fbpx
Czas czytania: 8 minut

Rok 2019 był pełny nie tylko w doświadczenia ale wyjątkowo dobre książki, które udało mi się trafić. Każdego roku staram się czytać dużo, gdyż to poszerza moją perspektywę. Czytanie pozwala mi rozwiązywać problemy, wzrastać, zdobywać perspektywy, wiedzę i zwiększać świadomość, a to dla mnie kilka z najważniejszych rzeczy w życiu. Poniżej znajdziesz kilka dobrych książek psychologicznych, o miłości, a także o biznesie i marketingu, które szczerze polecam. 

30 książek, które przeczytałem w 2019 roku – Kolejność chronologiczna 

Rok 2019 był jednym z najbardziej szalonych, intensywnych i pracowitych lat mojego życia. Widzę też jak książki, które czytałem w danym momencie pozytywnie wpływały na mój odbiór świata i pozwalały rozwinąć w kolejnym aspekcie. Tak się składa, że w tym roku trafiłem tylko na pozycje, które są warte polecenia. Niektóre pozycje poniżej zostały uzupełnione przeze mnie cytatami. Jakie to były książki? 

#sexed – rozmowy Anji Rubik o miłości, dojrzewaniu i seksie – Świetna inicjatywa Anji Rubik, którą w pełni popierałem od samego początku. Edukacja, którą promuje Ania stała się potrzebna, a książka została napisana w bardzo przystępny sposób. Przeczytałem z ciekawości śledząc projekt i bardzo sobie chwalę tą decyzję. Napisałem o tym nawet oddzielny wpis, w którym zawarłem pełną recenzję. 

Liderzy jedzą na końcu – Simon Sinek – Autor znany chyba wszystkim, którzy mieli kiedykolwiek styczność z tematyką zarządzania. Simon doskonale opisuje to jak różni się rola managera i prawdziwego lidera zespołu. Przykłady z życia i autentyczne historie sprawiają, że wiedza jest łatwa do przyswojenia i widać efekt wdrożenia zawartych w niej rad w praktyce. 

Pracować Inaczej – Friedric Laloux – Turkusowe organizacje to nazwa, którą coraz częściej słychać na konferencjach i w prywatnych rozmowach. Friedric Laloux opisuje czym różnią się takie firmy “bez szefa” od innych i jak wygląda transformacja od czerwieni do turkusu. Każdego rodzaju firmie przypisuje kolor, aby lepiej zobrazować wspomnianą transformację. Napisałem o niej osobny tekst pod tytułem: Turkusowe zarządzanie – Start i moje spostrzeżenia 

Rok 1984 – George Orwell – Jeżeli nie wiecie, kto natchnął twórcę Big Brother, to prawdopodobnie napisy właśnie tej powieści. Antyutopia przedstawiająca świat pod obserwacją, gdzie ludzie żyją w ciągłym strachu, bez ani odrobiny wolności. Według mnie klasyk, książka, którą każdy musi przeczytać. Poszerza perspektywę, pokazuje rzeczywistość jednej religii, którą jest władza i nieustannej kontroli. Powiedziałbym nawet, że ostrzega.

„Nic nie było twoje oprócz tych kilku centymetrów sześciennych zamkniętych pod czaszką.”

Zaufanie, czyli waluta przyszłości – Michał Szafrański – To druga książka Michała po “Finansowy Ninja”, którą przeczytałem. To obecnie najbardziej transparentny znany mi pisarz i bloger z Polski. Pokazał w perfekcyjny sposób swoją drogę od początków założenia bloga do momentu, w którym jego sukces w self-publishingu ogarnął całą Polskę wchodząc do większości internetowych mediów. Opisuje krok po kroku jak jego decyzje przekładały się na rozwój społeczności i późniejsze zyski. Kolejna jego pozycja, która zawiera ogrom wartości i pokazuje, że za każdym sukcesem kryje się ogrom pracy, co podpiera danymi. 

Ślepnąc od świateł – Jakub Żulczyk – Najpierw obejrzałem serial i tu się przyznaję! Polska produkcja, która zrobiła na mnie tak duże wrażenie, jednocześnie przekonała do sięgnięcia po książkę. Książka zachwyciła mnie jeszcze bardziej, a Jakub napisał ją w taki sposób, że czuć było każdą linijkę. Miałem wrażenie, jakbym był w centrum wydarzeń i przełknąłem ją w dosłownie chwilę. 

“To, czego chcesz, przychodzi do ciebie zawsze inaczej, wcześniej, później, w niedoborze, w nadmiarze.”

Kintsugi – Jak czerpać siłę z życiowych trudności – Tomas Navarro – Dostałem tę książkę na urodziny i to był dobry wybór Oli. Opowiada o chłopaku, któremu misa zbiła się na ogromną ilość małych kawałków i nauczycielu, który nauczył go je zbierać. Teoria Kintsugi polega na tym, że zamiast tworzyć tarczę i chronić się przed doświadczaniem bólu, powinniśmy wykorzystać go do wzrostu, przeżyć w całości. Ból według tej pozycji to po prostu znak, który bacznie powinniśmy obserwować. Znak, który zapala nam światełko, że coś powinniśmy zmienić, ulepszyć. To prosty, psychologiczny przewodnik. 

“Ludzie są tacy, jacy są, a nie tacy, jakbyśmy chcieli, żeby byli.”

No Logo – Naomi Klein – Książka o marketingu, jego historii, związku z kulturą i wpływie marek na codzienne życie ludzi na całym świecie. Naomi opowiada o tym jak stopniowo działania marketingowe i marki wchodziły powoli w każdą lukę naszego życia prywatnego, kulturalnego i edukacyjnego finalnie wypełniając je w pełni i na każdym polu. Pokazuje całość od różnych stron, dzięki czemu każda osoba zainteresowana marketingiem coś z niej wyciągnie. 

SCRUM i nie tylko – teoria i praktyka o metodach Agile – Krystian Kaczor – Metodologie zwinne bardzo pomagają w skutecznym zarządzaniu projektami i co ciekawe, nie tylko w IT. Prawda, że metody, w tym SCRUM, odnalazł się głównie w tym obszarze, jednak jak wspominał autor w książce i czego doświadczyłem, z powodzeniem można wykorzystywać techniki też w zupełnie innych branżach. Po przeczytaniu tej książki też popisałem się tekstem na blogu ale przywołałem w nim prostszy (najprostszy) “zwinny” system zarządzania projektami – kanban.

Związki – Instrukcja obsługi – Piotr C – Krótka książka o związkach Piotra C z Pokolenie Ikea. Był to w dużej mierze zlepek starszych wpisów na blogu. 

Narzędzia Tytanów – Tim Ferriss – Jedna z najlepszych książek, którą przeczytałem kiedykolwiek w zakresie zdrowia, biznesu i psychologii, a przecież to jedynie rozmowy! Tim Ferriss jednym z moich ulubionych autorów już od lat i przeczytałem jego wcześniejsze książki, jednak ta to kosmos. Gdyby ktoś mi powiedział, że można zawrzeć tyle wartości w jednej takiej cegle, to bym nie uwierzył. Dużo przeczytanych w niej rzeczy bez chwili wahania wdrożyłem w życie, co znacznie polepszyło moją wydajność. Książka podzielona jest na rozdziały, każdy o innym aspekcie życia. Autor przeprowadza rozmowy z czołowymi w tych dziedzinach ekspertami na świecie pytając o nawyki, praktyki i wiedzę.

Badania jako podstawa projektowania User Experience – Iga Mościuchowska, Basia Rogoś, Turek – Wyczerpująca lektura o badaniach doświadczeń użytkowników w produktach interaktywnych. Autorki opowiadają o tym jak badać, o co zadbać, jak wyglądają procedury, a nawet analiza badań User Experience. Książka warta przeczytania dla osób zainteresowanych tematem. 

Remarketing na Facebooku – Artur Jabłoński – Książka o marketingu, którą Artur rozdaje na swojej stronie internetowej. Opowiada nieco dokładniej o remarketingu w reklamie na Facebooku.

Stań się Guru Kultu..Ry – Michał Wawrzyniak – Nawet, jeżeli Michałowi można sporo zarzucić, książka dobra. Obrazuje w prosty sposób to, w jaki sposób tworzyć wokół siebie pewnego rodzaju kult. Samą książkę zjadłem w jeden dzień.

The pleasure of finding things out – Richard Feynman – Fantastyczny fizyk z fantastycznymi przemyśleniami. Sięgnąłem po wspomnianą książkę po tym jak wcześniej przeczytałem “Pan raczy żartować, Panie Feynman!” i się nie zawiodłem. Dużo humoru i bardzo ciekawych rozmyślań o świadomości, życiu i nauce. 

Dramat udanego dziecka – Alice Miller – Czy świat, w którym rodzice zapewnili dzieciom wszystko, łącznie z życiem pełnym nieustannych sukcesów, może na nie źle wpłynąć? Terapeutka dokładnie analizuje dramat dzieci z pozornie dobrych rodzin, których wydarzenia z dzieciństwa odbijają się później na całym ich życiu. Określa jak dany sposób wychowania może wpłynąć na umiejętność odczuwania uczuć, a także przechodzi przez takie dolegliwości jak depresja, mania wielkości, samookłamywanie i wyparcie. Niezwykle szczupła książka psychologiczna, w której każde słowo sprawia wrażenie potrzebnego. 

“Każdy człowiek ma w swoim wnętrzu mniej lub bardziej ukrytą komórkę, w której znajdują się rekwizyty dramatu jego dzieciństwa. Osobami, które na pewno zyskają do niej dostęp, są jego własne dzieci.“

Nieznośna lekkość bytu – Milan Kundera – Mroczny klimat komunistycznego miasta, jakim w powieści stała się Praga i głębokie przemyślenia na temat miłości, życia, a przede wszystkim obecności przypadków. Czytałem tą książkę będąc w górach, a każda jej strona odciągała mnie od widoku, który był na zewnątrz. Autor w sposób perfekcyjny przelał do książki nie tylko historię, lecz przemyślenia, wpływ poszczególnych czynników jak zdrady, dzieciństwo, poprzednie doświadczenia i innych na podejmowanie następnych decyzji. Bierze też pod lupę obecność przypadków, które dziwnym zbiegiem okoliczności pojawiają się w życiu każdego z nas. Wydaje mi się, że w książkę trzeba głęboko się wczuć, aby dostrzec w niej spójność, lekkość i główny przekaz. 

“Miłość nie wyraża się w pragnieniu spółkowania (to pragnienie dotyczy przecież niezliczonej ilości kobiet), ale w pragnieniu wspólnego snu (to pragnienie dotyczy tylko jednej jedynej kobiety).“

“Życie ludzkie dzieje się tylko raz i dlatego nigdy nie będziemy mogli stwierdzić, która z naszych decyzji była słuszna, a która zła, ponieważ w danej sytuacji mogliśmy decydować tylko jeden raz. Nie dano nam żadnego drugiego, trzeciego, czwartego życia, abyśmy mogli porównać konsekwencje różnych decyzji“ 

“W chwili, kiedy ktoś obserwuje nasze zachowanie chcąc nie chcąc, dostosowujemy się do wzroku człowieka, który na nas patrzy i nic, z tego co robimy nie jest już prawdą“

HR Business Partner – Karina Popieluch – Podręcznik branżowy o roli HR Business Partnera w firmie. Zawiera ogromną liczbę cennych wskazówek na temat wprowadzania pracowników na pokład, ścieżce kandydatów, planowania ich ścieżek rozwoju, benefitach, ich drodze, a także strukturach organizacji, employer brandingu i innych. Zdecydowanie polecam osobom zainteresowanym tematem.

Siddhartha – Hermann Hesse – Powieść o odnalezieniu siebie przez Młodego Siddharthe. Słuchając nauk Buddy, początkowo podążał za nimi ale musiał podążyć własną, życiową, duchową ścieżką, aby odnaleźć to, o czym mówił jego mistrz. A wtedy już nic nie było takie samo. Bardzo głęboka, a jednocześnie krótka książka mogąca wyjaśnić jak po wielu wielu latach główny bohater po doświadczeniu wielu skrajnych wydarzeń w swoim życiu odnalazł siebie. 

“Na własnym ciele i duszy doświadczyłem, że potrzeba mi było grzechów, potrzebna mi była rozpusta, chciwość, próżność i najstraszniejsze zwątpienie, aby nauczyć się uległości, aby pokochać świat, aby nie porównywać go z jakimś przez siebie wymarzonym, wyobrażonym światem, z wymyślonym jakimś rodzajem doskonałości, tylko zostawić go takim, jakim jest, i kochać go i cieszyć się, że do niego należę.“ 

Wywiad rzeka – Quebonafide – Kuba Stemplowski – Wywiad z artystą, którego karierę obserwują już bardzo długi okres czasu. Można powiedzieć, że z jego muzyką poniekąd dorastałem i bardzo dobrze czytało mi się wywiad z Kubą (jednym i drugim – po dwóch stronach). Zgrabnie i bardzo dużo można było wyciągnąć z przygód ekipu, rozmyślań i perspektyw, jakimi się podzielił. 

Źródło – Ayn Rand – Powieści Ayn Rand, w tym Źródło, które czytałem jako pierwsze, to jedne z najlepszych i najdłuższych powieści przeze mnie czytanych. Pozycja opowiada o miłości, prawdziwej pasji, znalezieniu siebie, człowieku kompletnym, próżności, chciwości i innych, najbardziej ludzkich odruchach. Główny bohater, Howard Roark, to architekt, osoba skrajnie pasjonująca się swoją pracą, można powiedzieć człowiek kompletny. Ayn Rand to za to artystka, która włożyła myśl filozoficzną w powieść w perfekcyjny sposób. 

“Nauczono ludzi, że największą cnotą nie jest zdobywać, lecz dawać. Nie można jednak dać coś, czego przedtem nie stworzono. Tworzenie poprzedza rozdawanie – inaczej nie byłoby co rozdawać. Potrzeba twórcy poprzedza potrzebę każdego potencjalnego beneficjenta. A jednak uczą nas podziwiać powielacza rozdającego dobra, których nie wyprodukował i stawiać go ponad człowiekiem, który ich przysporzył. Sławimy dobroczynność. Wzruszamy ramionami w obliczu osiągnięć.“

Atlas Zbuntowany – Ayn Rand – Podczas, gdy w książce “Źródło” autorka skupiła się na pokazaniu wpływie działań i odruchów bohaterów na otaczającą ich rzeczywistość, w tej widzimy większe ukierunkowanie na myśli i emocje. Przez całe ponad 1100 stron (!) wciągała mnie strasznie. Nie mogłem przestać czytać. Opowiada o świecie, w którym przedsiębiorcy, ludzie kompetentni, kompletni, pasjonaci, profesjonaliści muszą stawić czoła potężnej niekompetencji, rozdawnictwu władzy i innym czynnikom prowadzących świat ku upadkowi. Co się dzieje ze światem, w którym powoli znika jego prawdziwy silnik, ambitni twórcy? To odpowiedź, którą znajdziecie w książce. Atlas Zbuntowany to według mnie potężne źródło mądrości, a autorka zupełnie mnie przekonuje. Kim jest John Galt? (to pytanie, które pada w powieści najczęściej).

„Pie­niądz jed­nak jest tyl­ko na­rzę­dziem. Za­bie­rze pana, do­kąd pan ze­chce, ale nie za­stą­pi pana w fo­te­lu kie­row­cy. Da panu środ­ki do za­spo­ko­je­nia pań­skich pra­gnień, ale nie dostarczy tych pra­gnień. Pie­niądz jest pla­gą lu­dzi, któ­rzy usi­łu­ją od­wró­cić za­sa­dę przy­czy­ny i skut­ku — lu­dzi, któ­rzy chcą za­stą­pić umysł gra­bie­niem jego pro­duk­tów.”

Poradnik Fotograficzny – Ross Hoddinott – Poradnik fotograficzny, z którego uczyłem się zasad fotografii po tym jak kupiłem aparat i chciałem się nieco podszkolić. 

Psychologia konsumenta – Katarzyna Stasiuk, Dominika Maison – Podręcznik, który w sposób wyczerpujący i kompleksowy porusza takie tematy jak marketingowe badania konsumenckie, procesach postrzegania, motywacji przy pokonywaniu wyborów, emocjach, postawach i innych. 

Podział ostateczny – C.S. Lewis – Autor w sposób ciekawy obrazuje potencjalną podróż przez niebo i piekło, gdzie skupia się na tym, by pokazać, czym jest zło. Bardzo krótka i interesująca pozycja. 

Nie jesteś samotną wyspą – Eckhart Tolle – Uzupełnienie “Nowej Ziemi”, która jest książką duchową dającą ogromną wartość. Czytałem w pewnym momencie swojego życia dużo książek Eckharta Tolle i wszystkie materiały, jakie mogłem znaleźć w internecie. Pozycje stworzone przez niego znacznie ułatwiają spojrzenie w głąb siebie, odnalezienie spokoju i znalezienie prawdziwego ja, a przynajmniej przypomnienie sobie, że dalej jest w nas. 

Jak przestać się martwić i zacząć żyć – Dale Carnegie – Fantastyczna i prosto napisana książka o zmartwieniach, a dokładniej tym, jak się ich pozbyć. Muszę przyznać, że choć pozycja ma swoje lata, odczułem bezpośredni jej wpływ na swój stan emocjonalny po przeczytaniu. Oczywiście na spokojniejszy, jeszcze bardziej zrównoważony. 

The war of Art – Steven Pressfield – Książka o artyzmie i wyzwalaniu swojej kreatywności. Bardzo przyjemnie mi się ją czytało. 

Projekt przyszłość – Michał Szatiło – Ciekawie zebrane w jedną książkę rady z kilku bestsellerów. To trzecia książka tego autora (tak, wszystkie czytałem) i mam wrażenie, że w poprzednich dał więcej siebie. Tutaj zobaczymy trochę “Siły Nawyku”, trochę innych książek psychologicznych, biznesowych i kilka przykładów z największymi firmami na rynku. Generalnie dla osób, które nic nie czytały wcześniej, książka jest super, a dla tych, które coś tam czytały hmm… mogą się nudzić. Widzimy też tutaj prawdopodobnie zaczerpnięte od Michała Szafrańskiego elektroniczne miejsce, gdzie miały się znajdować dodatkowe materiały (zrobione w bardzo upodobniony sposób). Po wejściu nie znajdziemy jednak nic, co na dłużej przykuwa uwagę – może zostanie uzupełnione w perspektywie rozwoju. Polecam osobom, które dopiero zaczynają tematykę planowania, organizacji czasu i rozwoju! 

Nieautoryzowana autobiografia – Kuba Wojewódzki – Mówi się, że Kubę można lubić lub nienawidzić i ja go uwielbiam. Książka pokazuje go dokładnie takim, jakim znamy go z telewizji i innych mediów, czyli prawdziwego, z dystansem i humorem. Nieźle się uśmiałem czytając całość. 

To prawda, wszystkie książki poleciłem. Może dlatego, że wszystkim się zachwycam, a może dlatego, że po prostu dobrze trafiałem i mam nadzieję, że powodem jest to drugie. Mam nadzieję, że Wam się spodoba, a nawet znajdziecie coś dla siebie! Chętnie wymienię się opiniami o powyższych książkach. Jeżeli będziecie mieli pozycję, o której myślicie, że warto ją polecić, napiszcie w komentarzu.