “globalnej”. Podczas lektury tej książki przeczytamy dużo takich historii i poznamy problemy, z jakimi borykały się osoby prowadzący te firmy. Co ciekawe i według mnie bardzo pozytywne, przedstawiono w niej dużo historii przedsiębiorczych kobiet.
“Klienci nagradzają te firmy, które rozwiązują ich problemy. Tak po prostu. Nie interesuje ich, jak do tego dochodzi albo kto jako pierwszy coś zrobił. Jeżeli zrozumiecie klientów lepiej niż ten, kto był pierwszy, przerzucą się na wasz produkt. Jeżeli wciąż będziecie rozwiązywać ich problemy lepiej niż konkurencja, pozostaną wam wierni. Kiedy myślicie jak wasi klienci, kiedy naprawdę rozumiecie, czego chcą, dostaniecie swój kawałek rynku. Zapytajmy o to przedsiębiorczy- nię, która współtworzyła jedną z osiągających sukces aplikacji randkowych, a skończyła, tworząc jej najpotężniejszego konkurenta.”
-
Procesy biznesowe w praktyce – Marek Piotrowski
Książki o procesach biznesowych i poszczególnych metodologiach chciałem przejść (dla wiedzy i rozumienia większej ilości elementów z tej dziedziny) ale było to duże wyzwanie. Zarówno przez tę książkę, jak i kolejne dwie, ciężko mi było przejść. Miałem poczucie, że współcześnie nieco inaczej to działa niż jest opisane.
Jeżeli ktoś z Was jest pasjonatem procesów biznesowych – polecam dla zaczerpnięcia wiedzy i doświadczenia.
-
Zrozumieć BPMN. Modelowanie procesów biznesowych. Wydanie 2 rozszerzone – Szymon Drejewicz
Ciekawa pozycja dla uzupełnienia wiedzy ale jest to pewnego rodzaju podręcznik. Niemniej warto było przeczytać, dla kilku informacji, które znajdowały się w środku.
-
System zarządzania jakością według normy ISO 9001:2015 – Marek Bugdol
Przed przeczytaniem tej książki wydawało mi się, że tematyka jest dla mnie niemalże obowiązkowa i powinienem wiedzieć o niej coś więcej. Gdy przeczytałem, poczułem się wypełniony nową wiedzą i miałem poczucie, że więcej tego tematu mi nie potrzeba na tym etapie życia. Zobaczymy, czy kiedykolwiek do mnie wróci. Zajmując się zarządzaniem, projektowaniem procesów (szczególnie w firmach produkcyjnych) warto znać normy ISO.
-
Miłość, seks i serce – Alexander Lowen
Dobrze mi się kojarzy ta książka. Możliwe, że ze względu czytania jej podczas wakacji. Według mnie bardzo ciekawa. Opowiada, jak brak miłości i tłumienie uczuć (i inne rzeczy) wpływają na zwiększenie się ryzyka różnego rodzaju chorób. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że to nie jest naukowa książka i zawarte tam informacje warto traktować z przymrużeniem oka.
“Niepokazywanie własnych uczuć może dawać człowiekowi poczucie siły w związkach, ale jednocześnie wyklucza możliwość zaufania. W ten sposób samokontrola, która wydaje się cechą godną podziwu, jest przejawem strachu przed miłością.”
-
Być liderem – Alex Ferguson i Michael Moritz
Tęskniłem za biografiami! Trafiłem w tym przypadku bardzo dobrze, gdyż sam pamiętam czasy Manchesteru United z Cristiano Ronaldo i kilkoma innymi gwiazdami. Lektura dla mnie była bardzo odprężająca, napisana przyjemnym językiem, z dużą ilością ciekawostek i notek historycznych z życia trenera. Bardzo zainteresowały mnie jego spostrzeżenia w kontekście liderstwa.
“Z jakiegoś powodu Bóg dał nam parę oczu i parę uszu, a tylko jedne usta. Stąd też powinniśmy dwa razy więcej obserwować i słuchać niż mówić.”
-
4000 weeks – Oliver Buckeman
Genialna pozycja. Dawno nie przeczytałem czegoś tak dobrego. Autor na przykładach omawia różnego rodzaju „pułapki produktywności” w które wpadamy, jako ludzie. Mówi o godzeniu się z niepewnością, podejściu przy obieraniu ścieżek życiowych i sytuacjach, w których warto „odpuścić”. Zachęca do zadania sobie kilku pytań:
- W jakim obszarze życia albo pracy dążysz obecnie do zmniejszenia dyskomfortu mimo, ze sytuacja wymaga, by się z nim pogodzić?
- Czy oczekujesz od siebie spełnienia nierealistycznych standardów produktywności i wydajności i oceniasz się przez pryzmat porażki w tym zakresie?
- Pod jakimi względami nie pogodziłeś się jeszcze z faktem, ze jesteś tym kim jesteś a nie osobą, która powinieneś być?
- W których obszarach życia nadal wstrzymujesz się aż poczujesz, że wiesz, co robisz?
- Co zmieniłbyś w sposobie spędzania życia, gdybyś nie przejmował się tak bardzo, czy Twoje działania osiągną zamierzony cel?
-
Jak zdobyć bogactwo – Felix Dennis
W tym roku muszę przyznać, że wyjątkowo dobrze trafiałem pod kątem książek. Wspomniana pozycja też bardzo mi się podobała. Tutaj czytamy o historii jednego z przedsiębiorców z UK. Stara się on również dzielić różnymi prawdami życiowymi, podejściem do własności i innymi.
-
Jak kraść w białym kołnierzyku – Białe Kołnierzyki
Dla wszystkich osób, których interesuje temat przestępczości gospodarczej. Genialna książka – warto ją przeczytać chociażby dlatego, aby wiedzieć, jak działają oszuści, jak szukają słupów lub jak mogą wykorzystać Waszą firmę. Przykład ciekawostka: W grupach na Facebooku „Jak zarabiać więcej online”, gdzie ludzie wysyłają zdjęcia banknotów, przestępcy często szukają słupów, których konta wykorzystują później np. do prania pieniędzy.
-
Poradnik młodego jeźdźca – Isabelle von Neumann – Cosel
Dziewczyna, która zawodowo jeździ konno, namówiła mnie do zwiększenia wiedzy i nie żałuję. Jako osoba, która nie była nigdy związana ze światem jeździeckim przeczytanie tej książki było jak odkrycie Ameryki. Dzięki niej zdobyłem wiedzę na temat obchodzenia się z koniem, sprzętu jeździeckiego, jazdy i kilkudziesięciu innych elementów. Teraz tylko praktyka.
-
System nadzoru w firmie rodzinnej – Izabela Koładkiewicz
Udzieliły się studia. Przeczytałem ją ze względu na przedmiot, który wydawał mi się bardzo ciekawy. Pozycja ta traktuje o zarządzaniu firmami rodzinnymi w Polsce, opisuje badanie i podejmuje temat sukcesji.
Dajcie znać w komentarzu, jakie książki Wy ostatnio przeczytaliście! A może macie inne opinie o powyższych? Chętnie się wymienię.
Jeżeli interesuje Was otrzymywanie regularnych, wartościowych poleceń, znajdziecie je w moim comiesięcznym wydaniu newslettera.
Porozmawiajmy o Twoim wyzwaniu
Rozwijaj firmę ze mną
kontakt@adrianpredkiewicz.pl