fbpx
Czas czytania: 7 minut

Wszyscy już wiemy, że wideo marketing powoli przestaje być przewagą, a staje się koniecznością podczas planowania działań marek. Dlaczego? Użytkownicy inaczej konsumują treści, a forma, która najbardziej ich angażuje to właśnie krótkie materiały.

Trend ten zbiegł nam się z rozpowszechnianiem się coraz większej ilości narzędzi AI (sztucznej inteligencji), które ułatwiają firmom działania promocyjne w internecie. Kiedyś montowanie zajmowało godziny czasu, a dodanie napisów do filmu było dla specjalisty poważnym zleceniem. Teraz sztuczna inteligencja w kilkadziesiąt sekund potnie nam długi materiał wideo, wybierze najlepsze fragmenty, dopasuje format i doda napisy na podstawie głosu w czcionce i kolorystyce, jaką sobie ustawimy.

Wprowadzenie – Do czego Ci się przyda poradnik na temat tworzenia filmów przy wykorzystaniu AI?

Marketerzy z roku na rok przeznaczają coraz większe budżety na wideo marketing i wiedzą o tym, że efekt w postaci świadomość marki jest tego wart.

Osobiście nie znam osoby, która prowadząc działania marketingowe dowiedziała się o istnieniu nowych możliwości i z świadomie podjęła decyzję o nie skorzystaniu z nich. W tym artykule wprowadzę Cię w kilka narzędzi i technik ułatwiających tworzenie i montowanie filmów z AI (sztuczną inteligencją).

Chciałbyś porozmawiać o szkoleniu z narzędzi i wykorzystaniu AI zaprojektowanym specjalnie pod potrzeby Twojej firmy? Skontaktuj się ze mną i otrzymaj wycenę.

Prowadzę szkolenia z wykorzystania AI w B2B, branży usługowej i e-commerce, usprawniając pracę i odciążając zespoły z monotonnych zadań.

Automatyczne tworzenie filmów i wideo AI – Przegląd możliwości

Wideo AI to technologia, która rewolucjonizuje branżę filmową, umożliwiając automatyczne tworzenie filmów. Firmy i indywidualni twórcy mogą teraz tworzyć filmy ze zdjęć, szybko montować materiały wideo, a nawet generować wideo z avatarami – wszystko to z łatwością i w krótszym czasie.

Dzięki AI, można również wycinać krótkie fragmenty z dłuższych filmów, tworząc rolki, shortsy czy treści na TikToka bez potrzeby dogłębnej znajomości programów do edycji wideo.

Podzieliłem możliwości na potrzeby tego artykułu na kilka elementów: 

 • Tworzenie filmów ze zdjęć z AI
 • Szybkie i skuteczne montowanie filmów na telefonie (Instagram, YouTube i TikTok)
 • Generowanie filmów AI i własny awatar
 • Wycinanie fragmentów i dodawanie napisów do filmów z AI (automatycznie)

Każda część poradnika została przeze mnie uzupełniona o przydatne narzędzia i aplikacje, które pomogą Ci osiągnąć oczekiwany efekt.

Tworzenie filmów ze zdjęć z AI

Programy do tworzenia filmów ze zdjęć są szczególnie przydatne dla osób, które chcą przekształcić swoje wspomnienia w dynamiczne opowieści. Darmowe narzędzia takie jak Canva czy CapCut, umożliwiają łatwe tworzenie filmów, dodawanie animacji, muzyki i przejść, co daje możliwość stworzenia profesjonalnie wyglądającego filmu bez konieczności posiadania specjalistycznych umiejętności.

Gotowe szablony – Każda z wymienionych aplikacji ma nie tylko możliwość tworzenia “pokazu slajdów” ale również dużo gotowych szablonów. Wystarczy, że wybierzesz szablon, który najbardziej Cię interesuje, a następnie dodasz zdjęcia, edytujesz czcionkę, dopasujesz czcionkę i gotowe.

Darmowe narzędzia do tworzenia filmów ze zdjęć:

 • CapCut – Obecnie najbardziej rozbudowana aplikacja, w której z wykorzystaniem AI lub bez szybko stworzysz film ze zdjęć. Wgraj zdjęcia bezpośrednio z telefonu i poświęć chwilę na ręczny montaż. Możesz też skorzystać z funkcji AutoCut, która zmontuje film za Ciebie.
 • Canva – W wersji darmowej będziesz miał ograniczone możliwości. Jeżeli tworzysz grafikę i treści wideo często, opłacalne będzie dla Ciebie zainwestowanie w Canva PRO. Dodaj zdjęcia lub grafiki na których Ci zależy, wybierz szablon, czcionki, animacje, a następnie długość ich trwania. Chwila montażu i ściągniesz upragniony materiał bez konieczności poświęcania godzin na naukę.

 

Warto wspomnieć o tym, że każde z narzędzi praktywnie każdego miesiąca wprowadza nowe funkcje / aktualizacje i usprawnienia, co sprawia, że możliwości z czasem będziemy mieć coraz więcej. Proces też będzie coraz szybszy.

Szybkie i skuteczne montowanie filmów na telefonie (Instagram, YouTube i TikTok)

Montowanie filmów na telefonie stało się banalnie proste dzięki aplikacjom takim jak InShot, czy znów Canva i CapCut. Darmowe wersje tych aplikacji oferują bogaty zestaw narzędzi, które pozwolą Ci tworzyć filmiki na Instagram, YouTube i TikTok z łatwością i profesjonalizmem, zawsze i wszędzie, gdzie masz swój telefon.

 • Dopasowany format – Aplikacje do montażu filmów na telefonie jak InShot, Canva, czy CapCut ułatwiają użytkownikom dostosowanie formatu wideo do specyfikacji wymaganych przez różne platformy. Czy to kwadrat na Instagram, pionowy format na TikTok, czy szeroki ekran na YouTube, te narzędzia automatycznie dopasują wymiary klipu, zapewniając, że będzie on wyglądał świetnie na każdym kanale.
 • Dodatkowe funkcje (zmiana kolorystyki, wycinanie tła, ustawianie długości, obraz w obrazie) – Oprócz standardowego przycinania i montażu, te aplikacje oferują zaawansowane funkcje takie jak korekcja kolorów, usuwanie i zmiana tła, dostosowanie tempa i długości klipu, a także możliwość stosowania efektu obraz w obrazie (picture in picture), co daje twórcom filmów jeszcze większą kontrolę kreatywną i pozwala na tworzenie bardziej skomplikowanych kompozycji wideo.
 • Dodatkowe animacje i przejścia – Przy wykorzystaniu powyższych aplikacji dodasz łatwo także animacje i przejścia, które uczynią materiał jeszcze bardziej dynamicznym.

Dzięki temu Twój montaż zajmie maksymalnie kilkadziesiąt minut przy skomplikowanym materiale. Wcześniej montażysta spędzał godziny, aby przygotować tego rodzaju treść.

Zmniejszenie kosztu montażu według mnie w sposób znaczący przyczyniło się do upowszechnienia się technologii. Okazuje się, że teraz często tak samo małe firmy, jak i duże korporacje, mogą sobie pozwolić na niemal tę samą jakość publikowanych materiałów wideo.

Generator filmów AI i własny awatar

AI daje też możliwość stworzenia filmów z wykorzystaniem cyfrowych awatarów. Narzędzia takie jak HeyGen pozwalają użytkownikom na projektowanie i animowanie własnych cyfrowych sobowtórów, a następnie ich wykorzystanie w generowanych wideo, co otwiera nowe możliwości dla twórców treści i marketerów.

Wyobraź sobie, że nagrywasz jeden film o długości 2 minut, a następnie ładujesz go do aplikacji. Aplikacja na podstawie tego filmu może “stworzyć” vlog, gdzie mówisz o jakimkolwiek temacie. Wystarczy, że wkleisz tekst, który chcesz wygenerować jako wideo i stanie się to w kilka minut.

Tutaj mamy kilka możliwości:

 1. Generowanie wideo z Promptu (zapytania) – Wpisujesz, jakie wideo chcesz wygenerować, np. “kot jadący w mieście na deskorolce” i po chwili generuje się dla Ciebie fragment dokładnie takiego filmu.

Przykład takiego narzędzia: RunwayML

Jeżeli korzystasz z Canva PRO, ma ona wbudowaną integrację z Runway ML. Dzięki temu możesz stworzyć interesujące Cię ujęcie z wpisanego tekstu (Promptu) bezpośrednio w Canva.

Tworzenie wideo z AI

 1. Tworzenie awatarów i wideo, w którym wspomniane awatary mówią napisany przez Ciebie tekst – Wklejasz swoje wideo (wyraźne, dobrze nagrane, gdzie widać mimikę) o długości ok. 2 minut i na tej podstawie narzędzie generuje następne filmy.

Przykład takiej aplikacji do tworzenia awatarów: HeyGen

HeyGen Generator wideo AI

Zleć nam komunikację w Twoich mediach społecznościowych, a przygotujemy dla Ciebie dedykowane filmy i obsłużymy reklamy, zwiększając rentowność Twojego marketingu. W Sociends robimy to codziennie.

Wycinanie fragmentów i dodawanie napisów do filmów z AI (automatycznie)

Funkcje AI, takie jak automatyczne dodawanie napisów i wycinanie fragmentów, są kluczowe w procesie tworzenia krótkich filmów. Aplikacje takie jak Opus Clip, wyposażone w AI, mogą automatycznie transkrybować audio na tekst i pomagają w selekcji kluczowych momentów filmu, co jest niezwykle przydatne przy tworzeniu treści dla social mediów.

 1. Dodawanie napisów do mówionych filmów – Technologia AI jest w stanie rozpoznawać mowę i konwertować ją na tekst z imponującą dokładnością, co znacząco ułatwia proces dodawania napisów. W ten sposób, twórcy mogą szybko udostępniać swoje filmy w wielu językach, zwiększając ich dostępność i zrozumienie przez międzynarodową publiczność.
 2. Cięcie pauz, dodawanie emotikon i obrazów automatycznie w procesie montażu – AI może wykrywać naturalne pauzy w mowie i automatycznie je eliminować, co sprawia, że wideo staje się bardziej płynne i atrakcyjne dla widzów. Dodatkowo, algorytmy mogą sugerować miejsca na wstawienie emotikon lub obrazów, które podkreślają emocje lub ważne punkty w narracji, co jeszcze bardziej angażuje odbiorców.
 3. Zwiększanie dynamiki wideo poprzez przejścia i zmiany perspektyw z pomocą AI – Nowoczesne narzędzia AI są wyposażone w funkcje, które pozwalają na dodawanie dynamicznych przejść, zmian perspektyw lub nawet efektów specjalnych, które niegdyś wymagały skomplikowanej postprodukcji. Te automatyczne funkcje mogą dodać wideo profesjonalnego sznytu bez potrzeby ręcznego edytowania każdego przejścia.
 4. Cięcie dłuższych materiałów wideo na krótsze o preferowanym formacie i dodawanie napisów jednocześnie – AI może analizować długie sesje wideo, takie jak webinary czy podcasty, i wydzielać z nich najbardziej interesujące fragmenty, jednocześnie tworząc napisy. To oznacza, że twórcy mogą produkować krótkie, gotowe do publikacji klipy, które nadają się idealnie na krótkie formaty wideo preferowane przez platformy takie jak Instagram Reels czy TikTok.

Nawet tworząc godzinny podcast z wideo, gdzie dwie osoby rozmawiają i udostępniając go na YT, możesz następnie wkleić link do Opus Clips i po kilkudziesięciu sekundach otrzymasz w różnych formatach propozycje wideo z Tobą i Twoim rozmówcą.

Opus Clip tworzenie filmów z AI cięcie, dodawanie napisów

Aplikacje, które sprawdziły się w moim przypadku:

Dodawanie napisów – Captions

Dodatkowo Captions ma opcje tłumaczenia wideo i przetwarzania Twojego głosu na wiele innych języków. To oznacza, że możesz dodać wideo w języku polskim, gdzie przez minutę mówisz do kamery o temacie x, a aplikacja automatycznie przetłumaczy tekst, zmieni Twój głos i doda dynamiczne napisy w języku, który wybierzesz, np. niemieckim.

Cięcie materiałów i dodawanie napisów jednocześnie (w tym cięcie podcastów wideo na Reels, Shorts, TikTok) – Opus Clip w wersji PRO.

Podsumowanie

Wykorzystanie AI w tworzeniu krótkich filmów to nie tylko trend, to już standard w nowoczesnym marketingu internetowym. Dostęp do darmowych i płatnych programów do tworzenia filmów ze zdjęć, a także aplikacji do montowania filmów na telefonie otwiera przed twórcami nowe możliwości.

Korzystanie z generatorów filmów AI i narzędzi do automatycznego dodawania napisów umożliwia tworzenie treści wideo szybko i efektywnie, zachowując przy tym wysoką jakość i kreatywność. Niezależnie od tego, czy celem jest montowanie rolek na Instagram, tworzenie filmików na YouTube, czy dynamicznych TikToków, najlepsze narzędzia wspomagające tworzenie krótkich filmów są teraz dostępne dla każdego, kto chce zaistnieć. Należy dołożyć do tego tylko pomysł i wprowadzić odpowiednio dużo danych dla sztucznej inteligencji (w tym ujęcia)

Rozwijając swoje umiejętności w tworzeniu filmów z pomocą AI, można nie tylko oszczędzić czas i zasoby, ale również przyciągnąć uwagę i zainteresowanie odbiorców, co jest kluczowe w budowaniu zaangażowania i lojalności klientów.

Warto więc zacząć eksperymentować z dostępnymi narzędziami i zobaczyć, jak mogą one przekształcić strategie marketingowe w dynamiczne i przekonujące kampanie wideo marketingowe.

Poczuj się pewnie korzystając z narzędzi opartych o AI

Generuj artykuły, opisy, analizy, treści sprzedażowe, posty do social media, grafiki, wideo i wiele innych korzystając ze sprawdzonych, rozbudowanych Promptów (zapytań) do narzędzi opartych o AI (sztuczną inteligencję).

Naucz się porozumiewać z Chat GPT – 4, Gemini, MidJourney i wieloma innymi aplikacjami w taki sposób, aby uzyskać efekt, jakiego oczekujesz.

Wklejaj do aplikacji gotowe, sprawdzone i rozbudowane szablony w kilka sekund zamiast za każdym razem wymyślać nowe zapytania. Kup listę gotowych zapytań, która usprawni Twoją pracę.