Każdego roku staram się dużo czytać. Wiem, że w ten sposób mogę nie tylko zyskać nową wiedzę, ale także nowe perspektywy i punkty widzenia. Niektóre książki pozwoliły mi zebrać ogromną ilość informacji, a inne wprowadzały do zupełnie innego świata. Każda miała w sobie coś wyjątkowego. Sporządziłem spis książek, które przeczytałem w 2018 roku. Robię to z myślą, że może wybrane punkty szczególnie Was zainteresują.
Spis książek przeczytanych w 2017 roku dostępny tutaj
Książki, które przeczytałem w 2018 roku
Wśród wypisanych pozycji znalazły się różnego rodzaju książki biznesowe, dobre książki psychologiczne, ale też kilka o marketingu, sprzedaży, zarządzaniu i parę powieści.
1. Samolubny Gen – Richard Dawkins
To już druga książka tego autora, którą miałem okazję przeczytać. Klasyk, który pozwala na zapoznanie się z argumentami Richarda na temat ewolucji, a także zdobycie wiedzy na temat naszej natury.
2. Kobieta bez winy i wstydu – Wojciech Eichelberg
Książka Polskiego psychoterapeuty, która doskonale wyjaśnia kilka zagadnień kobiecej natury. Obalono w niej dużo mitów i stereotypów dotyczących kobiecości.
3. Mroki – Jarosław Borszewicz
Pozycja, którą bardzo trudno jest mi sklasyfikować do konkretnej szuflady. Pomaga między innymi w szukaniu sensu istnienia ?
.4. Dzikie serce – Tęsknoty męskiej duszy – John Eldredge
Istota męskości według autora została nieco zgubiona w obecnych czasach. Książka konfrontuje nas z poglądem, że aspektami, które konstruują mężczyznę są pragnienie stoczenia bitwy, przeżycia przygody i uratowania damy w nieszczęściu.
5. Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować) – Artur Jabłoński
Fantastyczna książka o pisaniu tekstów do internetu (i nie tylko). Artur doskonale wyjaśnia poszczególne aspekty skutecznego copywritingu.
6. Nowa psychologia sukcesu – Carol Dweck
Jedna z wielu książek o psychologii sukcesu. Autorka przywołuje kilka badań, lecz nie różni się zbytnio od innych pozycji w tej tematyce.
7. Projekt: Produktywność – Chris Bailey
Ciekawa książka o produktywności. Autor na rok zrezygnował z większości zajęć, aby przetestować większość technik teoretycznie mających zwiększać produktywność. Każdy z eksperymentów i wnioski oddzielnie opisał.
8. Złudzenia, które pozwalają żyć – Mirosław Kafta, Teresa Szustrowa
Świat jest pełny złudzeń, a my często nie zastanawiamy się na tym, dlaczego myślimy tak, jak myślimy. Autor wyjaśnia takie zagadnienia, jak źródła kształtowania się sądów, samospełniające się przepowiednie, percepcja innych, oszukiwanie samego siebie i wiele innych.
9. Neurotyczna osobowość naszych czasów – Horney Karen
Obszerne i naukowe wyjaśnienie, czym charakteryzuje się i jak odnajduje w społeczeństwie osoba z neurotyczną osobowością.
10. Złap równowagę – Piotr Bucki – Jak dobrze żyć z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym?
Książka, która opisuje na przykładzie autora, jak utrzymać w życiu równowagę w przypadku posiadania zaburzenia wspomnianego powyżej. Napisana jest we współpracy z psychiatrą, co czyni ją jeszcze bardziej ciekawą i merytoryczną.
11. Fakap, czyli moja przygoda z korpoświatem – Dan Lyons
Jeżeli nie spotkaliście się jeszcze z korpoświatem – czy to w filmie, czy na własnej skórze, warto poczytać. Książka opowiada o losach pięćdziesięcioletniego, poczytnego blogera, który nagle z Newsweeka trafia za drzwi jednej z korporacji z Doliny Krzemowej – HubSpotu.
12. Crucial Conversations – Kerry Patterson
Większość nieporozumień w pracy, w domu, czy w jakimkolwiek innym miejscu na świecie wynika z błędów w komunikacji. Autor wyjaśnia, jak się komunikować i przeprowadzać trudne rozmowy w sposób jasny i zrozumiały dla drugiego rozmówcy. Tak, by nie dopuszczać do nieporozumień.
13. Włam się do mózgu – Radek Kotarski
Radek w swojej książce przytacza różne metody zapamiętywania. Napisałem inny tekst sugerując się tą książką – Metody zapamiętywania – Jak się uczyć skuteczniej?
14. Nowy wspaniały świat – Aldous Huxley
Jedna z najpopularniejszych wizji antyutopii. Wizja tego, jak wyglądać może społeczeństwo, które osiągnęło poziom całkowitej szczęśliwości, zorganizowania i zadowolenia. Pozycja skłaniająca do refleksji – dla każdego.
15. Flet z Mandagory – Waldemar Łysiak
Opowieść o wymyślonym miejscu, w którym walka o władzę doprowadza finalnie do zagłady całego miasta. Określana jedną z najlepiej analizujących totalitarytaryzm pozycji literatury pięknej.
16. Księga Adsów 2.0. – Social Tigers
Drugie już kompendium wiedzy o reklamie w mediach społecznościowych wydane spod skrzydeł Social Tigers. Super zbiór ważnych informacji o reklamie na Facebooku dla początkujących i zaawansowanych.
17. Szefie, angażuj zespół – Robert Zych
Książka biznesowa, która przybliży nam temat angażowania zespołu i zarządzania nim w skuteczny sposób. Napisałem więcej o tej książce więcej – Motywowanie zespołu – Jak zarządzać, aby innym się chciało?
18. Freedom & Responsibility Culture – Netflix
Netflix to jedna z firm, które podbiły serca ludzi na całym świecie (w tym moje). Ich produkcje robią wrażenie, jednak tak dobre funkcjonowanie firmy byłoby niemożliwe bez stworzenia odpowiedniej kultury i zasad, które znajdziemy w przywołanej pozycji.
19. Mózg na zakupach – neuromarketing w sprzedaży – A.K. Pradeep
Pewnie mniejsza część z nas wie, jak działa nasz mózg, gdy jesteśmy na zakupach i co powoduje naszą chęć skorzystania z danego produktu lub usługi. Wspomniana pozycja pomoże nam znaleźć odpowiedzi na te pytania.
20. 100 rzeczy, które każdy projektant powinien wiedzieć o swoich klientach – Weinschenk S.
Projektowania stron internetowych to trudna sprawa. Wiele osób robi to w dużej mierze na oślep nie zwracając uwagi na preferencje użytkowników / klientów. Autor zawarł w książce wiele informacji o klientach, które mogą się przydać osobom mających styczność z projektowaniem.
21. Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem – Oliver Sachs
Kolejna książka, która pomoże nam zrozumieć siebie i sposób, w jaki działa nasz mózg. Znacznie przybliża temat neuropsychologii.
22. Satynowy Magik – Waldemar Łysiak
Powieść, w której spotkamy się ze złem, naiwnością i katastrofami nimi spowodowanymi.
23. Masaż klasyczny – Adam Zborowski
Książka edukacyjna – Poradnik o masażu klasycznym.
24. #To o nas – Piotr C
Przeczytałem wszystkie powieści tego autora i kolejny raz nie zawiódł. Świetna pozycja.
25. Gucci – W imię mojego ojca – Wspomnienia
Powstał na temat tej książki oddzielny tekst – Historia Gucci – Czego nauczymy się z książki?
Mam nadzieję, że znajdziecie wśród powyższych punktów co najmniej kilka, które zwrócą Waszą uwagę. Wszystkie mógłbym z czystym sercem polecić. Wiedzą i inne informacje z każdej z nich wykorzystuję do teraz w życiu zawodowym i prywatnym. Miłego sprawdzania! ?