fbpx
Czas czytania: 2 minut

Zawsze dużo czytałem, dlatego pomyślałem, aby podzielić się tym, jakie sprawdziłem książki na wakacje. Miałem w zamyśle, aby się jak najwięcej nauczyć, a jednocześnie miło spędzić czas. Jeżeli zastanawiacie się, co warto przeczytać, poniżej powinniście znaleźć coś dla siebie. Pierwsza część to książki o projektowaniu i podobnej tematyce. Na końcu dodałem jedną zupełnie inną pozycję – przeczytaną w maju. Pewnie się nie obrazicie.  

Książki na wakacje – Co warto przeczytać? 

Czasu tak mało, a do przeczytania tak dużo – gdy zaczynamy wybierać książki na wakacje, warto porozglądać się nad tematyką, która zawsze nas gdzieś interesowała, ale nie mieliśmy okazji do niej sięgnąć. Powieści można pochłaniać w jeden dzień, ale na książki, które mają nas w jakiś sposób doszkolić często potrzeba nieco więcej czasu. Ja ze względu na to, że interesuję się wszystkimi tematami w jakikolwiek sposób związanymi z moją pracą zabrałem się za książki o zarządzaniu, projektowaniu i motywacji. Poniżej pozycje, które umilały mi czas w wakacje (i przyczyniły się do małej sterty notatek).  

Szefie, angażuj zespół – Robert Zych  

Książka, która była do wygrania w moim konkursie w tym wpisie –  Motywowanie zespołu – Jak zarządzać, aby innym się chciało?

Robert świetnie wyjaśnił, jak rozwiązywać najróżniejsze problemy w zarządzaniu zespołem i angażowaniu pracowników. Zależnie od tego, jaka sytuacja ma miejsce, pokazuje z niej skuteczne wyjście dla managera. Osobiście książka bardzo mi się podobała – okazała się użyteczna. 

Powerful: Building a Culture of Freedom and Responsibility – Patty Mc Cord  

Od kogo uczyć się procesów i projektowania kultury organizacyjnej w firmie, jak nie od Netflixa, który ogarnął to znakomicie. Byłem pod wrażeniem tego, w jaki sposób podchodzi się w firmie do rekrutacji, motywacji i budowania zespołów. Efekty widzimy patrząc, jak firma się rozwija i oglądając, jak dopracowane wypuszcza kampanie reklamowe. Bez takiej kultury nie byłoby to możliwe. Poleciłbym każdemu, kto choć trochę jest zainteresowany tematyką. Czytałem po angielsku. Nie wiem, czy jest Polska wersja.  

Mózg na zakupach – neuromarketing w sprzedaży – A.K. Pradeep  

Książka o tym, jak działa nasz mózg podczas zakupów. Autor wyjaśnia procesy, które decydują o tym, że kupujemy dany produkt, korzystamy z usług danej firmy lub korzystamy z konkretnej strony internetowej mimo tego, że podobnych są dziesiątki. Uczy projektować produkty, usługi, a nawet alejki sklepowe jeszcze lepiej mając na uwadze to, jak działa umysł klientów.  

100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o swoich klientach – Weinschenk S.  

Dosyć luźna i estetyczna książka o projektowaniu. Tematyka bardzo podobna do pozycji powyżej, ale napisana jeszcze przyjaźniej. Szybko się czyta, a informacje przy tak ciekawym rozmieszczeniu trafiąją do nas prawie same ?  

To mamy. Liczę się jednak z tym, że książki na wakacje to nie tylko doszkalanie się. Poniżej podrzucam jedną nieco odmienną pozycję.  

Nowy wspaniały świat – Aldon Huxley  

Niektórzy często wyobrażali sobie całkowicie rozwinięte społeczeństwo, które osiągnęło stan zupełnej szczęśliwości. Jest w stu procentach zorganizowane i można powiedzieć – z jednej strony idealne. Jednak okazuje się, że taka wizja okazuje się przerażająca. Pokazuje to Aldon w jednej z najgłośniejszych powieści XX wieku. Dużo odniesień do książki zauważymy między innymi w płycie Soma 0.5 – Quebonafide i Taco Hemingwaya. 

Mam nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie. Osobiście poleciłbym każdą z tych książek – o ile ktoś jest zainteresowany ich tematyką.