fbpx
Czas czytania: 4 minut

Nie ma wątpliwości, że zarówno reklama jak promowanie sklepu na Instagramie może być sporym wyzwaniem. Szczególnie dla osób, które wcześniej tego nie robiły. Poprzednie teksty pisałem o różnych aspektach tworzenia treści i reklamowania się na Instagramie i będę starał się kierować do kilku z nich umieszczając linki w tekście. Tutaj natomiast skupimy się na tym jak uruchomić sklep na Instagramie i na co zwrócić uwagę przy promocji.

Reklama na Instagramie – Kiedy zacząć o niej myśleć? 

Jeżeli reklama na Instagramie dotychczas nie przykuła Twojej uwagi, dobrze, że tutaj jesteś. Mimo, że to nie medium, które cieszy się w Polsce obecnie taką popularnością jak Facebook lub YouTube, to jednak warto przemyśleć, czy to przypadkiem nie tam nasza grupa docelowa szuka produktów lub usług, które oferujemy. 

Popularność danych stron w Polsce sprawdzimy w SoTrender, lecz należy pamiętać, aby posiłkować się tym nie w sposób ogólny. To znaczy, że nie powinno nas tak bardzo obchodzić, gdzie wchodzi większość osób w kraju. Skupmy się na tym, do jakich kanałów i w jakim celu wchodzi konkretnie osoba z naszej grupy docelowej. Taka, której sylwetkę i opis zrobiliśmy podczas tworzenia persony

Bez względu na branżę, istnieje bowiem możliwość, że dobrane przez nas kanały mogą zostać uzupełnione przez konto na Instagramie i jego promocję. Niezależnie od tego, czy prowadzimy sklep internetowy z kosmetykami, zajmujemy się remontem mieszkań, czy rozwijamy działalność agencyjną. Zawsze patrzeć powinniśmy na to, gdzie i w jakim celu wchodzi nasz odbiorca, aby punkt styku zaplanować z głową. Oznacza to, że musimy dotrzeć do niego z przekazem lub konkretnym przekazem reklamowym dokładnie w miejscu i czasie, w którym tego “poszukuje” “oczekuje”.  Podsumowując, dobrym momentem na przeanalizowanie swoich opcji reklamy w tym medium będzie moment: 

  • gdy czujesz, że to właśnie tam znajduje się Twoja grupa docelowa, 
  • masz sklep internetowy i wiesz, że tam znajdują się Twoi potencjalni klienci,
  • rozwijasz kanały marketingowe i działania w nich w swojej firmie, 
  • myślisz, czy nie potraktować Instagrama jako medium uzupełniające działania wśród innych kanałów marketingowych. 

Sklep internetowy na Instagramie – Możliwości promocji konta 

Możliwości promocji konta sklepu na Instagramie jest wiele. Kilka z nich zawarłem już w artykule o strategii marki na Instagramie. Inny artykuł dotyczy natomiast influencer marketingu w tym medium. Generalnie duża część zarysu działań obraca się wokół kilku aspektów. 

Każdy post ma swój cel – Publikując dany post, powinniśmy mieć wyobrażenie o tym, w jakim celu to robimy. Niezależnie od tego, czy planujemy opublikować galerię, pojedyncze zdjęcie lub wideo, zawsze przyświecać nam powinna taka myśl o spodziewanych efektach. Przemyślmy, czy ma to służyć późniejszemu ustawieniu reklamy, budowaniu świadomości, inspiracji, czy zbliżeniu potencjalnego klienta do sprzedaży. Wniosek taki bowiem wpłynie na kształt zastosowanego tekstu i samej kreacji. 

Hashtagi – Nieodłączna część marketingu na Instagramie. Zadbaj o to, by były dopasowane do branży, lokalizacji i marki. Testuj różne komplety hashtagów na przestrzeni czasu i weryfikuj skuteczność. Napisałem oddzielny artykuł również o doborze hashtagów i aplikacjach możliwych do wykorzystania w tym celu.

InstaStories – Pomagają utrzymywać relację, angażować dotychczasowych obserwujących i zbliżać do dokonania zakupu. Ułatwiają zachęcenie użytkowników do kontaktu ze kontem. Wbrew pozorom służą też jako skuteczny kanał promocji konta na Instagramie, gdy odpowiednio zaprojektujemy kampanię. Dowiedz się z innego tekstu więcej o InstaStories.


Cena reklamy na instagramie – Jak do tego podejść? 

Ceny reklamy na Instagramie nie bez powodu są tak zróżnicowane. Określa się je zależnie, czy zlecamy obsługę komunikacji, tworzenie treści, czy jedynie kampanie reklamowe konta Ads. Zlecenie promocji na Instagramie będzie znacznie lepiej przeprowadzone przez Ciebie, gdy poznasz więcej czynników (o których też pisałem), które wpływają na wysokość ceny.


Jak uruchomić sklep na Instagramie? 

Odpowiedzią na pytanie o to, jak uruchomić sklep na Instagramie zajmiemy się w tutaj nieco szerzej. Poniżej przygotowałem instrukcję uruchamiania takiego sklepu na koncie krok po kroku. Zalecam się z nią zapoznać szczególnie w sytuacji, gdy prowadzisz sklep internetowy lub już wdrożony został u Ciebie katalog produktów na Facebooku. To potężne narzędzie dla ecommerce, które zresztą Instagram nieustannie ulepsza odpowiadając na potrzeby sklepów internetowych i konsumentów. 

Jakie musisz spełnić wymagania, aby prowadzić sklep na Instagramie i oznaczać produkty na zdjęciach? 

  • Posiadać konto firmowe – nie ma możliwości wgrania na obecną chwilę katalogu produktów do konta prywatnego. 
  • Sprzedaż produktów w formie fizycznej – aby skutecznie oznaczać produkty na Instagramie, a Twój sklep był zgodny z jego regulaminem, konieczna jest sprzedaż przedmiotów w formie fizycznej. 
  • Spełnić zasady handlowe, które opisane są szerzej na stronie https://www.facebook.com/policies/commerce 
  • Połączyć swoje konto na Instagramie z Fanpage na Facebooku. Należy zwrócić uwagę na to, by wcześniej wgrać katalog produktów sklepu internetowego do Facebooka. 

To podstawy, które będą nam potrzebne, aby w następnej kolejności uzyskać autoryzację konta na Instagramie i rozpocząć oznaczanie produktów. 


Oznaczanie produktów na zdjęciach 

Teraz możemy przystąpić do oznaczania produktów na zdjęciach na naszym Instagramowym koncie. Zrobisz to przechodząc sprawnie przez proces kilku kroków. 

Pierwszy krok: Przejście z własnego profilu na Instagramie do Ustawień 

Drugi krok: Wybierz opcję “Firma”, aby potem przejść do opcji “Zarejestruj się w usłudze Zakupy” 

Trzeci krok: Wybierz “Kontynuuj”, a później wskaż na katalog produktów przypisany do konkretnego konta 

Czwarty krok: Wystarczy zatwierdzić! Zrobisz to wybierając przycisk “Gotowe”

Teraz pozostaje Ci cierpliwie poczekać. Instagram może potrzebować trochę czasu, aby zweryfikować z pozytywnym odzewem Twoje konto. Gdy tylko to się stanie, otrzymasz możliwość oznaczania produktów przy zdjęciach i korzystania z bardziej zaawansowanych opcjach promocji. Proces zazwyczaj trwa od kilku godzin do kilkunastu dni. 

Zakupy na Instagramie są szczególnie popularne w USA, gdzie przy niektórych kontach można już nawet dokonywać płatności z poziomu aplikacji. Obserwując tego rodzaju trend można się spodziewać, że w serwis będzie rozwijał wspomnianą usługę również w innych miejscach na świecie z biegiem czasu. 

Istnieje też kilka ograniczeń, które będą Cię dotyczyć, gdy zdecydujesz się korzystać z opcji oznaczania produktów na Instagramie. Należy do nich między innymi oznaczenie maksymalnie 5 produktów przy poście w jednym zdjęciem (lub wideo). Korzystając z formatu galerii dodasz natomiast nawet do 20 produktów. Relacja pomieści tylko jeden. 


Dlaczego Instagram jest niemal obowiązkowym kanałem reklamowym przy większości sklepów internetowych B2C? 

Nie chcę popadać w generalizację i zdecydowanie nie każdy sklep nadaje się na Instagram. Kierować należy się, jak przy każdym innym działaniu marketingowy, naszą grupą docelową. Dopiero, gdy skonfrontujemy się z rzeczywistością i uznamy, że nasz potencjalny klient przebywa w tym miejscu, możemy ruszać z działaniami. 

Należy jednak wspomnieć, że jest to zdecydowana większość będzie mogła przetestować ten kanał. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj to właśnie w tym miejscu konsumenci dzielą się zdjęciami, zbierają inspiracje i posiłkują się np. stylizacjami swoich ulubionych twórców. Stwarza to okazję do umieszczenia firmowego konta na Instagramie w swoim lejku sprzedażowym i przypisanie mu konkretnej funkcji  w marketingu firmy. 

Mam nadzieję, że udało Ci się znaleźć odpowiedź na pytanie o to jak uruchomić sklep na Instagramie i promować go efektywnie. Wiele informacji znajdziesz też w innych moich artykułach, do których zapraszam.