fbpx
Czas czytania: 2 minut

Zacznijmy od zawodowej strony. Biografie przedsiębiorców, które później pozwoliły mi podejmować lepsze życiowe decyzje i mam nadzieję, że będą pomagać dalej:

Richard Branson – Virgin. Kroki w nieznane

To moja pierwsza przeczytana biografia przedsiębiorcy i się nie zawiodłem. Pokazuje jak można jednocześnie luźno podchodzić do życia i odnosić sukcesy.

Steve Jobs – Walter Isacsson

Nie trzeba dużo wyjaśniać. Uznałem, że muszę przeczytać.

Elon Musk – Ashlee Vance

Nauczyła mnie, że zawsze można pracować ciężej i jeżeli mam wizję, mogę za nią iść all in. Pokazała, że można mieć ogrom porażek, a mimo wszystko cierpliwie dalej walczyć o to, czego się chce. Od tej pory podziwiam postać Elona.

Leszek Czarnecki – Po prostu biznes

Jeżeli szukałbym Polskiej książki o biznesie, to ten mentor okazałby się jednym z lepszych. Dużo praktycznych porad, własnych historii i pomocnych informacji. Dała mi świetną perspektywę.


Dalej przedstawiam, co mnie zainspirowało przy czytaniu biografii artystów, uczonych, psychologów I pisarzy:

Osbourne Ozzy – Ja, Ozzy

Chciałem znaleźć biografie i najbardziej szalonej osoby, jakiej to możliwe. Znalazłem i nie byłem zawiedziony. Jedyne, co później mogłem powiedzieć to „wow”.

Dali Salvador – Moje sekretne życie

Artyści mają swoją własną rzeczywistość.

Feynman Richard – Pan raczy żartować, Panie Feynman

Pokazuje, że uczony też może być śmieszny, wyluzowany i dosyć ludzki. Bardzo oryginalna i przyjemna osobowość. Kolejna świetna perspektywa.

Stephen King – Jak pisać? Pamiętnik rzemielśnika

Ogromne wrażenie.

Trudna Droga  z Piekła – Marilyn Manson

Kolejna gwiazda rocka. O dziwo, wiele się można od nich nauczyć. I nie mówię tu o braniu czegokolwiek.

Victor E. Frankl –  Człowiek w poszukiwaniu sensu

Klasyka, którą każdy mógłby śmiało przeczytać przed dwudziestką.

Biografie pomagają zaoszczędzić dobre lata nauki. Z jednej strony nie można tylko czytać, bo to nie gwarantuje rozwoju. Mówię o tym, bo wiele osób jedynie czyta, nie wprowadzając później wiedzy w życie. Ważniejsze niż samo czytanie jest działanie i wykorzystywanie wiedzy. Testowanie i adaptowanie, testowanie i adaptowanie, feedback, testowanie, adaptowanie. Z drugiej strony, jeżeli interesuje nas życie i czynniki, które wpływały na podejmowane przez danego człowieka decyzje, to zaoszczędzimy dobre lata własnych błędów i bardzo przyśpieszymy. 

Zobacz też artykuł, w którym opisałem pierwsze książki mojego życia, a także książki, które przeczytałem w 2017 roku.