Spis książek co roku na moim blogu z recenzjami to chyba już tradycja, bo trwa nieprzerwanie od lat. Zainteresowanych zapraszam do eksploracji książek przeczytanych w poprzednich latach, w tym w 2023 roku.
Każdą pozycję staram się uzupełnić o krótki opis i moje spostrzeżenia, a do niektórych dołączam wybrany cytat. Mam nadzieję, że co najmniej kilka pozycji z zestawu tegorocznego okaże się dla Was czymś nowym i wartościowym.
Przedsiębiorczość międzynarodowa – Piotr Kaczmarek Kurczak – Podczas studiów miałem okazję przeczytać ciekawą, choć krótką książkę o umiędzynarodowieniu przedsiębiorstw i różnych modelach wchodzenia na rynki zagraniczne. Poleciłbym każdemu, kto myśli o rozwoju poza granicami kraju, aby korzystał ze sprawdzonych praktyk.
Śmieszne miłości – Kundera Milan – Uwielbiam tego autora i jego książki. Milan z ironią i dystansem pokazuje, jak ludzie komplikują swoje życie emocjonalne, a jednocześnie szuka uniwersalnych prawd o ludzkiej naturze. Ciekawa powieść o ludzkich miłościach. Miłościach w różnej odmianie, bo do drugiego człowieka, idei, czy samego siebie. Autor z pomocą trafnych historii przekazuje, jak często naszymi zachowaniami rządzi dana idea, miłość.
Przykładowy cytat:
“Gdyby człowiek ponosił odpowiedzialność tylko za to, czego jest świadom, głupcy byliby z góry rozgrzeszeni z każdej winy. Tylko że, mój drogi, człowiek ma obowiązek wiedzieć. Człowiek ponosi odpowiedzialność za swoją niewiedzę. Niewiedza jest winą.”
The Boy, The Mole, The Fox and The Horse – Charlie Mackery – Nie samym biznesem człowiek żyje. Ja od czasu do czasu lubię poczytać sobie bajkę i to jedna z nich. Historia o przyjaźni, wsparciu z kilkunastoma życiowymi prawdami. Idealna na zimowy wieczór.
Przykładowe cytaty:
“Czy to nie dziwne? Widzimy tylko to, co jest poza nami, a prawie wszystko dzieje się w nas.”
“– Czy twoja szklanka jest do połowy pusta, czy do połowy
pełna? – zapytał kret.
– Chyba jestem wdzięczny, że w ogóle ją mam – odpowiedział
chłopiec.”
33 strategie wojny – Robert Greene – Kolejna książka tego autora, którą miałem okazję przeczytać. Ciekawe podejście do sprawy i z pewnością perspektywa warta nabycia. Niektóre prawdy kłócą się z moimi, co mi wcale nie przeszkadzało przeczytać ją do końca z pełnym zainteresowaniem. Greene przytacza historie z różnych epok, od starożytności po współczesność, analizując działania takich postaci jak Napoleon Bonaparte, Sun Tzu, Aleksander Wielki czy Margaret Thatcher.
Przykładowy cytat:
“Zmień kurs na przeciwny. Czasami musisz się otrząsnąć, uwolnić od przeszłości. Możesz nagle zmienić kurs, zrobić coś przeciwnego niż zwykle w danej sytuacji. Wtedy umysł ożywa, bo musi radzić sobie z nową rzeczywistością.”
Savoir Vivre, czyli jak ułatwić sobie życie – Wojciech S. Wocław – Genialny zbiór różnego rodzaju zasad Savoir Vivre. Zaczynając od sposobu siadania w taskówce, zasady panujące w towarzystwie, podczas przyjęć, rozmów i wspólnych posiłków. Niektóre rzeczy utrwaliłem sobie, gdyż znałem je wcześniej, a o innych zdarzyło mi się słyszeć pierwszy raz.
Publiczne prawo gospodarcze – Zofia Snażyk, Adam Szafrański – Studia kolejny raz dają o sobie znać. Uznałem jednak, że to temat, z którym warto się zapoznać, ze względu na sam fakt prowadzenia firmy. Wiedza w temacie prawa może działać tylko na korzyść i po przeczytaniu tylko utwierdzam się w tym przekonaniu. Zacząłem na niektóre elementy w temacie prawa patrzeć trochę inaczej.
Życie zaczyna się każdego dnia. 366 refleksji, żeby być tu i teraz – Anne Igartiburu – Świetnie wspominam tę książkę. Luźna pozycja, która pozwala nasycić duszę sporą ilością pozytywnych i budujących myśli o sobie i świecie. Sporo tematów i elementów zaciągniętych zostało ze stoicyzmu, co bardzo sobie cenię. Niektórzy czytają stronę dziennie, lecz ja poszedłem z miejsca na całość połykając wszystko w parę dni.
Przykładowy cytat:
“Zapytano Jima Cliftona, prezesa Instytutu Gallupa (…) o najlepszą radę, jaką dostał w życiu. (…) usłyszał od ojca: „Pamiętaj o tym, że twoje słabości już zbytnio nie urosną, podczas gdy twoje mocne strony będą się rozwijać w nieskończoność”.”
Patent na e-commerce – o Polakach, którzy wyznaczają trendy – Krzysztof Domaradzki – Jak sama nazwa wskazuje, są to historie ciekawych projektów związanych ze sprzedażą internetową różnego rodzaju produktów. Jestem w e-commerce od lat, tym bardziej pozycja ta wzbudziła moje zainteresowanie. Otrzymałem ją przy okazji targów i w krótkim czasie się zapoznałem. Uwielbiam różnego rodzaju historie biznesowe – poznawanie perspektyw moim zdaniem może wiele wnieść do prowadzonego biznesu.
Nic mnie nie złamie – David Goggins – Świetna książka, która opowiada o wytrwałości, trenowaniu własnego umysłu i przezwyciężaniu życiowych trudności. Czytając ją przypomniały mi się moje wyzwania, które stawiałem sobie każdego roku jak przebiegnięcie maratonu, triathlon, egzamin z metod ilościowych. Za każdym razem wymagało to ode mnie wysiłku, na który myślałem, że mnie nie stać. Finalnie jednak pokonywałem wyzwanie i stawałem się silniejszy z każdym z nich.
Przykładowy cytat:
“Nie przestawaj, gdy poczujesz zmęczenie. Przestań dopięto wtedy, gdy zrobisz wszystko, co było do zrobienia.”
4-godzinne ciało – Timothy Ferris – Jedna z moich ulubionych pozycji tego roku. Tim Ferris (a już parę jego książek przeczytałem) niemal zawsze uzupełnia swoje pozycje o bardzo szczegółowe wyjaśnienia i tłumaczenie każdego z zagadnień. Testuje na sobie. Charakteryzuje się stosunkowo zdrowym (moim zdaniem) podejściem do zdrowia, zaznaczając, że każde działanie powinno być dobierane do celu, jaki dana osoba chce osiągnąć. Inne decyzje pod względem ćwiczeń, diety i stylu życia będzie podejmować osoba, której zależy na długowieczności, a inne osoba skupiająca się na zwiększeniu siły mięśni.
The Square and the Tower – Nial Ferguson – Zacząłem czytać tę książkę już parę lat temu ale w tym roku wreszcie do niej wróciłem i dobiegłem do końca. Czytałem ją w języku angielskim, a język był całkiem skomplikowany, co utrudniało sprawę ale przetrwałem. Nie żałuję, bo autor w merytoryczny sposób podejmuje tworzące się siedzi powiązań między ludźmi od bardzo dawnych czasów i ich wpływ na władzę na świecie. Gdy wróciłem do tej książki, przez sporo czasu nie mogłem się od niej oderwać.
Przykładowy cytat:
“There is a powerful case to be made that the innovations of the earlier industrial revolutions were of more benefit to mankind than those of the most recent one. And if the principal consequence of advanced robotics and artificial intelligence really is going to be large-scale unemployment, the chances are surely quite low that a majority of mankind will uncomplainingly devote themselves to harmless leisure pursuits in return for some modest but sufficient basic income. Only the sedative-based totalitarianism imagined by Aldous Huxley would make such a social arrangement viable. A more likely outcome is a repeat of the violent upheavals that ultimately plunged the last great Networked Age into the chaos that was the French Revolution.”
Życie na naszej planecie – David Attenborough – Uwielbiam Davida i uważam, że sporo zrobił, abyśmy poznali tak dużą część planety bliżej. Jego podróże i refleksje z nich zainspirowały miliony osób. Znany jest współcześnie między innymi z filmów na Netflix ale przez dziesięciolecia, podczas obecności w różnych programach dbał o to, by pokazywać nam (widzom) coraz większą część świata. Duża część książki jest też poświęcona opisowi zagrożenia, w jakim znalazła się nasza planeta i jak zmienia się ekosystem na przestrzeni dziesięcioleci.
What is Sexual Capital – Dana Kaplan i Ewa Iluiz – Jak wygląda budowanie własnego seksualnego kapitału? Jaki wpływ mają te działania na zarobki, status społeczny, zarobki i wiele innych? Tego dowiemy się z krótkiej ale konkretnej lektury, która ciekawie podchodzi do tematu. Powiązano w niej tzw. kapitał seksualny (moim zdaniem tłumaczenie nie do końca oddaje idee) i inwestycje w niego przez różnych ludzi z sukcesami na różnym polu (m.in. zawodowym).
Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy – Wrycza-Bekier Joanna – Doskonale opisuje sposoby na tworzenie angażujących tekstów (często nawet lepszych niż Chat GPT – 4). Piękne metafory, wiele przykładów i wskazówek. Jeżeli będę miał niedługo więcej odbiorców, znaczy, że działa. Jedna z lepszych książek, jakie przeczytałem w temacie pisania treści.
Esencjalista (Greg McKeown) – Bardzo ciekawa książka o efektywności, dobieraniu sobie priorytetów i robienia rzeczy w oderwaniu od własnej drogi. Moim zdaniem genialna książka i bardzo dobrze mi się ją czytało. Skupia się na odrzuceniu rzeczy, które nie mają odpowiednio dużych priorytetach i przesunięciu całej uwagi w kierunku rzeczy faktycznie ważnych. Jednocześnie podejmuje temat odróżniania jednych od drugich.
Przykładowe cytaty:
„Rutyna jest jednym z najpotężniejszych narzędzi do pokonywania przeszkód. Bez niej pokusa zajmowania się nieważnymi rzeczami bywa nie do pokonania.”
„Wyobraźcie sobie kuchenkę z czterema palnikami – poinstruowała obecnych. – Jeden palnik symbolizuje rodzinę, drugi przyjaciół, trzeci zdrowie, a czwarty pracę. Żeby osiągnąć sukces, trzeba, zgasić jeden palnik. Żeby osiągnąć duży sukces, trzeba zgasić dwa.”
Technika uwalniania – David R. Hawkins – Cenie książki Hawkinsa niesamowitym szacunkiem i sentymentem. Mimo, że nie ze wszystkimi koncepcjami się zgadzam, niektóre wywarły ogromny wpływ na moje życie. Pomagają mi w osiąganiu spokoju i znajdowaniu równowagi. Książka ta opowiada o tym, jak przechodzić na wyższe poziomy świadomości (a tym samym zwiększać poziom szczęścia) z pomocą techniki uwalniania emocji (między innymi). Uwalnianie umożliwia szybsze pozbycie się zmartwień, brak ciągłych nerwów i zmniejszenie liczby niepowodzeń wywołanych impulsywnymi decyzjami.
Przykładowy cytat:
„Możemy zmniejszyć swoją podatność na zranienie poprzez uwolnienie pragnienia posiadania, zamiast mówić „moja”, można użyć słowa „ta”. Nie „moja” koszula, lecz „ta” koszula. Wówczas zauważymy, że jeśli będziemy postrzegać swoje myśli jako „te opi- nie” zamiast „moje opinie”, zmieni się: zabarwienie emocjonalne.
Dlaczego ludzie tak bardzo oburzają się z powodu własnych opinii? Właśnie z powodu tego poczucia „moje”. Jeśli zamiast niego opinie są postrzegane jako „te opinie”, przestajemy reagować gniewem z powodu zranionej dumy.”
Make Bootstrapping – THE INDIE MAKER HANDBOOK – Mega ciekawa i krótka książka napisana przez Pietera Levela. Jak sama nazwa wskazuje, opowiada o tym, jak tworzyć start-upy, które odnoszą sukces, z własnych środków. Z ciekawostek – zrobił on challenge, gdzie miał wypuszczać jeden start up miesięcznie. Nawet proces tworzenia książki genialnie opisał.
Przykładowy cytat:
” Niches go against the ridiculous „go big or go home” attitude that the rise of startups in mainstream media pushed from 2006 onward. But that attitude isn’t realistic. Because most big companies started very small. If you start big from day one, it’s the wrong way to go about it. People don’t like niches be- cause they’re too small for people’s ego’s.”
101 technik dla zarządzających – Bartosz Majewski – Świetnie przygotowany, krótki zbiór technik dla zarządzających zaciągniętych z różnych teorii zarządzania. Całość poparta jest osobistymi doświadczeniami i spostrzeżeniami z pracy Bartosza i zespołu Casbeg.
Polowanie – Jak się w Polsce niszczy biznes – Helena Kowalik, Szymon Krawiec – Historie, które pokazują, że czasem wystarczy pojawić się w nieodpowiednim miejscu i czasie, aby niekorzystnie się to skończyło. Opowiada historie firm, które często upadły mimo długiej walki ich właścicieli o pozytywne rozwiązanie spraw. Niekiedy można odczuć duże poczucie niesprawiedliwości w poszczególnych case’ach. Książka wskazuje też na niedociągnięcia, niedoskonałości systemu prawnego w Polsce pod kątem przedsiębiorców.
40 prac badawczych, które zmieniły oblicze psychologii – Roker R.Hock – Zamiast czytać popularnonaukowe książki na 300 stron, które można podsumować na jednej stronie, wziąłem się za opis 40 badań, które wpłynęły na nasze obecne postrzeganie psychologii (i poszczególnych jej odłamów). Bardzo ciekawa, merytoryczna i napakowana wiedzą lektura, która zadowoli chyba każdą osobę zainteresowaną psychologią.
The Unicorn Within: How Companies Can Create Game-Changing Ventures at Startup Speed – Linda K. Yates – Ciekawa pozycja o budowaniu jednorożców (dynamicznych firm o dużej wartości). Yates, założycielka i CEO Mach49, przedstawia metody budowania portfela nowych inicjatyw, które napędzają znaczący wzrost. Książka oferuje skalowalny proces obejmujący etapy od generowania pomysłów, przez inkubację, aż po przyspieszenie i skalowanie projektów. Autorka podkreśla znaczenie zarządzania relacjami z macierzystą firmą oraz wykorzystania jej zasobów do zapewnienia sukcesu nowych przedsięwzięć.
Tożsamość – Milan Kundera – to kameralna powieść, która zgłębia relacje międzyludzkie i subtelne zmiany, jakie zachodzą w miłości i tożsamości bohaterów. Historia skupia się na parze, Jean-Marcu i Chantal, którzy zmagają się z wątpliwościami dotyczącymi siebie nawzajem i własnej tożsamości. Kundera eksploruje, jak poczucie siebie może być zniekształcone przez pragnienia, lęki i oczekiwania innych. To intymna refleksja nad tym, jak trudno jest zachować autentyczność w związku i wobec samego siebie, napisana w charakterystycznym dla autora, filozoficznym stylu.
Przykładowy cytat:
“Przyjaźń jest niezbędna człowiekowi dla właściwego funkcjonowania jego pamięci. Przypominać sobie przeszłość, nosić ją zawsze przy sobie jest być może koniecznym warunkiem zachowania, jak to się mówi, integralności swojego ja. Po to, by owo ja nie zwęziło się, zachowało swą objętość, należy podlewać wspomnienia niczym kwiaty w doniczce, i to podlewanie wymaga regularnych kontaktów ze świadkami przeszłości, to znaczy z przyjaciółmi. Są naszym zwierciadłem; naszą pamięcią; niczego od nich nie wymagamy, tego tylko, by od czasu do czasu odkurzyli zwierciadło, abyśmy mogli się w nim przejrzeć.”
Cukry – Dorota Kotas – to druga książka Doroty Kotas, laureatki Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada. Autorka, będąca osobą nieneurotypową i nieheteronormatywną, zaprasza czytelników do swojego świata wewnętrznych przeżyć, doświadczeń i wspomnień. Książka ukazuje jej życie z zespołem Aspergera, relacje rodzinne oraz poszukiwanie własnej tożsamości i miejsca w świecie. Kotas rekonstruuje swój dom rodzinny, a następnie z impetem wyprowadza się z niego, budując własny, niezależny świat.
Przykładowy cytat:
“Wiem, że wszystko, czego chcę, jest nieuniknione. To tylko kwestia czasu. Świat w końcu mi to da. Trzeba tylko trochę się postarać i trochę namęczyć się brakiem. Być może to jedyny sukteczny sposób na życie”
„7 lat w tybecie” Heinrich Harrer – Austriacki alpinista Heinrich Harrer w 1939 roku wyruszył z niemiecką wyprawą w Himalaje. Niestety plany zdobycia Nanga Parbat pokrzyżował wybuch II wojny światowej, która zastała podróżników w Indiach. Po internowaniu przez Brytyjczyków Harrer próbował wielu ucieczek z obozu, aż w końcu dopiął swego – w 1944 roku z Peterem Aufschnaiterem dotarli do odciętego od świata Tybetu. Genialna książka obrazująca też historię Tybetu, która jest… smutna. Niemniej warto ją poznać, bo zawiera wiele ciekawych wątków.
Przykładowy cytat:
“Odprowadzanie i witanie to jeden z najbardziej sympatycznych zwyczajów, jakie kiedykolwiek poznałem i o których naprawdę warto opowiedzieć. Stanowią one jeden z elementów tybetańskiej gościnności. Gdy ktoś wyjeżdża, przyjaciele rozbijają namiot, często jeszcze dziesięć kilometrów za miastem, oczekują na rozpoczynającego podróż z pożegnalną ucztą. Potem wszyscy go żegnają, życzą mu pomyślności i podają białe szarfy. Przy powrocie sytuacja się powtarza i jeżeli ktoś ma licznych przyjaciół, może się zdarzyć, że witany jest uroczyście w wielu miejscach. Często powracający do domu widzi Potalę już wcześnie rano, ale na drodze do miasta w kilku namiotach czekają przyjaciele z powitalnym przyjęciem i do miasta przybywa on dopiero wieczorem. Jego karawana zamienia się w bogaty, uroczysty pochód i do domu wkracza w radosnym przekonaniu, że o nim nie zapomniano.”
Neuronauka a buddyzm. Realne życie czy jego iluzja? – Chris Niebauer – Naukowiec porównuje odkrycia zachodnich badań do nauk buddyjskich sprzed tysięcy lat. Genialna lektura. Skupia się na tym, jak na zachodzie traktujemy jaźń (ego, własne ja) i co z tym zrobić, aby odczuwać mniejsze cierpienie podczas codziennego życia.
Przykładowe cytaty:
„Teraz chciałbym zachęcić cię do przemyślenia mechanizmu interpretacyjnego swojego własnego umysłu w świetle tego, co przekazałem ci o powyższych eksperymentach. Jeśli przydarza ci się coś godnego uwagi, na przykład inny kierowca zajeżdża ci drogę albo atrakcyjna osoba przygląda ci się o sekundę dłużej niż normalnie, słyszysz w swojej głowie głos generujący wyjaśnienie tego wydarzenia: „Co za kretyn”, „Musiał czegoś zapomnieć” albo „Ona jest mną zainteresowana”. Zauważ, że wszystko to są interpretacje mogą, ale nie muszą być prawdziwe. Ponieważ jednak ludzie często nie zdają sobie sprawy z funkcjonowania lewopółkulowego interpretatora, nie zauwa- żają nawet, że ich myśli są w istocie interpretacjami. Zamiast tego czują się zabezpieczeni tym, że widzą rzeczy takimi, jakimi są naprawdę”.
„Frankl uważał, że to sam pociąg do szczęścia udaremna jego osiągnięcie. Tymczasem psychologia – i znaczna część kultury – od co najmniej trzydziestu lat prowadzą krucjatę w pogoni za szczęściem. Bieżące badania wspierają jednak po gląd Frankla. W jednym z nich badani słuchali muzyki: polo wa słuchających usiłowała tak mocno, jak tylko mogła, poczuć się szczęśliwa. Połowa, która usiłowała być szczęśliwa, była w istocie mniej szczęśliwa, niż grupa, która po prostu słuchała muzyki.”
Wojny plemników – Robin Baker – to kontrowersyjna książka popularnonaukowa, która bada ludzkie zachowania seksualne z perspektywy biologii ewolucyjnej. Autor analizuje mechanizmy reprodukcji, takie jak zdrada, przypadkowy seks czy gwałt, starając się wyjaśnić ich ewolucyjne korzenie. Baker wprowadza koncepcję „wojen plemników”, sugerując, że mniej niż jeden procent plemników ma szansę zapłodnić komórkę jajową, podczas gdy pozostałe istnieją po to, by zwalczać plemniki rywali. Książka składa się z 37 opowieści ilustrujących różne ludzkie zachowania seksualne”
The Song of Significance: A New Manifesto for Teams – Seth Godin – W swoim dziele analizuje współczesne problemy w miejscu pracy, takie jak brak zaangażowania, „ciche odchodzenie” czy nadmierna kontrola ze strony menedżerów. Proponuje alternatywne podejście, które kładzie nacisk na tworzenie organizacji opartych na zaufaniu, autonomii i znaczeniu pracy dla pracowników. Książka składa się ze 144 prowokacyjnych strof, które mają inspirować liderów do budowania środowisk pracy sprzyjających innowacji i zaangażowaniu.
Co chce wiedzieć klient? Marcus Sheridan – skupia się na strategiach content marketingowych, które pomagają przedsiębiorcom lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów. Autor, który sam przeszedł przez trudności finansowe, dzieli się swoimi doświadczeniami oraz metodami, które uratowały jego firmę zajmującą się budową basenów. Sprawdź w Google „strategia wideo TAYA”, to już będzie duży krok w zrozumieniu tematów z książki.
Przykładowy cytat:
“Jeśli czegoś nie pokażesz, nie będzie istnieć.
Twierdzenie: „Mamy wspaniałą obsługę klienta” powtarza- ją prawdopodobnie wszyscy w twojej branży. A jeśli wszyscy to deklarują, możesz być pewien, że dla klienta to nic nie znaczy, dopóki tego nie udowodnisz.
To samo dotyczy każdego wyświechtanego przymiotnika, którego nadużywa się w materiałach firmowych, sloganach i na stronach internetowych.”
Sekty. Uwodziciele tłumów, fanatyczni wyznawcy i mechanizmy manipulacji – Kevin Conley Max Cutler – Skończyłem tę książkę i byłem w głębokim szoku. Podczas lektury autor przeprowadzi Was po losach dziewięciu sekt, w tym sekty Osho (jeżeli czytaliście książki, to po tym kolejnych nie przeczytacie ). Cała lektura pomaga rozpoznać, kiedy dana społeczność jest bezpieczna i fair, a kiedy zbyt mocno wiąże swych członków. Wszystkie historie są z czasów współczesnych.
Przykładowy cytat:
“Wszyscy chcą w coś lub w kogoś wierzyć: w wyższy ideał, w Boga na Ziemi, w głos z niebios czy w inteligencję wykraczającą poza naszą własną. Kiedy ten głód wiary spotyka się z potrzebą przynależności, rodzą się wielkie rzeczy: tworzą się narody, wznoszą katedry i świątynie, astronauci lądują na Księżycu. Potrzeba przynależności to potężny instynkt. Mamy go w swoim DNA, bo jako istoty społeczne jesteśmy zdani na siebie nawzajem, jeśli chcemy przetrwać. Jest to też podstawowa zasada, która organizuje życie religijne i polityczne. Wiara i przynależność, kiedy idą w parze, mogą działać odurzająco, podobnie jak uczucia przez nie wzbudzane, zwłaszcza jeśli wzmacnia je społeczność.”
Błądzą wszyscy (ale nie ja). Dlaczego usprawiedliwiamy głupie poglądy, złe decyzje i szkodliwe działania? – Elliot Aronson, Carol Tavris – Jedna z najbardziej odkrywczych książek, jakie przeczytałem w dziedzinie psychologii w ostatnim czasie. Opowiada o tym, jak w różnych sytuacjach sabotujemy swoje życie (i innych) w różnych dziedzinach, za pomocą mechanizmu samousprawiedliwiania swoich działań, bez względu na to, jak szkodliwe by one nie były.
Przykładowy cytat:
„Gwałtowne wyładowanie negatywnych emocji przynosi skutek odwrotny do zamierzonego zwłaszcza wtedy, gdy dopuszczamy się agresji bezpośrednio w stosunku do innej osoby, co jest zgodne z przewidywaniami teorii dysonansu poznawczego. Kiedy robimy coś, co wyrządza krzywdę drugiemu człowiekowi – ściągamy na niego kłopoty, znieważamy go albo brutalnie go odpychamy – pojawia się nowy ważny czynnik: potrzeba usprawiedliwienia tego postępku. Rozważmy przykład trzynastolatka, który wraz z grupą rówieśników znęca się nad Bogu ducha winnym słabszym kolegą. Chłopiec chce być częścią grupy, ale w głębi ducha jest przeciwny dręczeniu słabszego dziecka. Później odczuwa dysonans z powodu tego, co zrobil. „Jak ja, taki porządny chłopak – zastanawia się – mogłem być taki okrutny wobec tego milego, niewinnego dzieciaka?”. Aby zredukować nieprzyjemne napięcie, będzie próbował przekonać sam siebie, że ofiara wcale nie jest taka miła ani niewinna, jak mogłoby się wydawać: „Straszny z niego głupek i beksa. Poza tym na pewno zachowałby się tak samo wobec mnie, gdyby miał okazję”. Kiedy chłopiec zaczyna zrzucać winę na ofiarę, wzrasta prawdopodobieństwo tego, że przy następnej sposobności będzie się nad nią znęcał z jeszcze większym okrucieństwem. Usprawiedliwienie pierwszego niegodziwego postępku przygotowuje grunt pod kolejne akty agresji. To dlatego hipoteza o katharsis jest błędna”
Saga rodu Porsche – Ammann Thomas – to szczegółowa biografia rodziny Porsche, ukazująca jej wpływ na rozwój jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek motoryzacyjnych na świecie. Książka przedstawia historię trzech pokoleń rodziny, od założyciela Ferdinanda Porsche, przez jego syna Ferry’ego, aż po wnuków, ukazując ich sukcesy, wyzwania i wewnętrzne konflikty. Autorzy analizują również relacje rodziny Porsche z koncernem Volkswagen oraz ich zaangażowanie w kluczowe wydarzenia historyczne, takie jak współpraca z reżimem nazistowskim. Książka oferuje wgląd w skomplikowane losy rodziny, które miały znaczący wpływ na kształt współczesnej motoryzacji.
Dobra strategia, zła strategia – Richard P. Rumelt – to książka, która analizuje istotę strategii w zarządzaniu organizacjami, odróżniając skuteczne podejścia od tych, które jedynie sprawiają wrażenie strategicznych. Autor wyjaśnia, czym różni się prawdziwa strategia od „złej strategii,” opartej na pustych hasłach, nierealistycznych celach i braku rzeczywistego planu działania. Książka zawiera praktyczne przykłady z biznesu, polityki i historii, ilustrując, jak właściwa strategia może prowadzić do sukcesu, podczas gdy jej brak skazuje organizację na porażkę. To lektura obowiązkowa dla liderów, menedżerów i wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak skutecznie działać w obecnych czasach.
Przykładowy cytat:
“Dobra strategia charakteryzuje się zasadniczą strukturą logiczną, którą nazywamy jądrem. Jądro strategii składa się z trzech elementów: diagnozy, zasady przewodniej i spójnego działania. Zasada przewodnia opisuje sposób podejścia do problemów wykrytych przez diagnozę. To rodzaj drogowskazu, który wyznacza kierunek, ale bez określania szczegółowego planu podróży. Spójne działania to wykonalne (realne) i koherentne zasady, specyfikacja zasobów i starannie zaplanowane czynności, które wspólnie mają umożliwić realizację zasady przewodniej.”
Na koniec
Jeżeli interesuje Was otrzymywanie regularnych, wartościowych poleceń, znajdziecie je w moim comiesięcznym wydaniu newslettera.